Προς το περιεχόμενο

Απο 10ρες σε 11ρες ή 12ρες και ποιές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι.Στην κιθαρούλα μου έχω 10ρες και θέλω να πάω πιο πάνω να δώ πως είναι απο εκεί ψηλά, αλλά έχω ακούσει διάφορα και δεν ξέρω τι να κάνω.

1)Ισχύει οτι θα μπορώ να έχω καλύτερο action με μεγαλύτερο νούμερο?

2)Ισχύει οτι αλλάζει ο ήχος και γίνεται πιο γεμάτος,ογκώδεις και πλούσιος?

3)Τι διαφορά έχουν οι flatwood(καπως έτσι δεν είμαι σίγουρος) απο τις κλασσικές κανονικές?

 

Μου είπαν οτι υπάρχουν χορδές που δεν έχουν αυτό ο σπειροειδές συρματάκι απ' έξω, μήπως είναι οι flatwood αυτές?Κερδίζεις κάτι εκτος απο το να μην λερώνουν εύκολα αυτές?Κανεις ας πουμε καλύτερο slide?Συγκεκριμένα αυτός που μου το είπε λέει οτι μέχρι τι σί του είναι χοντρές ή κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα.

 

Τέλος εκτός απο τα κλασσικά στο σετάρισμα(intonation,action,relief,neck radius,κτλ.) για τις καινούριες διαφορετικές χορδές χρειάζεται κάτι παραπάνω?

 

Ευχαριστώ θα σας δίνω με δόσεις γιατί δεν τα έχω όλα μαζεμένα τώρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)Τι εννοείς "καλύτερο" action;

2)Φυσικά θα έχεις πιο γεμάτο, πιο ογκώδη, και πιο πλούσιο ήχο!

 

Για τις flatwood δεν ξέρω.

Κοίτα, όμως μην βογγήξει το καημένο το κιθαρόνι. Αν δηλαδή βάλεις τίποτα 12άρες καλύτερα να κουρδίσεις κάνα ημιτόνιο κάτω, για να μην τραβάνε τόσο πολύ.

 

Τι άλλο να χρειάζεσαι εκτός από τις κλασσικές ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ισχύει οτι θα μπορώ να έχω καλύτερο action με μεγαλύτερο νούμερο?

 

Όσο μεγαλύτερες χορδές τόσο πιο χαμηλό action μπορείς να έχεις χωρίς πρόβλημα..

(αν δεν κάνω λάθος)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε συ, αν οι χορδές είναι μεγάλες, βρίσκουν στα τάστα και θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο action. Εξαρτάται πιο θεωρείς καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι θα έχω χαμηλότερο action γιατί δεν θα μου ταστάρει τόσο εύκολα όσο με τις μικρότερου πάχους χορδές.Έτσι μου είπαν δεν ξέρω αν είναι ράδιο κορασίδη.

 

Θα το ξελασκάρω για να μην πάρει καμμιά κλήση κουλή.Τώρα με αυτό το βόγγημα με φόβησες.Υπάρχει δηλαδή περίπτωση μια κιθάρα να μην αντέχει όλων των ειδών τις χορδές?Αν τις  ξεβιδώσω τελείως την βιδούλα τις δεν θα την παλέψει λές?

 

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορα και ενδιαφέρουσα απάντηση.Περιμένω και την επόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μετά θα υπάρχει πρόβλημα και στο πλαστικό(κόλλησα τώρα και δεν το θυμάμαι πως λεγετε  :P) που κρατάει τις χορδές στο μπράτσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερο πάχος στις χορδές ισούται με:

1)Πιο ογκώδη ήχο

2)Δυνατότητα να χαμηλώσεις το ύψος των χορδών περισσότερο χωρίς το αναμενόμενο τασταρισμα συγκριτικά πάντα με τις 10άρες.Σκέψου ότι στο ίδιο κούρδισμα θα είναι πιο σφιχτή η χορδή οπότε στην πενιά δεν βρίσκει τάστο σε σχέση με μια 10άρα

3)Στο ίδιο κούρδισμα θα δυσκολευτείς λίγο περισσότερο στα bendings αλλά αυτό συνηθίζεται

4)Με ένα καλό σετάπ μπορείς να την κάνεις εξίσου ευκολόπαιχτη

5)(Δικό μου συμπέρασμαν δεν ξέρω αν ισχύει πάντα)Είναι λίγοτεο επηρεπείς σε μικροξεκουρδίσματα

 

Αυτά για τώρα :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μετά θα υπάρχει πρόβλημα και στο πλαστικό(κόλλησα τώρα και δεν το θυμάμαι πως λεγετε  :P) που κρατάει τις χορδές στο μπράτσο?

 

Μέχρι 11άρες νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.Αλλίως θα χρειαστεί φάγωμα για να φαρδύνουν τα αυλάκια.Αναφέρεσαι στο nut μάλλον ;)

 

Όσο για το αν θα αρπάξει το μανίκι δε νομίζω.Με ένα καλό σετάπ διορθώνεται.Εγώ δουλεύω 11άρες κουρδισμένες σε ΜΙ χωρίς κανένα πρόβλημα ;) Βέβαια μη μου βάλεις 13άρες σε ΜΙ εκεί θα ζορίσει λίγο.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να το παρακάνεις με το πάχος των χορδών...

Τη βιδούλα να μην την ξεσφίξεις τελείως σε καμία περίπτωση...(Αν το κάνεις αυτό, θα πάρει τεράστια κλίση γιατί θα έχει αφεθεί χαλαρή στην υψηλή πίεση των χορδών)

 

Το nut λες;

Το πρόβλημα δεν θα 'ναι εκεί, το πρόβλημα θα 'ναι στο action και στα δάχτυλά σου!!!

Γι' αυτό ας πούμε ο Stevie Ray Vaughan κορδίζει ύφεση, επειδή χρησιμοποιεί 13άρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε συ, αν οι χορδές είναι μεγάλες, βρίσκουν στα τάστα και θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο action. Εξαρτάται πιο θεωρείς καλύτερο...

"Οσο πιο βαριες χορδες τοσο πιο χαμηλο αctιον μπορουμε να εχουμε γιατι τριζουν λιγοτερο"

 

Θα το ξελασκάρω για να μην πάρει καμμιά κλήση κουλή.Τώρα με αυτό το βόγγημα με φόβησες.Υπάρχει δηλαδή περίπτωση μια κιθάρα να μην αντέχει όλων των ειδών τις χορδές?Αν τις  ξεβιδώσω τελείως την βιδούλα τις δεν θα την παλέψει λές?

 

Τι ξελασκάρεις και ποια βιδούλα να ξεβιδώσεις?

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου