Προς το περιεχόμενο

Ο δεκαλογος του σωστού Ebayer


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μερικούς μήνες προσπαθώ να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Xotic RC Booster από το eBay, αλλά δυστυχώς παρατηρώ οτι στο 95% των περιπτώσεων όταν το αντικείμενο βρίσκεται στην Αμερική, ο πωλητής επιλέγει ''Shipping ONLY to US'' και είναι κάθετος ως προς αυτό.

Σε τι οφείλεται αυτή η άκαμπτη στάση?

Είναι τα παραπάνω μεταφορικά? (που δεν το νομίζω, γιατί για να στείλουν ένα μικρό πετάλι με USPS χρείαζονται περίπου 25$ και εκτός αυτού εχώ προσφερθεί πολλές φορές να αναλάβω εξ' ολοκλήρου ό,τι μεταφορικά προκύψουν)

Τίθεται θέμα αξιοπιστίας Αμερικανών και ''ξένων'' αγοραστών? (και συγκεκριμένα υποθέτω ότι πολλοί πωλητές θα έχουν κακές εμπειρίες από τους γνωστούς έλληνες ''πονηρούς''..)

Μήπως οι πιο πεπειραμένοι eBayers έχετε κάποιες συμβουλές, ώστε να μεταπείσω τον εκάστοτε πωλητή να ''ρίξει'' τα σύνορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εαν εχεις μεγαλο αριθμο θετικου feedback επιχειρησε το σου κανουν μια εξαιρεση,αν οχι μην το επιχειρησεις ειναι αδικος κοπος.

 

Αύτη η  λογική της κλίκας στο Ebay,είναι λίγο παράλογη..

Πρώτη αγορά είναι το συγκεκριμένο αντικείμενο από Ebay και κατανοώ να υπάρχει κάποια καχυποψία εκ μέρους του πωλητή, αλλά με αυτή τη λογική ή δε θα καταφέρω ποτέ να αγοράσω, ή θα πρέπει να αγοράσω πράγματα που δεν χρειάζομαι απλά και μόνο για να ανεβάσω το feedback μου!

Από αύριο μου φαίνεται θα παίρνω τσιγάρα μέσω Ebay! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύτη η  λογική της κλίκας στο Ebay,είναι λίγο παράλογη..

Πρώτη αγορά είναι το συγκεκριμένο αντικείμενο από Ebay και κατανοώ να υπάρχει κάποια καχυποψία εκ μέρους του πωλητή, αλλά με αυτή τη λογική ή δε θα καταφέρω ποτέ να αγοράσω, ή θα πρέπει να αγοράσω πράγματα που δεν χρειάζομαι απλά και μόνο για να ανεβάσω το feedback μου!

Από αύριο μου φαίνεται θα παίρνω τσιγάρα μέσω Ebay! ;D

 

Και να θελες δεν μπορείς.Στο ebay δεν πωλούνται τσιγάρα  ;)

Δεν τίθεται θέμα "κλίκας",ούτε παραλογισμού.Λογικό και κατανοητό να θέλεις να το πάρεις μεταχειρισμένο για να γλίτώσεις χρήματα,αλλά το ebay δεν είναι ηλεκτρονικό κατάστημα,ασχέτως αν πολλές επιχειρήσεις πουλάνε προϊόντα μέσα από αυτό.Ένα μεγάλο μέρος των μεταχειρισμένων αντικειμένων που διακινούνται στο ebay είναι από ιδιώτες.

Έλα τώρα στην θέση του αμερικανού(ιδιώτη) πωλητή που θέλει να πουλήσει πχ το πετάλι του.Δεδομένου του μεγέθους της αγοράς,είσαι σίγουρος ότι αυτό που πουλάς θα το αγοράσει κάποιος εντός συνόρων.Επομένως ποιος ο λόγος να μπεις στη διαδικασία να το στείλεις στην άλλη πλευρά του ατλαντικού και σε κάποιον που δεν έχει καν αξιολόγηση ειδικά όταν πρόκειται για κάτι από το οποίο θα βγάλεις 100+ δολλάρια μετά τα fees?

Εδώ η Ελλαδίτσα μας είναι μια σταλιά και παρ'όλα αυτά αν ρίξεις μια ματιά σε αγγελίες του noiz θα δεις αρκετές φορές το "δε στέλνω επαρχία".

Υπάρχουν βέβαια ebay shops από τα οποία μπορείς να προμηθευτείς το πετάλι που ψάχνεις,όπως αυτό:

http://cgi.ebay.com/New-Xotic-Effects-RC-Booster-Pedal_W0QQitemZ260413672507QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item3ca1dd4c3b&_trksid=p3286.m63.l1177&_trkparms=240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

Σίγουρα θα πληρώσεις κάτι παραπάνω,αλλά θα κερδίσεις και το θετικό feedback.Έτσι,την επόμενη φορά που θα θέλεις να αγοράσεις κάτι από ΗΠΑ ο επόμενος πωλητής ίσως να είναι πιο δεκτικός.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας!!

 

Απο e-bay δεν εχω αγορασει ποτε(εως τωρα) και απο τις διαδικασιες πυ απαιτουνται ειμαι τελειως αδαης.

Εχω πετυχει μια κιθαρα στο e-bay η οποια ομως τελειωνει σημερα οπως βλεπω!!Δυστυχως δεν ετυχε να την πετυχω πιο νωρις!!

Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως μπορω να αξιλολογησω την αξιοπιστια του μαγαζιου(το μαγαζι ειναι http://myworld.ebay.com/mauery21804/).Οπως βλεπω εχει Positive Feedback:  99.7% .Το ποσες συναλλαγες εχει κανει δεν το προσεξα καπου.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω επισης ειναι να μ πειτε λιγο πως λειτουργει το paypal.

Και ποσο χρονο θα χρειαστει για να μπορεσω να ανταποκριθω στις πληρωμες και να μην χασω το αντικειμενο και τα λεφτα μ.

Και επισης θελω να μ πειτε τι γινεται επειδη ερχεται απο αμερικη.Σημερα μου ειπε παντως καποιος οτι αυτος ειχε ερθει σε συννενοηση με το συγκεκριμενο μαγαζι και δεν πληρωσε τπτ τελωνειο.Αλλα ομως δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο για μενα γτ εγω θα ζητησω να μ το στειλουν η Βολο η Καρδιτσα.

 

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας!!

 

Απο e-bay δεν εχω αγορασει ποτε(εως τωρα) και απο τις διαδικασιες πυ απαιτουνται ειμαι τελειως αδαης.

Εχω πετυχει μια κιθαρα στο e-bay η οποια ομως τελειωνει σημερα οπως βλεπω!!Δυστυχως δεν ετυχε να την πετυχω πιο νωρις!!

Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως μπορω να αξιλολογησω την αξιοπιστια του μαγαζιου(το μαγαζι ειναι http://myworld.ebay.com/mauery21804/).Οπως βλεπω εχει Positive Feedback:  99.7% .Το ποσες συναλλαγες εχει κανει δεν το προσεξα καπου.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω επισης ειναι να μ πειτε λιγο πως λειτουργει το paypal.

Και ποσο χρονο θα χρειαστει για να μπορεσω να ανταποκριθω στις πληρωμες και να μην χασω το αντικειμενο και τα λεφτα μ.

Και επισης θελω να μ πειτε τι γινεται επειδη ερχεται απο αμερικη.Σημερα μου ειπε παντως καποιος οτι αυτος ειχε ερθει σε συννενοηση με το συγκεκριμενο μαγαζι και δεν πληρωσε τπτ τελωνειο.Αλλα ομως δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο για μενα γτ εγω θα ζητησω να μ το στειλουν η Βολο η Καρδιτσα.

 

 

Ο seller αυτός φαίνεται απόλυτα αξιόπιστος. Οι πωλήσεις του είναι το νούμερο μέσα σε παρένθεση, αυτή τη στιγμή είναι πάνω από 19500! Είναι μεγάλο το νούμερο και μάλλον δε διατρέχεις κάποιο κίνδυνο. :)

Για να κάνεις αγορά πρέπει πρωτίστως να κάνεις sign up στο ebay ;) Btw, ο λογαριασμός και το username που θα κάνεις θα ισχύουν και στα άλλα ebay (ebay.co.uk, ebay.de, ebay.fr κλπ κλπ). Κατόπιν θα αγοράσεις το αντικείμενο που θες. Με την επιλογή "Buy it Now" το "καπαρώνεις και μετα ο πωλητης περιμένει να τον πληρώσεις, μέσω paypal συνήθως. Για αυτό μπορείς να κάνεις ένα λογαριασμό στην paypal, αλλά δεν είναι απαραίτητο καθώς μπορείς και να τη χρησιμοποιείς για μεμονομένες συναλλαγές χωρίς να έχεις account. Anyway, πιστωτική χρειάζεται και να ξέρεις ακριβώς τα στοιχεία της, και μετα συμπληρώνεις απλά τα διάφορα πεδία που ζητούνται, θέλει μόνο προσοχή γιατί πρέπει αυτά που δηλώνεις να συμφωνούν με αυτά που είναι δηλωμένα για την πιστωτική (π.χ τηλεφωνο) γιατί αλλιώς δεν προχωραει και σου ζητα να τα ξαναβάλεις  ;) Τώρα για τα τελωνία είναι απρόβλεπτα γενικώς, εγώ 3-4 φορές που έχω πάρει κάτι δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα (δεν εήταν και τεράστιας αξίας βέβαια, 380 το ακριβότερο) αλλά είναι και λίγο τύχη, πάντως επιλέγοντας αποστολή με USPS οπως ίσως έχεις διαβασει επανειλλημένα εδώ έχεις καλες πιθανότητες να τη βγάλεις "καθαρά"  ;D ;D Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την αμεση και πολυ πολυ βοηθητικη απαντηση σας!!!!

 

Να ρωτησω κατι αλλο.Απο την στιγμη που θα πατησω Buy it now μετα εχω συγκεκριμενο αριθμο ημερων να καταθεσω χρηματα και λοιπα.Γτ ετσι οπως τα φερνει η ζωη αυριο το πρωι φευγω για ολιγοημερες διακοπες και δυστυχως εκει δεν θα εχω σιγουρα ιντερνετ(καμπινγκ βλεπεις).

Τα προιον με την USPS θα ερθει κατευθειαν σπτι μ η θα χρειαστει να το παραλαβω απο καπου(δεν πιστευω το μερος αυτο να ειναι η Αθηνα)

 

Το δολλαριο πλεον αν δεν κανω λαθος βρισκεται στο 0.71?

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τι παιζει φιλοι με την Paypal?

ελαβα το εξης :

 

https://www.paypal-marketing.co.uk/eupolicyupdate/eupolicyupdate1_hosted.htm

 

 

Amendments to the PayPal User Agreement and Privacy Policy

Effective Date: Jan 21, 2010

https://cms.paypal.com/uk/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/upcoming_policies_full&locale.x=en_GB

 

Χαρατσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου