Προς το περιεχόμενο

Μπας και είναι καλύτερο ενα home audio απο monitors?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία για να πάρω τα studio monitors που ταιριάζουν στην Λάμψη μου,

 

Δεν παίζει να μαζέψεις ποτέ ΤΟΣΑ λεφτά!  ;) ;) ;) ;D ;D ;D ;D ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

. Ίσως ο γνωστός σου θεωρεί οτι η εφαρμογή για την οποία τα θες δεν δικαιολογεί το κόστος της επένδυσης και ίσως θέλει να σε προφυλάξει απο το να χαλάσεις άδικα τα χρήματά σου. Αυτό που εννοώ είναι οτι εσύ μπορεί απλά να ψάχνεις 2 ηχεία για να ακούσεις λίγο πιο δυνατά τη μουσική που πάιζεις και γράφεις. Αν ναι τότε ο γνωστός σου καλά έκανε και σου πρότεινε τα home audio...

 

Επειδή ξέρω τον γνωστό του, τον Μάκη, τον φίλο μου και δάσκαλό μου, θα του το πρότεινε κρίνοντας ακριβώς αυτό που λέει ο Νίκος.

 

Αλλά για να μην αμαυρώνεται lol , το όνομά του, μπορώ να πώ οτι σε άλλη περίπτωση , θα του πρότεινε καλά ενεργά studio μόνιτορς, και μάλιστα μεγάλου κόστους χωρίς συμβιβασμό.

 

Οι προτάσεις γίνονται ανάλογα τις ανάγκες,

 

Θα έπρεπε να γράψεις τις ανάγκες σου για να δεχτείς ουσιαστική βοήθεια απο τους φίλους του φόρουμ, η να μελετήσεις τα ήδη υπάρχοντα θέματα που νομίζω οτι υπερκαλύπτουν το θέμα, χωρίς να σημαίνει οτι δεν θα έχεις το δίλημμα τελικά τι θα επιλέξεις.

 

Και εγώ περιμένω και δεν επενδύω ακόμα και βολεύομαι με το mini hifi μου, απλά ενημερώνομαι και περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία για να πάρω τα studio monitors που ταιριάζουν στην Λάμψη μου,

 

 

Ακριβώς αυτό!Επιτέλοθς βγάλαμε μια άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry εγω την εκανα τη στραβη.απλα νομιζα οτι ενδεχωμενος θα ενδιεφερε και σενα.φιλικα παντα.και παλι sorry.

 

 

alimono den pirazei siga... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γεια σε όλους και καλή χρονια!

Ξερετε, μου είπε ενας γνωστός πολύ καλός πληκτράς, οτι αν πάρω moniotrs θα κάνω βλακεια και μοθ πρότεινε με τα ίδια λεφτά να πάρω κάποιο σετ για home audio όπως αυτό πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500521

ή αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502291

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554212

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554202

 

Τι λέτε?

 

 

με σεβασμό στις προθέσεις όλων και του φίλου που έθεσε την ερώτηση και του γνωστού του αλλά και των φίλων που

απάντησαν με χιούμορ και μη...

 

έτσι όπως τέθηκε η ερώτηση τι απάντηση έπρεπε να δοθεί?

ότι ναι είναι προτιμότερο να επιλεχθεί ένα από τα δύο pa "κοτέτσια" της gemini, ή ένα κατ όνομα home cinema σετ της yamaha

όλα παντελώς ακατάλληλα για οποιαδήποτε χρήση έστω και σε entry level home studio καταστάσεις?

ή τα WHARFEDALE που για να παίξουν σχετικά "κοντά" (?)  στο επίπεδο ενός vl 5 ας πούμε, χρειάζονται συνοδά ενισχυτικά

που θα ανεβάσουν το κόστος  του συνδυασμού παραπάνω από την τιμή κτήσης του δεύτερου (κι αυτό αν το matching πετύχει) ?...

 

φίλε pliktra, OXI δεν είναι "βλακεία" να αγοράσεις ένα φθηνό monitor αν τα οικονομικά σου δεν επιτρέπουν για παραπάνω...

οι λόγοι αναφέρθηκαν σε άλλα post...συν το ότι αρχίζεις -πλην της εργονομίας και αντοχής τους στα peak του αρχάριου-

να "μυρίζεις" μαθαίνοντας τα χούγια τους, τι θα επακολουθήσει αν κάποια στιγμή στο μέλλον αρχίσεις να ασχολείσαι πιο σοβαρά με παραγωγές έστω και "σπιτικές"..

 

μέχρι να σου περισσέψουν 200-300 e ώστε να αποκτήσεις κάποιο φθηνό tascam ή alesis ή m audio κλπ και να ξεκινήσεις

πραγματικά την ενασχόληση με το "άθλημα", καλύτερα να περιμένεις χρησιμοποιώντας κάποιο hi fi που ήδη ίσως έχεις (όπως ο cos)

ή μπορείς να αποκτήσεις δανεικό ή έστω μεταχειρισμένο σε μια αστεία τιμή...

η "βλακεία" έγκειται στο να πληρώσεις οτιδήποτε άλλο, αν ο στόχος σου έχει έστω υποτυπώδες προαπαιτούμενο την ενασχόληση με home studio...

 

άλλο έχω ήδη και βολεύομαι προσωρινά και άλλο πληρώνω εξυπηρετώντας συγκεκριμένη ανάγκη...

στην δεύτερη περίπτωση κινούμαι με κριτήρια και έστω και τα 100 e τα "κλαίω"...

και φυσικά όπως κατά καιρούς λέμε εδώ, περιορίζουμε λίγο το κάπνισμα τις βόλτες με την (τις) γκόμενα εξοικονομούμε άλλα τόσα

και ξεκινάμε...  ;)

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ οι εταιρίες ρίξανε τις τιμές ωραία.Γίναμε όλοι μας μουσικοί και ηχολήπτες μαζί πάλι ωραία.Μήπως αντί για τσίχλες στο περίπτερο να αρχίσουν να πουλάνε στούντιο μέσα στα δρακουλίνια.

 

Το παλικάρι έχει πρόσβαση στο ίντερνετ απ ότι φαίνεται και μπορεί κάλλιστα να δεί τίμες και να διαβάσει πράγματα και έντος και εκτός φόρουμ όπως τονίζεται αααααπειρες φορές.

 

Υπάρχουν τόσες ωραίες συμβουλές πρίν απο αυτό το 100ευρώ κι όμως το πετάει το κουφέτο.Δίνει τροφή στα θηρία.

 

 

θα σε ρωτησω κατι παντα φιλικα και πανω απο ολα για να μαθω και τιποτα αλλο γιατι ειμαι καινουργιος με αυτα.για καποιους ακουστηκε αστειο το οτι βγηκα και ειπα "κατι να αξιζει τον κοπο με 100-200 ευρω"και τους καταλαβαινω απολυτα.απλος μαλλον εκανα λαθος ερωτηση.η ερωτηση μου ειναι η εξης: επειδη στον pc μου εχω τα 2.1 της logitech αξιας 40 ευρω και επειδη προσφατα (πριν δυο εβδομαδες) αγορασα καρτα ηχου και midi controller (το τελευταιο απο ελινα) και ετσι λοιπον καθως ημουνα στο μαγαζι της ελινας ειδα καποια monitor m-audio (καινουργια σειρα ηχειων) στα 150 ευρω, και σε συνδυασμο πριν τα δω επειδη ετυχε και καποιος συμφορουμιτης

να κανει καποια θετικα σχολια και μαλιστα τα περιμενε πως και πως,απλα ανρωτιεμαι αν μπροστα σε αυτα που εχω μηπως ειναι ξερω γω κατι που πραγματικα να αξιζει τον κοπο και να παιζουν πολυ καλυτερα απο αυτα που ειδη έχω.

 

για να πω βεβαια την αληθεια αυτα που εχω προς το παρον μια χαρα μου ακουγονται και σιγουρα δεν ειμαι απο αυτους που εχουν χρημα να σκορπανε οπου να ναι, μιας και την πρακτικη μου κανω και μολις το μηνα 187 ευρω βγαζω!!!

 

σιγουρα το να αγορασεις κατι το οποιο ειναι ενα σκαλι πανω πρεπει να το χρειαζεσαι πραγματικα και πανω απο ολα να ξερεις τον λογο για τον οποιο το περνεις και οχι να τα αγοραζεις και να πουλας μουρι οτι κοιτα εγω τι πηρα... οπως σωστα ειπε και ενας συμφορουμιτης παραπανω και κατα τα αλλα να μην ξερεις που παν τα τεσσερα. ο μονος τροπος λοιπον για να μαθεις θεωρω οτι ειναι μεσω κουβεντουλας με ατομα που εχουν ασχοληθει με καποια τετοια πραγματακια και εχουν να πουν μια γνωμη παραπανω απο εμας που ειμαστε καινουργιοι στο αθλημα.σορυ ξεχασα και το πιο σημαντικο πραγμα για να μαθεις, το διαβασμα και το ψαξιμο.απλα η κουβεντουλα ειναι πιο αμεση και πιο ευχαριστη.

 

και μη μου πει κανενας οτι γεννηθηκε και τα ηξερε ολα απ'εξω και ανακατωτα γιατι απλα αυτο ειναι αδυνατον!

 

και κατι τελευταιο σιγουρα δεν ειμαστε ολοι ηχοληπτες και ουτε επροκειτο να γινουμε.ομως επειδη στην ουσια ολους εμας μας ενωνει η μουσικη, σε ολους σιγουρα θα εχει δημιουργηθει η αναγκη να γραψουν κατι στο σπιτι τους μονοι τους, για παρτι τους και σιγουρα αυτο το δικαιωμα το έχουν ολοι ανεξαρτητα απο το αν θα γινουν ηχοληπτες.ετσι και εγω παιζω τωρα εδω και 12 χρονια κιθαρα

και ειδα οτι τοσα χρονια που δεν ασχολουμουν με τη μουσικη τεχνολογια, αλλα παρα μονο με το οργανο (φυσικα δεν μου βγηκε σε κακο και δεν μετανοιώνω καθολου) απλα έχανα ενα κομματι της μουσικης το οποιο και αυτο ειναι τεραστιο θεμα και παραπανω απο επιστημη!!!την τελευταια παραγραφω την εγραψα για να κινησω την περιεργεια ενδεχομενος και σε καποιον που ειναι στη φαση μου πριν ασχοληθω με το θεμα μουσικη τεχνολογια και οχι σε καμια περιπτωση για να δημιουργησω καποιου ειδους νυξη.

 

ευχαριστω για το χρονο σας

 

σορρυ και παλι απο τον pliktra για την παρεμβαση στο topic του

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία των home audio ηχείων χρωματίζει τον ήχο, από λίγο έως πολύ. Σε αντίθεση τα studio monitors χρωματίζουν τον ήχο από λίγο εώς καθόλου γιατί απλά η συχνοτική τους απόκριση είναι σχεδόν flat. Στην πραγματικότητα τίποτε δεν είναι απολύτως flat, αλλά πρώτον δεν έχει και πολύ σημασία και δεύτερο αν έχει, τότε απλά με ένα equalizer γίνονται οι απαραίτητες ρυθμίσεις. Αν δεν είναι flat τότε απλά οι μίξεις σας δεν θα μεταφραζονται σωστά από μηχάνημα σε μηχάνημα.

 

Έαν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, τότε home audio. Κι εγώ στην αρχή home audio είχα μέχρι που τα έκαψα τρεις φορές.  ;D

 

Έαν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα τότε studio monitors και μάλιστα όσο το δυνατόν καλύτερα και μεγαλύτερα. Και φυσικά εννοείται ότι μεταξύ ενός home audio 200 Watt π.χ. και studio monitors 100 Watt, θα διάλεγα τα monitors. Δεν μπορώ βασικά να καταλάβω γιατί κάποιος να έχει super μηχανήματα στο studio του (και κυρίως synthesizers) και να μην τα ακούει από super ηχεία. Θεωρώ ότι τα studio monitors σε ένα studio είναι μια πάρα πολύ καλή επένδυση και συνήθως μία επένδυση που γίνεται μία και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι τελικά να επιλέξεις μεταξύ ηχείων 2.1 ή 5.1(ηχεία pc) η μίνι hi-fi, προτίμησε ένα έτοιμο mini hi-fi. Τα mini hi-fi όπως το δικό μου έχουν επιλογή συνήθως flat στα preset του equalizer, ή πολλές φορές δικά τους equalizer , οπότε μπορείς να δουλέψεις τον ήχο που ακούς ωστε να μην παραμορφώνουν ή να ¨μπερδεύουν", κατι που κάνω με επιτυχία,.

αν θέλεις να συνδέσεις π.χ. το va.και να ακούσεις ωραίο ήχο όταν παίζεις, το mini hi fi θα σε ικανοποιήσει, αρκεί να μην υπερβάλλεις στις εντάσεις,

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για home ηχεία δές αυτά εδώ τα Klipsch:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978217&product=983195

Φαίνονται αξιόλογα και σχετικά οικονομικά. Επίσης τα Τ40 της Creative είναι δοκιμασμένη λύση: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500729. Οπωσδήποτε πάντως ΜΗΝ πάρεις κάτι σε 2.1

Για studio, όπως είπε κι st_eve, η σειρά Studiophile  της Μ-audio που 8α βρείς στην Ελίνα (http://elina.gr/) ίσως είναι αυτά που θα καταλήξεις, αλλά ούτε γω έχω εμπειρία με τέτοια να σου προτείνω ποιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου