Προς το περιεχόμενο

Ankle motion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ξερετε με ποιες ασκησεις μπορεις να αρχισεις σιγα σιγα να εξασκεις αυτη την τεχνικη. Εγω παιζω fool foot motion στη δικαση αλλα αναγκαστικα λογω το οτι χρησιμοποιω μεγαλους μυς δεν μπορω να απο πανω απο 180. Ξερω οτι με ankle motion κουνοντας τον αστραγαλο παιζεις ποιο γρηγορα  ανετα, ειναι αντιστοιχο στα χερια καρπος και δαχτυλα με δαχτυλα πας ποιο γρηγορα απο οτι με καρπο. Αλλα οταν καθομαι στο σετ δεν μπορω να καταλαβω πως να παει το ποδι.Την εχει εφαρμοσει κανενας αυτη την τεχνικη? Αν ναι πως ξεκινησε. Την περιγραφει και ο mangini στο site του οτι την διδασκει στο berklee δινοντας λεει συγκεκριμενες ασκησεις στους μαθητες για να αρχιζουν να συνηθηζουν την κινηση, μετα απο αυτο ετσι πως το βλεπω εγω τουλαχιστον μολις μαθει το ποδι σου την κινηση κατα καποιο τροπο παει απο μονο του, οπως οταν κανεις ρουλο με διπλα στα χερια.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω και εγώ με flatfoot αλλά χρησιμοποιώ και λίγο ankles καi φλερτάρω με τα 200 απλά χρειάζεται να εξασκήσεις τους αστράγαλους και το καλύτερο για μένα είναι heel down σε practice pad.Είδα μεγάλη βελτίωση. Ο mangini παίζει με heel down στα αργά και flatfoot με ankles στα γρήγορα απ'όσο ξέρω. Για να παίξεις γρήγορα θέλει εκτός από εξάσκηση και να κάθεσαι σταθερά  και σχετικά χαμηλά(για flatfoot). Η καλύτερη αγορά μου φέτος ήταν ένα καρεκλάκι της Tama έπαθα πλάκα και παίζω πολύ πιο ξεκούραστα. Τσέκαρε και ελατήρια, την τάση του δέρματος(αρκετά σφικτή για μέγιστη επαναφορά) κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο you tube εχει αρκετα βιντεακια για ασκησεις και τεχνικες με διπεταλο. Και γω αυτην την εποχη παλευω με ankle motion, προσπαθω να συγχρονισω τα ποδια μου ακομα  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου