Προς το περιεχόμενο

Το action σε μια κιθαρα.


jesu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες..

 

Ποσα  χιλιοστα  θεωρειται χαμηλο το action  σε μια κιθαρα?

Πχ. μετρησα το action της δικης μου και ειναι οσο δυο medium πενες 0,7mm.

Θεωρειται χαμηλο αυτο tο action?

 

Ευχαριστω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι .........................δε ξέρω να σου απαντήσω φίλε μου ,αλλά με κάθε καλή διάθεση ,θα σου πω ........Είναι σωστό ,τότε και μόνο τότε ,όταν ακούγεται ευχάριστα στο αυτί σου .........................Εντάξει ,είπαμε ,αλλά μη κατεβάσεις τους μαγνήτες στο πάτωμα  ;D

Μάλλον πρέπει να αγοράσω παχύμετρο ,οι πένες που χρησιμοποιώ δε γράφουν χιλιοστά  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ. μετρησα το action της δικης μου και ειναι οσο δυο medium πενες 0,7mm.

 

Σε ποιο τάστο και ποια χορδή?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαξεις στα site της Fender και της Gibson θα δεις τα factory specs τα οποια θεωρουνται απο πολλους ενα "happy medium" action.

 

Απο εκει και περα η συμβουλη μου ειναι να σεταρεις την κιθαρα σου οσο καλυτερα μπορεις και με οσο ΛΙΓΟΤΕΡΟ relief μπορεις και απο εκει και περα να αποφυγεις τις υπερβολες (υπερβολικα χαμηλο/υπερβολικα υψηλο action),προσωπικα χαμηλωνω το action μεχρι του σημειου που η κιθαρα παυει να τριζει (ακουστικα) πολυ (ΠΑΝΤΑ θα τριζει ακουστικα μια ηλεκτρικη κιθαρα οτι και να κανεις),καθε κιθαρα ειναι βεβαια και διαφορετικη (κυριως λογω του radius & του μεγεθους των ταστων).

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα η συμβουλη μου ειναι να σεταρεις την κιθαρα σου οσο καλυτερα μπορεις και με οσο ΛΙΓΟΤΕΡΟ relief μπορεις 

 

Αν μιεώσεις το relief δεν πρέπει να ανεβάσεις λίγο το action για να παίζει καθαρά ειδικά στα πρωτα τάστα; δηλαδή προτιμάς να είναι χωρίς relief?

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρωτα ταστα ετσι κι αλλοιως δεν δουλευει το Trussrod οποτε δεν εχεις προβλημα ειτε εχει relief ειτε δεν εχεις... ;D

 

Αν βαλεις πολυ relief ετσι κι αλλοιως το action ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ εκει που δουλευει το truss rod δηλ απο το 3ο εως το 14ο ταστο περιπου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο τάστο και ποια χορδή?

Συγνωμη , δεν το ανεφερα..

Στο δωδεκατο ταστο  στη μεγαλη Μι. Θεωρειται χαμηλο τo action αν εχει υψος οσο δυο medium πενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμηλο ειναι,υπερβολικα χαμηλο.

 

Ακομα και μεταλαδικη κιθαρα να εχεις με flat radius χρειαζεσαι τουλαχιστον 1,5 mm,εκτος κι αν εννοεις οτι η καθε πενα ειναι 0,7 mm οποτε εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ θα τριζει ακουστικα μια ηλεκτρικη κιθαρα οτι και να κανεις

 

Tι εννοείς ακριβώς λέγοντας οτι θα τρίζει? Εννοείς το fret buzzing?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου