Προς το περιεχόμενο

Αναγκαστικά ένα track


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας

Εύχομαι να είστε όλοι καλά με έμπνευση και όρεξη για δημιουργία

Ακούστε τι πρόβλημα έχω που με στεναχωρεί γιατί εκεί που έχω όρεξη μένω με την όρεξη

Λοιπόν δουλεύω με ένα πρόγραμμα ( τώρα δεν θυμάμαι ποιό έχω πάθει παράκρουση :p ) το οποίο είναι με tracks

Δηλαδή γράφω στο πρώτο το όργανο που θέλω και υποθετικά στο δεύτερο γράφω το δεύτερο όργανο κτλπ

Ελα όμως που μένω με τη χαρά διότι έχω το εξής κουφό

Γράφω στο πρώτο τρακ επιλέγοντας στην κάρτα ήχου σαν record "WAVE" τη μελωδία που παίζω ( έχοντας ανοιχτό παράλληλα το acid για να παίρνω τον ήχο από VST instrument που θέλω )

Ωραίαααααα γράφω το πρώτο track

Μετά προσθέτω πχ φωνή ...... επιλέγω σαν record το LINE IN ( γιατί έχω βάλει σε μίκτη το μικρόφωνο ) και επίσης όλα μια χαρά

Οταν πάω να προσθέσω άλλο όργανο στα track επιλέγοντας σαν record την πηγή "WAVE" από το μίκτη της κάρτας , το αποτέλεσμα είναι να γράφει όχι απλά ότι παίζω εγώ αλλά να γράφει και ότι ακούω εγώ .Δηλαδή γράφει και όλα τα προηγούμενα track σαν να είχα επιλέξει το "WHAT YOU HEAR"

Τι μπορώ να κάνω ? γιατί μου το κάνει αυτό ? :(

Εχω σπαστεί πολύ γιατί πήρα τόσα καινούργια πράγματα , υπολογιστή κάρτα ήχου κτλπ , και τελικά πριν δούλευαν όλα καλύτερα

Τι λέτε να φταίει ? καμμιά ιδέα ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το setup σου και πως είναι στημένο?

 

Τι κάρτα ήχου έχεις?

 

Μια μεσοβέζικη λύση είναι να κάνεις mute ta άλλα κανάλια και να ηχογραφείς σόλο αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το setup σου και πως είναι στημένο?

 

Τι κάρτα ήχου έχεις?

 

Μια μεσοβέζικη λύση είναι να κάνεις mute ta άλλα κανάλια και να ηχογραφείς σόλο αυτό που θέλεις.

 

soundblaster audigy 2zs pro platinum

 

Η λύση δεν με βολεύει γιατί θέλω να ακούω από κάτω τι παίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μεσοβέζικη λύση είναι να κάνεις mute ta άλλα κανάλια και να ηχογραφείς σόλο αυτό που θέλεις.

τι λες βρε στον ανθρωπο?.... 8O :roll:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητό simboy, πρέπει να μας βοηθήσεις περισσότερο. Κατ' αρχήν, άσε την παράκρουση κατά μέρος και πες μας με ποιο πρόγραμμα δουλεύεις, ώστε αν κάποιος/οι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με αυτό το πρόγραμμα, να μπορέσουν να πουν τη γνώμη τους. Η πληροφορία ότι το πρόγραμμα γράφει tracks όπως καταλαβαίνεις είναι άχρηστη (τι άλλο να γράφει δηλαδή;).

 

Δεύτερον, από την ίδια την αφήγησή σου προκύπτει ότι μπορείς πράγματι να γράψεις ένα δεύτερο track (τη φωνή), οπότε δεν τίθεται θέμα αναγκαστικού ενός track.

 

Τρίτον, παρατήρησα ότι επιχειρείς να επιλέξεις το source για το recording από την κάρτα (η οποία προφανώς πρέπει να είναι κάποια Audigy, ναι;). Αυτό είναι ασυνήθιστο - κανονικά έχουμε ενεργοποιημένες όλες τις εισόδους της κάρτας μας και επιλέγουμε αυτή που μας ενδιαφέρει από τον επιλογέα που προσφέρει το πρόγραμμα που δουλεύουμε.

 

Τέλος (και ελπίζω να μην είναι αυτή η περίπτωση), κάποτε είχε πέσει στα χέρια μου η "σπασμένη" έκδοση ενός δημοφιλέστατου προγράμματος που έκανε κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις. Κάθε μου προσπάθεια να βρω άκρη από τα κανάλια υποστήριξης των νόμιμων ιδιοκτητών του προγράμματος έπεσε στο κενό, διότι απλούστατα αυτοί δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι πρόβλημα έχω (οι ίδιοι δεν το είχαν).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δίκιο και είναι ντροπή που δεν μπορώ να εκφράσω με τεχνολογικές ορολογίες το πρόβλημα

Το πρόγραμμα είναι το Cool Edit

Μπορώ να βάλω όσα track θέλω φυσικά , απλά το προσπάθησα και χτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ντροπή
Καμία ντροπή...μη λές τέτοια πράγματα' date=' προς θεού.

 

το προσπάθησα και χτες
Το προσπάθησες και τι έγινε, λειτούργησε αυτή τη φορά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ντροπή
Καμία ντροπή...μη λές τέτοια πράγματα' date=' προς θεού.

 

το προσπάθησα και χτες
Το προσπάθησες και τι έγινε, λειτούργησε αυτή τη φορά;

 

Φυσικά και όχι :p

Υπάρχει περίπτωση να μου πάει εμένα κάτι σωστά ?

Εβαλα παντού στα options από όπου μπορούσα και είχε επιλογή για wave in κτλπ να παίρνει από την κάρτα ήχου και όχι από τη κάρτα του πισιού ( το πισί του πισιού ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου