Προς το περιεχόμενο

Μουσικός μέχρι θανάτου?


BlackCrow81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.protagon.gr/apopseis/editorial/katw-ta-xeria-apo-tous-skorpions-44341561813

 

Έπεσε στην αντίληψή μου το παραπάνω άρθρο το οποίο διάβασα ολόκληρο (περίεργο) και είναι από τις λίγες φορές που συμφώνησα απόλυτα με έναν αρθρογράφο (κατόπιν είδα και ποιος είναι).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθής ο Στάθης Παναγιωτόπουλος και χαμηλού προφίλ άνθρωπος - συγκριτικά με τους υπόλοιπους ραδιοαρβύλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" flavour of the month"

 

Καιρό έχω να ακούσω τόσο εύστοχη φράση επι του θέματος

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους scorpions και άρκετες ακόμα mainstream μπάντες δεν είναι οτί έρχονται για live..κάθε άλλο.το πρόβλημα είναι πως για να αρέσουν οι scorpions και να κάνουν απανωτά sold out και τόσς συχνές εμφανίσεις και να είναι τόσο αγαπητοί στην χώρα μας τους παίζουν στο ράδιο επί δεκαετίες.2018 και πάιζει το wind of change 5φορές την ημέρα στους ''rock'' σταθμούς της πόλης.Αυτό με έχει κουράσει εμένα.Τόσες αξιόλογες καινούριες μπάντες αλλά εκεί οι σταθμοί...scorpions,to poison από alice cooper και james..πως να μην έχουν κόσμο μετά στα live τους αφού είναι μια αλυσίδα που κουμάντο κάνουν οι εταιρίες και προμοτάρουν συνέχεια τα ίδια για να τα τσεπόνουν οι ίδιοι καλλιτέχνες η ΑΕΠΙ και να μην παίρνουν και μεγάλα ρίσκα οι διωργανωτές με καινούρια ονόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους scorpions και άρκετες ακόμα mainstream μπάντες δεν είναι οτί έρχονται για live..κάθε άλλο.το πρόβλημα είναι πως για να αρέσουν οι scorpions και να κάνουν απανωτά sold out και τόσς συχνές εμφανίσεις και να είναι τόσο αγαπητοί στην χώρα μας τους παίζουν στο ράδιο επί δεκαετίες.2018 και πάιζει το wind of change 5φορές την ημέρα στους ''rock'' σταθμούς της πόλης.Αυτό με έχει κουράσει εμένα.Τόσες αξιόλογες καινούριες μπάντες αλλά εκεί οι σταθμοί...scorpions,to poison από alice cooper και james..πως να μην έχουν κόσμο μετά στα live τους αφού είναι μια αλυσίδα που κουμάντο κάνουν οι εταιρίες και προμοτάρουν συνέχεια τα ίδια για να τα τσεπόνουν οι ίδιοι καλλιτέχνες η ΑΕΠΙ και να μην παίρνουν και μεγάλα ρίσκα οι διωργανωτές με καινούρια ονόματα

 

Αν και δεν διαφωνώ μ'αυτό, σκέψου ότι δεν είναι μόνο ότι προωθούν ότι θέλουν αλλά ότι ο κόσμος θέλει ν'ακούει. Γιατί οι γνωστοί rock σταθμοί δεν είναι οι πάλαι ποτέ rock (ενίοτε και μέταλ!) σταθμοί αλλά νέες επιχειρήσεις που πιθανότατα δεν τους παίρνει κιόλας να παρουσιάσουν το νέο δίσκο airbourne (τυχαίο παράδειγμα μπάντας που θα μπορούσε άνετα να πουλήσει στα ίδια κυβικά), οπότε βασίζονται στα γνωστά, αγαπημένα και μοσχοπουλημένα wind of change κτλ.

 

Όπως λέει κι ο σκύλος στο άρθρο του, αν δεν πουλούσαν δεν θα'ρχονταν.

 

Τώρα με τον Παναγιωτόπουλο συμφωνώ με την όλη νοοτροπία του "δεν σ'αρέσει; -Μην πας, δεν είναι με το ζόρι". Όμως, οι Σκόρπιονς-ονς-ονς-ονς-ονς  ;D  έχουν γίνει και λίγο ανέκδοτο με τις τόσο συχνές συναυλίες τους εδώ, οπότε η καζούρα ήταν λίγο αναπόφευκτη, δεδομένου ότι δεν είναι απίθανο πολλοί να τις βλέπουν ως αρπαχτές.

Και αρπαχτές δεν εννοώ με την έννοια "πάμε να παίξουμε καμιά ωρίτσα να βγάλουμε κανα φραγκάκι", μπορεί οι άνθρωποι να δίνουν πόνο ακόμα. Εννοώ πως, τόσο πολλές συναυλίες σε μια χώρα που είναι στανταράκι πως θα πουλήσουν, ε... Δεν είναι μεμπτό βέβαια, αυτή είναι η δουλειά τους οπότε πάμε στο αρχικό νόημα. Περί ορέξεως...

 

Μικρό σχολιάκι όμως στο σημείο που αναφέρει "Γιατί να σταματήσουν-ποιος να τους το απαγορεύσει". Είπαμε, για τους Scorps δεν ξέρω τι κάνουν εν έτει 2018, οπότε θα φέρω παράδειγμα τους Priest. Προφανώς κανείς δεν θα τους απαγορεύσει, αλλά το γιατί να σταματήσουν, ε είναι προφανές αν δει κάποιος τα πιο πρόσφατα live τους.

Ο Halford δεν μπορεί προφανώς να πιάσει αυτά που έπιανε και ώρες-ώρες ακούγεται σαν καρτούν, ο Tipton εβδομηντάρης πλέον, δεν πάνε τα χέρια του όπως πήγαιναν, ο KK έφυγε εγκαίρως (κατ'εμέ καλά έκανε) κι έχει μείνει ο, ολίγον τι αδιάφορος Hill, ο σταθερός Travis και το νεούδι να δίνει πόνο στην δεύτερη κιθάρα γιατί... είναι νεούδι ακόμα και μπορεί!

 

Ε, εγώ δεν θα πλήρωνα εισιτήριο για να δω αυτούς τους Priest και να "χαλάσει" η εικόνα μου γι'αυτούς. Και δεν πλήρωσα κιόλας, δηλαδή, ενώ αντιθέτως τα'σκασα κανονικότατα για τους Maiden που είναι στον αντίποδα. Κι οι δύο "ιδρώνουν την φανέλα", ναι, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρα το ίδιο.

 

Απ'την άλλη βέβαια, ότι και να λέω απ'την ασφάλεια (;;;) του καναπέ μου, αν η ζωή κι ο βιοπορισμός μου απ'το '60 ήταν η μουσική, ε θα'παιζα μέχρι να'πεφταν τα δάχτυλά μου και δεν πα' να λένε στο νόιζ, στο φέησμπουκ ή όπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδής αν έρθουν οι purple (πάλι κακιά λέξη είπα) δεν θα γεμίσουν τα στάδια?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδής αν έρθουν οι purple (πάλι κακιά λέξη είπα) δεν θα γεμίσουν τα στάδια?

 

Ίσως. Αλλά σκέψου το εξής. Στους Σκόρπιονς θα πάει κι ο τυπάς που γουστάρει το in trance (το άλμπουμ, όχι το κομμάτι) και το taken by force, θα πάει κι ο "μουσικά περαστικός" που'χει ακούσει μόνο τις μπαλάντες. Οι purple ένα blind man έχουν πιο ευρέως γνωστό οπότε... λιγότεροι περαστικοί, λιγότερο γεμάτα στάδια. Αυτά από πλευράς μπάντας-διοργάνωσης-κερδών. Απ'όσο ξέρω κι εγώ κι απ'ότι λέει κι ο Παναγιωτόπουλος, οι Scorps είναι λογικοί στις απαιτήσεις τους. Οι Purple δε νομίζω να ρίχνουν και πολύ την ταρίφα, άρα... ασύμφοροι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παίζουν λεφτά στη μέση έτσι θα πηγαίνει.

 

Είτε μιλάμε για live, είτε για τα ραδιόφωνα, είτε για τις δισκογραφικές.

 

Αν απλώς αποδεχτούμε ότι αυτή είναι η πραγματικότητα τότε θα σταματήσουν να μας νοιάζουν μικρά πράγματα, όπως ότι ήρθαν πάλι οι Scorpions για live.

 

Μπόνους για αυτούς που γκρινιάζουν/διαμαρτύρονται:

Κάνατε κάτι να αλλάξει αυτό;

Πχ να στηρίξετε/αγοράσετε τη μουσική από κάποια νέα μπαντα για να γίνει ντόρος γύρω από το όνομα τους; - Γιατί τα κομμάτια που παίζονται στο ράδιο σχετίζονται εκτός των αλλων και με τις πωλήσεις των αντίστοιχων δίσκων στην Ελλάδα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα κομμάτια που παίζονται στο ράδιο σχετίζονται εκτός των αλλων και με τις πωλήσεις των αντίστοιχων δίσκων στην Ελλάδα.

Τις ποιές; Των ποιών; Πού;

 

 

αν η ζωή κι ο βιοπορισμός μου απ'το '60 ήταν η μουσική, ε θα'παιζα μέχρι να'πεφταν τα δάχτυλά μου και δεν πα' να λένε στο νόιζ, στο φέησμπουκ ή όπου αλλού.

Αυτό.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου