Προς το περιεχόμενο

Laptop και σκληρός δίσκος


tayros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου το ότι ο σκληρός δίσκος του laptop πως αγόρασα πρόσφατα είναι στις 5400 rpm (όπως και στην πλειονότητα των laptop που κυκλοφορούν επίσης) λέτε να επηρεάσει το σύστημά μου στην όλη διαδικασία της εγγραφής/μίξης των καμματιών μου; (μέχρι τώρα δούλευα σε desktop με σκληρό 7200 rpm).

Έχει κανείς από εσάς εμπειρία από παρόμοια κατάσταση;

 

ΣΥΝΘΕΣΗ LAPTOP

INTEL CORE2 DUO

2GB RAM

160 SATA 5400 RPM

256 MB ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

 

Συνήθως δουλεύω με 8-10 κανάλια audio 24b-96Kh

Virtual instruments και λίγα vst effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εκτός αν δουλεύεις τον sampler σου ή τον host σου με την επιλογή stream from disk. Που σημαινει οτι τα δείγματα-λουπες κτλ δεν τα φορτώνει στην μνήμη αλλα τα τρέχει κατευθείαν απο τον σκληρό δίσκο.

 

Τα VST δεν χρησιμοποιούν δισκο αλλά μόνο επξεργαστή. Ισως να υπάρχει μια ελάχιστη καθυστέρηση στο bounce or freeze track. Αν και στα 8-10 κανάλια μόνο το βρίσκω δύσκολο να έχεις πρόβλημα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω σε λαπτοπ με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα.

Εχω project στο Cubase4 να παιζουν ταυτοχρονα 30-50 καναλια με κανενα απολυτως προβλημα.

 

Ομως:

Γραφω στα 44.1/24bit. Μηπως να ξανασκεφτεις το ενδεχομενο χαμηλοτερης δειγματοληψιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το VST χρειάζεσαι καλό επεξεργαστή και αρκετή RAM. Από ότι βλέπω, αν και δεν γράφεις την ταχύτητα του Core Duo (ελπίζω να είναι στα 2ghz) βρίσκεσαι στα σωστά μονοπάτια. Προχώρησε άφοβα.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω σε λαπτοπ με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα.

Εχω project στο Cubase4 να παιζουν ταυτοχρονα 30-50 καναλια με κανενα απολυτως προβλημα.

 

Ομως:

Γραφω στα 44.1/24bit. Μηπως να ξανασκεφτεις το ενδεχομενο χαμηλοτερης δειγματοληψιας?

 

30-50 κανάλια ??? Μα τι κάνεις ? Προσομοίωση της ορχήστρας της Βιέννης ??? :D :D :D

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30-50 κανάλια ??? Μα τι κάνεις ? Προσομοίωση της ορχήστρας της Βιέννης ??? :D :D :D

 

Καλά είναι. ¶μα μόνο ένα set drums θέλει πάνω κάτω 8-10 κανάλια λογικό δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε τα drums ειναι 10.. Ολα τα υπολοιπα μεχρι τα 50??? (anyway εχουμε βγει εκτός θέματος και μάλλον φταίχτης είμαι εγώ οπότε STOP)

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30-50 κανάλια ??? Μα τι κάνεις ? Προσομοίωση της ορχήστρας της Βιέννης ??? :D :D :D

 

Καλά είναι. ¶μα μόνο ένα set drums θέλει πάνω κάτω 8-10 κανάλια λογικό δεν είναι;

 

Ακριβως :wink:

 

Αρκετες φορες δουλευω και με ορχηστρικα παντως 8)

 

Edit:

Αντε τα drums ειναι 10.. Ολα τα υπολοιπα μεχρι τα 50??? (anyway εχουμε βγει εκτός θέματος και μάλλον φταίχτης είμαι εγώ οπότε STOP)

 

Υπολογισε 2-4 ηλ.κιθαρες(στις ρυθμικες γραφω παντα το ιδιο μερος 2 φορες και μετα τις παναρω αριστερα-δεξια) ,2 καναλια για μπασο(di,processed), διαφορα percussion elements, lead vocals, 8-10 καναλια χορωδιες-backing vocals,πληκτρα(απο 2 στερεο εως 8). Ελπιζω να σε καλυψα εως ενα βαθμο.Δε βαζω στο λογαριασμο τα group channels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου