Προς το περιεχόμενο

Νέο Νoiz, cookies του Ζone Alarm και Firefox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες βράδυ ειδοποιήθηκα από τον Firefox ότι βγήκε η νέα έκδοση του Firefox, η 2.0.0.9, την οποία κι εγκατέστησα. Σήμερα πολλές σελίδες του Noiz έβγαιναν σαλάτα με τρελό φορμάτινγκ, κι είπα μήπως έγινε κάτι με την αναβάθμιση. Τελικά αντιλήφθηκα το τι έφταιγε: η ρύθμιση για τα cookies που αποδέχεται το Zone Alarm Security Suite. Ο νέος Firefox τρέχει μια χαρά.

 

Eδώ κι αρκετό καιρό έχω απενεργοποιήσει την απόρριψη cookies από το Zone Alarm (τελευταία έκδοση 7.0.408) γιατί μου δημιουργούσε αρκετά προβλήματα σε σελίδες αλλά και σε cookies που ήθελα να κρατήσω (Privacy --> Main --> Cookie Control OFF). Είπα να την ξαναενεργοποιήσω στο μεσαίο επίπεδο αλλά και πάλι γινόταν το έλα να δεις με τις σελίδες του Noiz (εκτός Noiz ήταν ΟΚ). Συμβαίνει και με κανέναν άλλο το πρόβλημα αυτό, και τι λύση έχετε βρει;

 

Yπόψιν ότι έχω αγγλικά XP Pro SP2, στα οποία από πλευράς antivirus τρέχει το ΑVG Free Edition, που δεν ασχολείται καθόλου με cookies.

 

 

ΥΓ. Γενικά το ΖΑ εδώ και πολλά χρόνια που το χρησιμοποιώ τα πάει πολύ καλά σαν firewall, αλλά όλες οι δυνατότητες της καρτέλας Privacy είναι προβληματικές στο Zone Alarm Security Suite - έχω αναγκαστεί να κλείσω εντελώς το Αd Blocking και το Μοbile Code Control. Για τις ενοχλητικές διαφημίσεις αυτό που κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ και είναι δωρεάν είναι το addon Flashblock για τον Firefox (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το z.a μαζι με το avast μου δημιουργουσε μερικα παραξενα προβληματα μεταξυ των οποιων, oταν ειχα ανοιχτο το yahoo messenger το γραμματα που εγραφα δε φαινοταν παρολο που τα παρελαμβανε ο συνομιλητης.

Εχω διαβασει και αλλες περιπτωσεις conflicts του zone alarm, παλιοτερα οmως . ισως πολλα απο αυτα να εχουν λυθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παραπάνω δλδ προσφέρει το ZA σε σχέση με το firewall των windows ? Οκ, στην θεωρία κάνει ένα κάρο ελέγχους, αλλα χρειάζονται πραγματικά ?

Το είχα βάλει μια εποχή και όλο προβλήματα ήταν.

 

Απλως ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάτι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια διαφορά. Είναι ολόκληρη σουίτα για security, έχει ό,τι μπορείς να φανταστείς και σαν firewall είναι στιβαρό, παραμετροποιήσιμο μέχρι το τελευταίο dll του εκάστοτε προγράμματος που ζητάει άδεια για να βγει στο δίκτυο ή για server rights (το οποίο το παρακολουθεί και το κάνει authenticate συνεχώς). Ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει, εκτός από τότε που είχα κι εγώ το Avast και από τότε που προσπαθούν να του βάλουν και ad blocking - cookie handling.

 

Απλά το θρεντ συμβουλεύει για τις επιπλέον παρενέργειες που έχουν αυτά τα δυο στο νέο Noiz.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

bloody_sunday ευχαριστούμε για την επισήμανση.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό από το Noiz.

Ελπίζω όσοι έχουν το πρόβλημα να βρουν εδώ τη λύση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ κι αρκετό καιρό έχω απενεργοποιήσει την απόρριψη cookies από το Zone Alarm (τελευταία έκδοση 7.0.408) γιατί μου δημιουργούσε αρκετά προβλήματα σε σελίδες αλλά και σε cookies που ήθελα να κρατήσω (Privacy --> Main --> Cookie Control OFF). Είπα να την ξαναενεργοποιήσω στο μεσαίο επίπεδο αλλά και πάλι γινόταν το έλα να δεις με τις σελίδες του Noiz (εκτός Noiz ήταν ΟΚ). Συμβαίνει και με κανέναν άλλο το πρόβλημα αυτό, και τι λύση έχετε βρει;

 

Τα cookies είναι απολύτως ακίνδυνα κομάτια κώδικα, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα αποφεύγουμε. Συνεπώς, η συγκεκριμένη λειτουργία του Zone Alarm είναι εντελώς άχρηστη (όπως και όλο το Zone Alarm κατά τη γνώμη μου). Ακόμη και αν κάποιος θέλει να έχει κάποια συγκεκριμένη πολιτική περιορισμού των cookies, είναι πάντα προτιμότερο να την εφαρμόζει μέσω των ρυθμίσεων του browser που χρησιμοποιεί.

 

Σημ: μην αρχίσετε τώρα με όσα έχετε διαβάσει στο PC Magazine ή το Ram για τα cookies. Είναι στην πλειοψηφία τους απόψεις άνευ σημασίας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, συμφωνώ Εye με όσα έγραψες. Τα cookies για μένα είναι πολύ χρήσιμα εκτός από ορισμένα που παίζουν το ρόλο του Μεγάλου Αδελφού και μου τη δίνει (τι ψώνισα, τι κοίταξα, τι διάβασα, τι τρέιλερ είδα, τι στυλ ταινιών μου αρέσουν, τι μουσική άκουσα και τι γούστα έχω, πότε, με ποιο λειτουργικό, με ποια ΙP, τι browser, τι provider, από ποια χώρα... ουφ! βέβαια μερικά από αυτά φαίνονται και χωρίς τα cookies - άλλη ιστορία). Οπότε αν κάποιος έχει αντιρρήσεις ας τις προσδιορίσει στον browser (στον Firefox: Tools --> Options --> Privacy --> Cookies --> Exceptions)

 

Πάντως, το ΖΑ το χρησιμοποιώ σαν το μοναδικό μου soft. firewall και έχω αυτό των Windaz κλειστό, οπότε για μένα είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου