Προς το περιεχόμενο

Whiskey (γιαπωνέζικα, σκωτσέζικα κλπ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μια και συμπτωματικά αναφέρθηκε το θέμα.....  ;D ;D ;D ;D

 

Ποια είναι τα αγαπημένα σας;;; Γενικώς έχουμε πολλούς fans εδώ γύρω;; (εγώ πάντως δηλώνω fan επισήμως!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και γω ειμαι μεγαλος φαν ;D. ειναι το αγαπημενο μου ποτο με διαφορα.(παντα whiskey πινω)

 

γενικα δεν ειχα μεχρι στιγμης την ευκαιρια να πιω καποιο ακριβο whiskey (περα απο chivas κλπ). το αγαπημενο μου απ τα κοινα whiskey ειναι το famous grouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απ' τα ποτά που δεν μπορώ να μυρίσω καν.  ::) Πάντα είχα την απορία γιατί τόσος πολύς κόσμος το βρίσκει τόσο καλό.

 

(και τότε γιατί γράφεις εδώ ρε; )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D

 

Ξέχασα να πω τα δικά μου. Αν και δεν είχα ακόμη την τιμή να δοκιμάσω κάτι πραγματικά special.....

 

Dimple, Chivas, Glenfiddich 15y/o (το οποίο είναι ΕΤΗ φωτός μπροστά από το 12y/o το οποίο μου κάνει μέτριο).

 

Από τα φτηνά, μόνο το Haig πίνεται κατά την ταπεινή μου άποψη, και σίγουρα όχι johhnie red. Η μόνη του ελπίδα θα ήταν με coca cola, αλλά μου χαλάει την coca cola :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jack Daniels (εννοείται χωρίς πάγο)

 

Βέβαια στα δύσκολα βολεύομαι και με κανένα Chivas, Cardu.

Και όταν έχω τάσεις ξεφτίλας... Johnnie Red

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ήπια ένα White & Mackay που μου είχε αρέσει πολύ.Επίσης και Chivas.

 

Και θέλω οπωσδήποτε να δοκιμασω ένα Talisker.Λένε ότι είναι το καλύτερο malt(40 ευρώ η μπουκάλα γαρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν πρέπει να γίνει η διάκριση μεταξύ blended, vatted, malt, single malt και των άλλων που φτιάχνονται από άλλους καρπούς. Πολύ περιληπτικά τα λέει εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Grain_whisky

http://en.wikipedia.org/wiki/Whiskey

(για όσους δεν θυμούνται: barley = κριθάρι, wheat = κριθάρι, malt = βύνη, αλεσμένος νεαρός βλαστός από κριθάρι που στη συνέχεια βρέχεται ελαφρά και ξεκινάει η διαδικασία παρσκευής μπύρας - ουίσκυ).

 

Παλιά τα μισούσα στην κυριολεξία τα blends αλλά έχω καταλήξει στα Jameson, Haig, Jack Daniels (μόνο αυτά). Chivas, Dimple και λοιπά παρόμοια και καλά "πολυτελείας" όπως Βlack Label κλπ. μακριά από μένα. Γενικά μου κάνει εντύπωση πόσοι πολλοί νομίζουν ότι τα Johnnie Walker είναι καλά ουίσκυ...

 

Στα single malts αν εξαιρέσουμε τις κουφές εμφιαλώσεις που δεν πολυθυμάμαι  (γνωστές μάρκες αλλά από ανεξάρτητους εμφιαλωτές όπως Gordon &McPhail, Douglas Laing κλπ) έχω ξεχωρίσει από όλα τα υπόλοιπα τα απλά Laphroaig & Caol Ila, Balvenie Doublewood, το απλό Dalwhinnie, το 10ρι Glenkinchie που αποσύρθηκε, Glenfiddich Solera Reserve, το απλό Τalisker (τα άλλα από τις ακριβότερες σειρές είναι πιο "ευγενικά" από το απλό και κλασσικό 10ρι) και βεβαίως σχεδόν όλα τα Ardbeg, με κορυφαίο όλων αυτό (πολύ δυσεύρετο πια):

 

DVC00002.JPG

 

Ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά από αυτό το εξαιρετικό από κάθε άποψη μαγαζί: http://www.royalmilewhiskies.com/default.asp Γενικά τα λατρεύω τα single malts και τρελαίνομαι να κανονίζω tasting nights και ειδικά με blind tasting. Πριν φύγω από Αθήνα σκεφτόμουν σοβαρά να ανοίξω ένα whiskey shop σαν κάβα - κάτι τέτοιο αναβλήθηκε... sad0075.gif

 

 

 

Edit: αυτό που δεν φαίνεται καλά στην άνω φωτό είναι η περιεκτικότητά του σε αλκοόλ: 58,3%... εννοείται ότι αν πίνεις με σοβαρότητα αυτά τα έργα τέχνης ΠΟΤΕ δεν τους βάζεις πάγο παρά μόνο λίγο μεταλλικό νερό πολύ ουδέτερης γεύσης (αν δεν αντέχεις), και μόνο στο σωστό ποτήρι - τουλίπα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντησή σου την περίμενα ώρα!! :) Ερωτήσεις λοιπόν, για αρχή!

 

1. Από πού μπορώ να βρω όλα αυτά τα single malts στην αθήνα;

2. Το solera reserve όπως είπα κι εγώ είναι κορυφή! Έχεις δοκιμάσει τα "επόμενα" όμως; 18y/o και 21y/o;;

 

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω γενικά μαζί σου, εξαιρώντας τα Dimple (πρωτίστως) και Chivas (δευτερευόντως) που είναι πολύ καλές επιλογές για μένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου