Προς το περιεχόμενο

Ζήτω το φτηνό δολλάριο!!!!!!


MULE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλοι θεωρω υποχρεωση να σας διηγηθω τα παρακατω περι εισαγωγης μεσω ιντερνετ απο Αμερικη

 

1. 1 ευρω = 1,3 Δολλαρια (πρωτο δεδομενο)

 

τηλεφωνω στον φερομενο ως αντιπροσωπο της ΑGUILAR στην Ελλαδα και ρωτω τιμη για κεφαλι μπασσου με καμπινα AG 500 + GS 112 η τα ιδια σε combo.

 

1η τιμη αντιπροσωπου 3.000!!!!!Ευρω ητοι 3900 Δολλαρια

2η τιμη μετρητα 2600!!!! Ευρω ητοι 3380 Δολλαρια!!!

3η τιμη μετρητα και καλα για μενα που ειμουν μαγκας 2.000 Ευρω

 

τιμη MUSIC 123 AG500112C COMBO 1599 usd n 1120 Euro!!!

 

Μου παρηγγειλαν δε οι ανθρωποι εκει την εκδοση 220 Volt για Ευρωπη και παραλληλα μου εκαναν εκπτωση 100 Δολ. αρα ....

 

τελικη τιμη 1499 Δολ η 1050 Ευρω!!!!

 

Μεταφορικα 178 Δολ η 125 Ευρω αρα εχουμε τελικη αξια προ φορων

1050 + 125 = 1175 Ευρω

 

Οι φοροι δυστυχως υπολογιζονται στη τιμη CIF δηλαδη και με τα μεταφορικα μεσα (2ο δεδομενο)

 

Απο τον επισημο εκτελωνιστη της UpS πληροφορηθηκα οτι το συνολο των εδω εξοδων δηλαδη διαταχτικη, αποθηκευτικα, εξοδα εκτελωνισμου και φορος = 430 Ευρω

 

 

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ 1175+430 = 1605!!!ΕΥΡΩ

 

δηλαδη 395 Ευρω φτηνοτερα

 

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗΝ ΚΑΙ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

συμπερασμα = οσο το δολ ειναι -30% προλαβετε και κανετε αγορες απο Αμερικη συμφερει!!!

 

αυτα και αναμενω εμπειριες σας και σχολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συνεχεια του προηγουμενου και για να μη μπερδευεστε κανετε παντα τον ακολουθο υπολογισμο

 

ΤΙΜΗ ΣΕ ΔΟΛ = Χ

 

ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕ ΕΠΙ 152 % = ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ. το 152% σημαινει 52% πανω απο την τιμη δηλαδη ΣΥΝ αλλο ενα μισο της αξιας.

 

ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟΥ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ για να εχετε την τελικη τιμη στο σπιτι σας σε ΕΥΡΩ.

το περιθωριο σφαλματος ειναι περιπου +/- 20 Ευρω

 

Αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και κλαψτε αντιπροσωποι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έκανες εσύ τον εκτελωνισμό μάλλον θα γλύτωνεις κάτι παραπάνω,

αλλά θα έχανες και μπόλικο χρόνο.

Ένας φίλος μου είχε πάρει κάτι για υπολογιστή γύρω στα 200 δολλάρια, [ίσως 200 ευρώ, δε θυμάμαι] και του ζητούσαν 250 ευρώ για εκτελωνισμό.

Μόνο για εκτελωνισμό, άσχετα με το 24% πόσο επιπλέον είναι ο φόρος.

Εχασε μερικές ώρες τρέχοντας στα γραφεία κάπου στο αεροδρόμιο Βενιζέλος, αλλά γλύτωσε τα 250 του εκτελωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω αλλα εν προκειμενο τα δικα μου εκτελωνιστικα εξοδα ειναι 80 Ευρω μονο που σημαινει γιατι να χασω μια μερα αδεια και να σιχτιριαστω στο τελωνειο του αεροδρομιου οπου δε γλυτωνεις σε λιγοτερο απο 6-7 ωρες?

 

εξαλλου στα 80-90 αυτα ευρω συμπεριλαμβανονται οι διατακτικες, αποθηκευτικα κλπ. βαλε βενζινη απο και προς αεροδρομιο + διοδια

 

δηλαδη θα γλυτωνα καμια 50αρια ευρω!!! δε βαριεσαι!!!!χαλαλι γαι το κοπο που κανουνε. εδω θα ξοδευα 390 ευρω παραπανω αν δε τα ηξερα ολα αυτα

 

αν καποιος πραγματικα μπορει και θελει να το κανει αυτο, φαντασου τι περισσοτερο σε κοστος γλυτωνει.!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, εσένα σου έτυχε καλά :)

Αλλά ο γνωστός μου αν δεν έκανε τον εκτελωνισμό αντί για 200τόσα ευρώ

θα του έβγαινε 500.

 

Αναρωτιέμαι τα έξοδα εκτελωνισμού πως υπολογίζονται. Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crimson, 250 προφανώς θα ήταν το σύνολο. :wink: Είναι κάφροι, αλλά όχι τόσο!

 

Mule, αν εκτελώνιζες μόνος σου θα πλήρωνες περίπου 23% πάνω στη CIF (θα γλύτωνες κοντά 200 ευρουλάκια...). Από εμπειρία σου λέω ότι οι εκτελωνιστές στην Ελλάδα τα φουσκώνουν. Εδώ που είμαι τώρα και εισήγαγα μια φορά, όλα πήγαν ρολόι και τα έξοδα εκτελωνισμού ήταν 15 ευρώ, όχι όσα θέλει ο Χ εκτελωνιστής στο Ελ. Βενιζέλος...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akisd28 κι όμως κάποιος εκτελωνιστής ήθελε 250 ευρώ.

πριν απο 2 περίπου χρόνια είχε γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω καταλάβει,αν δεν μένεις Αθήνα για να μπορείς να εκτελωνίσεις μόνος σου ή αν δεν έχεις γνωστό μέσα στο τελωνείο,τα πράγμα είναι λίγο...risky.Δεν ξέρεις τι θα σου κοστίσει...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να γράψετε κάποιο link απο κάποιο αμερικάνικο site που να είναι αξιόπιστο;Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σήμερα εκτελώνησα χ προϊόν αξίας 930 ευρώ, εκ των οποίων 100 ήταν τα μεταφορικά.(τιμές σε προσέγγιση +-20).

Έδωσα άλλα 240 σύνολο στο τελωνείο.

Αυτό που έκανα είναι να ψάξω online το δασμολόγιο για 2 ώρες και να βρω το TARIC code του χ προίόντος, δηλαδή τη δασμολογική του κλάση. Αυτός ο κωδικός προσδιορίζει το ποσοστό πλέον του ΦΠΑ 18% που θα πλερώκεις.

Αν δεν είχα κάνει αυτή τη δουλειά και δεν ήμουν ο ίδιος εκεί πιστεύω ότι η εκτελωνίστρια, συμπαθέστατη + με πολλούς παρατεχάμενους να τις βάζουν ποιός ξέρει τι στην τσέπη στεγνά, μπορεί να πλήρωνα έως και τα διπλά.

Αυτό το λέω εκ πείρας. Δυστυχώς αν δεν πληρώσεις δε μαθαίνεις. Πολύ απλά η κυρία αυτή θα μου έβαζε όποια δασμολογική κλάση είχε το μεγαλύτερο ποσοστό. Μπορεί να πληρώσεις τα κέρατά σου έτσι.

Η όλη διδικασία κρατάει μία ώρα και όλοι είναι εξυπηρετικοί. Δεν είναι κατάσταση βέβαια να βρωμάνε οι τοίχοι του τελωνείου ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ότι άλλο (βλέπε διαφθορά στο λεξικό) αλλά εκτελώνιζε μόνος σου.

Ευτυχώς λόγω δουλειάς θα κάνω μερικά ταξίδια στο US θα κάνουν καιρό να με δούν στο τελωνείο if you know what I mean.

Φιλιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου