Προς το περιεχόμενο

πιστευετε οτι το hardwear σε μια κιθαρα μπορει να παιξει συμαντικο ρολο στον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστευετε οτι το hardwear σε μια κιθαρα μπορει να παιξει συμαντικο ρολο στον ηχο?

απο τι υλικο προτιματε να ειναι?

πιστευω οτι επειδη πολυ απλα εκει ακουμπαν οι χορδες ,οσο πιο "καλο" ειναι το υλικο τοσο ποιο "καλο" ηχο θα εχεις(το καλο ειναι κατι σχετικο παντα)

απο καθαρα προσωπικη εμπειρια εχοντας αλλαξει καβαλαρηδες ειτε τρεμολα σε μια κιθαρα εχω δει αρκετα μεγαλες διαφορες στο ηχο! συνηθως παρατηρώ οτι το οργανο αποκτα πιο "ποιοτικο" ηχο αλλα κ περισσοτερο sunstain! επισης με ενα καλο καβαλαρη ξεριθμιζονται πιο δυσκολα τα saddles με αποτελεσμα να χαλανε  πιο δυσκολα οι αρμονικες αλλα κ το υψος.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ανοιγεις παλι μεγαλο θεμα! :) Σιγουρα ειναι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο στο ηχο της κιθαρας σου και μια μετρια κιθαρα μπορει και να σωθει με καλο hardware. Εχω ακουσει κιθαρα απλως καλη, να αλλαζεις το tremolo βαζοντας wilkinson steel block και να "πεταει" αποκτοντας αρκετο sustain και γεματο ηχο. Τουλαχιστον το tremolo ή Floyd rose ή bridge οπως και το nut πιστευω οτι παιζουν τοσο σημαντικο ρολο στον ηχο σου οσο και οι χορδες που χρησιμοποιεις. :)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γεφυρα ναι παιζει τεραστιο ρολο (μια και καθοριζει τον τροπο που παλλονται οι χορδες) ,το υπολοιπο hardware (κλειδια,Pickguard,plates κτλ ) οχι.

 

στις tele μου π.χ πουμε βαζω παντα ατσαλινα "σελακια" γιατι εχουν πολυ περισσοτερο twang και "νοτα" απο τα brass (αλλοι προτιμουν τον πιο ζεστο ηχο των brass βεβαια)

 

η μοντερνα γεφυρα για tele εχει εντελως διαφορετικο ηχο απο την vintage,το ιδιο και το vintage 6 point strat tremolo απο το μοντερνο 2 point..

 

επισης μεγαλο ρολο παιζει το μεγεθος των ταστων (οσο μεγαλυτερα τοσο πιο πολλα πριμα,"νοτα" & sustain αποκτα η κιθαρα) και,για τις ανοιχτες χορδες μονο,το υλικο του nut.

 

ακομα μεγαλυτερο ρολο παιζουν τα ηλεκτρικα της κιθαρας (pots & pickups) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα υπαρχει κερδος με καλο Hardware.

 

Σιγουρα απο πλευρας Intonation και γενικα καλης λειτουργιας, αλλα και απο πλευρας ηχου.

 

Για να το θεσω λιγοτερο "εμπρηστικα" (επειδη πολλοι ενδεχεται να διαφωνουν),

σιγουρα υπαρχει ΔΙΑΦΟΡΑ στον ηχο.

Αν ειναι καλυτερος ή χειροτερος αυτο ειναι δικο σου θεμα.

 

Εγω πχ, σε ολες μου τις Strat εχω Hardware του Callaham που ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι. Λειτουργικα ειναι αψογα, ηχητικα δε, μ' αρεσουν (εμενα) περισσοτερο απο τα stock.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nut και γέφυρα είναι ένα ντουετάκι που, όσο πιό καλό και λειτουργικό είναι, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα έχεις. Όταν άλλαξα τη φτηνιάρα tuneomatic με μία με roller saddles (οι γέφυρες που προορίζονται για χρήση με Bigsby), δεν πίστευα τη διαφορά. Ομοίως και για το nut.

 

Και βέβαια μην ξεχνάμε και τα κλειδιά, που αν αρνούνται να μείνουν στη θέση τους οδηγούν άνετα σε φρενίτιδα.

 

Τα ηλεκτρικά θεωρούνται...software άραγε; :P ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις φτηνές κόπιες ναι! Ή μάλλον garbageware!  ;D

 

Αμόλα καλούμπα μάστορα. Φέρε απ'του Tom Anderson, το καλό το καλωδιάκι.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι.... η γέφυρα τα ηλεκτρικά κλπ μπορεί να "κάνουν τη διαφορά".

Το στοιχείο εκείνο που είναι πολύ συχνά υποτιμημένο, είναι το nut. Ένα κακοκομμένο/κακοτοποθετημένο nut μπορεί να καταστρέψει και την καλύτερη κιθάρα: Ξεκουρδίσματα, κακό intonation στα πάνω τάστα κλπ. Τι να τον κάνεις τον "tone", αν είναι  "out of tune" (έστω και λίιιγο)? :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και το υλικο του nut. στα seventies δεν ηταν της μοδας το brass nut καποια στιγμη?

 

κατα τη γνωμη μου παιζουν ρολο στον ηχο: μαγνητες, ποντεσιομετρα, τρεμολο (τι ειδος, και πιο πολυ αν θα εχεις τρεμολο η fixed bridge), nut, και βεβαια οι χορδες (αν θεωρουνται hardware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου