Προς το περιεχόμενο

Εφετζιλίκια για ακουστικά όργανα?!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum!!!

 

Είμαι καινούργιος στην παρέα και βλέπω ότι γίνεται καλή και ποιοτική προσπάθεια εδώ μέσα.

 

Ερώτηση για εφφέ σε ακουστικά όργανα.

Παίζω τρομπέτα και θέλω να πειραματιστώ με εφφέ τύπου delay, cry baby, βάθος και ό,τι παρεμφερές. Τι πετάλια πρέπει να δω? Αυτά που είναι για κιθάρες είναι κατάλληλα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kομματακι δυσκολο να το κανεις αυτο μια και λογικα θα παιζεις με μικροφωνο το οποιο θα πηγαινει στην κονσολλα,οποτε θα πρεπει ο ηχοληπτης να τα χειριζεται για εσενα,παντως δεν εχω ακουσει ποτε μου καποιος να βαζει στην τρομπετα (live) εφε κιθαρας,αυτο που συνηθως βαζουν στην κονσολα ειναι λιγο reverb (αντε και κανα delay) παντα ψηφιακα και παντα απο υψηλης ποιοτητας "φετες" .

 

Θα μπορουσες υποθετικα να φτιαξεις ενα δικο σου συστημα με μικροφωνα & προενισχυσεις και εφε & να στελνεις απο εκει το σημα σου στην κονσολλα αλλα μαλλον θα κοστιζε πολυ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε superfunk (ωραίο nick!) ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εχω δει τρομπετίστες live να παίζουν με εφφέ και έχουν 3-4 πετάλια το μικρόφωνό τηους συνδέεται στα πετάλια και απο εκεί φεύγει καλώδιο για την κονσόλα και έτσι όλα είναι υπό τον πλήρη έλεγχο του τρομπετίστα. Δεν γνωρίζω όμως τι είδους πετάλια είναι αυτά.Υπάρχουν ξεχωριστά πετάλια στο εμπόριο για ακουστικά όργανα ή χρησιμοποιούν τα πετάλια για τις κιθάρες? :? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω..μικροφωνο κατευθειαν σε πεταλακι κιθαρας δεν ξερω τι ποιοτητα ηχου θα εχει,παντως αν θες να το κανεις ετσι νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη σου θα ηταν μια ψηφιακη πεταλιερα τυπου Tonelab,ΒOSS GT8,POD LIVE κτλ μια και εχουν ενα καρο εφε και πληθωρα modulation efφects ,reverb & delay που κυριως θα χρησιμοποιεις σε λογικη τιμη (γυρω στο 500αρικο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να παίζεις σε live?

 

Γιατι αλλιώς (αν βέβαια έχεις την δυνατότητα) θα μπορούσες να το κάνεις αυτό μεσω pc....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ακούσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) δουλειά του Andy Diagram και ειδικά ότι έχει κάνει με τους Spaceheads.

 

Χρησιμοποιεί κυρίως delay (απλά και loopers), modulators (flangers, phasers, ring modulators), overdrive (ένα Boss αν θυμάμαι καλά), pitch shifters (ένα Whammy της Digitech), Wah πετάλια και αρκετά reverb.

Όλα τα εφφέ τα έχει μπροστά του (επάνω σε ένα τραπέζι) και αλλάζει ρυθμίσεις τους real time!

Παίρνει το σήμα του απο ένα μικρόφωνο κάψα το οποίο το στέλνει σε ένα ενισχυτή κιθάρας (λογικά τα εφφέ είναι σε loop).

 

Πρόκειται για ένα πραγματικά μοναδικό μουσικό. Βγάζει απίστευτα μαγικούς ήχους, τον έχω δει 3 φορές μέχρι στιγμής και αν ερθει πάλι, θα τον ξαναδώ.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα θέλω για χρήση σε live.

Είμαστε ένα συγκρότημα των 10 ατόμων φίλε και εκτός από τα εφφέ που θέλω για τον ήχο μου και τον ήχο της μπάντας, όσο περισσότερο αυτόνομος είσαι σε μια τέτοια μπάντα τόσο καλύτερα γιαυτήν.Είναι πολύ δύσκολο για τον κοινό (δεν το λέω ειρωνικά) ηχολήπτη στους συνήθεις χώρους με τα συνήθη μηχανήματα να προσέχει 20 μικρόφωνα με τις παραμέτρους των ώστε να υπάρχει το τέλειο αποτέλεσμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε hindmost δεν έχω ακούσει ποτέ τον τύπο που λες.Τον Ψάχνω απο το πρωί και δεν έχω βρει τίποτα. Έχεις μήπως να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο album?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=66520&highlight=#66520

 

 

Γίνονται όλα αυτά που ζητάς όπως ακριβώς γράφει ο hindmost.Δηλ κανονικά με πεταλάκια από κιθάρα σε κάποιον ενισχυτή (φαντάζομαι οτιδήποτε ενισχυτή).Τσέκαρε τον κύριο που γράφω στο λινκ παραπάνω,κάνει ΦΟΒΕΡΑ πράγματα με την τρομπέτα του.

 

Είχα πετύχει και ένα συγκρότημα στο myspace που είχαν έναν πολύ ωραίο σαξοφωνίστα με τεράστιο κιθαριστικό rig,αλλά δεν μπορώ να τους ξαναβρώ :(

 

 

YΓ.Πολύ χαίρομαι να γνωρίζω πνευστούς κι ακόμα περισσότερο πνευστούς που κοιτάνε και τα ηλεκτρονικά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δυστυχώς ο Diagram έχει πολύ χαμηλό προφίλ και απο τότε που το site τους (spaceheads.co.uk) αναβαθμίζεται τα ίχνη του είναι λίγο δύσκολα να βρεθούν στο internet.

 

Μπορείς πάντως να πάρεις γεύση (γιατί στο live είναι εκεί που όλοι παθαίνουν τη πλάκα τους), μπορείς να δοκιμάσεις τα εξής: (ελπίζω ότι έχεις dsl)

 

1) Στο Epitonic έχει 2 ολόκληρα κομμάτια τους (αν και δεν τα θεωρώ αντιπροσωπευτικά)

2) Αν χρησιμοποιείς το Pandora.com (on line radio), πρόσθεσε στο playlist σου τους Spaceheads, έχει μερικά κομμάτια.

3) Στο Allmusic.com μπορείς να βρεις πλήρη δισκογραφία με μερικά samples απο κάθε κομμάτι.

 

Επίσης έχει συνεργαστεί με τον David Thomas (ex-Pere Ubu), τους James και τη Nico (Velvet Undergound)

 

andydiagram1saalfelden.jpg

davidthomas5saalfelden.jpg

(εδώ είναι μαζί με τον David Thomas και με τα εφφέ μπροστά του)

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου