Προς το περιεχόμενο

Προβλημα τριξίματος - Φταίει το action ή τα τάστα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Kαλησπέρα παιδιά. Πριν 1-2 βδομάδες πήγα να ρυθμίσω την κιθάρα μου (αμερικάνα strat). Ξεκίνησα βάζοντας λίγο μολυβακι στα αυλάκια του nut και στην συνέχεια ρύθμισα την βέργα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που λέει το manual της κιθάρας.

 

  Από τότε έχω τρίξιμο σε όλες σχεδόν τις χορδές (εκτός από την ψιλή μι και σι). Προφανώς θα μου πείτε ότι λόγω της ρύθμισης του μπράτσου άλλαξε το action οπότε λογικό να υπάρχει τρίξιμο. Tο θεμα είναι ότι:

 

α) το action δεν μου φαίνεται και τόσο χαμηλό (απόσταση χορδών απότο 12ο τάστο περίπου 2mm ) για να δικαιολογεί τόσο τρίξιμο

 

β) το πιο ενοχλητικό είναι (παίζοντας ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ εννοειται) ένα είδος συντονισμού (όσο περίεργο και αν σας φαίνεται) που παρατηρώ όταν παίζω λα# σε οποιαδήποτε θέση (π.χ. 1ο  και 13ο τάστο στην λα χορδή, 15ο τάστο στην σολ , 20ο τάστο στη ρε κ.τ.λ.) : Ακόμα και να αφήσω την χορδή, συνεχίζει να άκουγεται (για πολύ λίγο) ένα βζζζζζ (αυτός ο θόρυβος μου φαίνεται σαν να ''βγαίνει'' από τη γέφυρα). Στις άλλες νότες τουλάχιστον απλά ταστάρει χωρίς αυτό το περίεργο φαινόμενο.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο? Πιστεύετε είναι απλά θέμα σετ-απ ή πρέπει να γίνει δουλειά στα τάστα?

 

 

Γιάννη επειδη την ειδα την κιθαρα, για στρατ με τοσο χαμηλά/μικρα ταστα, το action ηταν εξωφρενικά χαμηλό... γνωμη μου οτι θέλει σεταρισμα απο ειδικό, και ισως να θελουν και λιγο στρώσιμο τα ταστα, αν οχι αλλαγη...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την δοκιμή για τον αν χρειάζεται ρύθμιση η βέργα, και η χορδή εφαπτοταν στο τάστο επομένως χρειαζονταν λίγο relief στο μπράτσο.

 

 

 

ετριζε η κιθαρα πριν,επαιζε ασχημα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετριζε η κιθαρα πριν,επαιζε ασχημα?

 

Nope...Την κιθάρα την πούλησα στο Γιάννη πριν 1,5-2 χρόνια.Είχε πολύ χαμηλό action εξ΄αρχής (για Strat),oπότε είναι πολύ πιθανό να "πήρε" το neck (το οποίο δεν είναι και κάνα...ρόπαλο όπως σου αρέσουν εσένα... ;D,είναι το τυπικό c-shape της Fender) επειδή ζούσε σε νησί.Μου χει συμβεί με άλλη Strat που την είχα όχι σε νησί,αλλά για 2-3 μήνες σε σπίτι δίπλα στη θάλασσα...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Για το αν ετριζε πριν, μάλλον έτριζα στα λογικά πλαίσια που τρίζουν οι στρατ. Απλά είπα να τσεκάρω το μπράτσο, σύμφωνα με το άρθρο για το σετ-άπ.

 

Δεν με πειράζει τόσο το τρίξιμο, αλλά αυτο το είδος ''συντονισμού'', γιατί αυτός ''κόβει'' την διάρκεια της νότας (ελπίζω να μην δημιούργησα τίποτα ...dead spots  ;D) αλλά μου φαίνεται περίεργο που το κάνει όπως είπα σε όλες στις A Sharp (στα χαμηλά πιο λίγο, στα ψηλά τάστα πιο έντονα που συνεπάγετι με σβήσιμο ήχου).

 

Όσον αφορά το ''απλό'' τρίξιμο, αυτό συμβαίνει στην χορδή λα (από το 7ο μέχρι το τελευταίο τάστο), στην χορδή ρε και σολ (σε όλη την ταστιέρα). Στις ''ανοιχτές'' τρίζει μόνο η σολ λίγο.

 

Θα την στείλω το συντομοτερο σε ειδικό, μακάρι να είναι μόνο θέμα βέργας και όχι τίποτα τάστων.

 

edit: Επίσης να αναφέρω ότι από τότε που πήρα την συγκεκριμένη κιθάρα της άλλαξα χορδές από 9άρες σε 10άρες (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτά που έλεγες πριν Σάββα, αλλά αν είχες 9αρες για πολύ καιρό ίσως και να έχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξεκινούσα από το site της fender. Έχει ενα πολύ καλό  guide για το set-up της strat. Η δική μου γνώμη είναι πως ίσως, α) το παράκανες με το trussrod κι έχεις δώσει αντίθετη καμπύλη στην ταστιέρα. β) Το action είναι πολύ χαμηλό. γ) Κάποια μεταλικά μέρη έχουν "λασκάρει" και μπορούν να δονούνται (συντονισμός). Γι'αυτό κοίτα προσεκτικά ολόκληρο το tremolo system. Από τις βίδες και τα ελατήρια πισω αλλά κυρίως τα βαγονάκια των χορδών και τις ΒΙΔΕΣ που τα συγκρατούν στη θέση τους! Καμιά φορά τα βαγονάκια "κολλάνε" στην θέση που βρίσκονται ενώ απ'της δονήσεις η βίδα τους έχει ξεβιδωθεί... Ολόκληρο το σύστημα πρέπει να είναι καλά συναρμολογημένο. Κοίτα επίσης τα κλειδιά και το headstock γενικά. δ) Οι εγκοπές του nut είναι φαγωμένες οπότε οι χορδές ξεκινούν από λάθος ύψος. ε) Το intonation θέλει ρύθμιση, όχι μόνο γιατί άλλαξε το πάχος των χορδών (απαρέτητο) αλλά και γιατί πολλά περίεργα φαινόμενα μπορεί να εμφανιστούν κυρίως όταν είναι πολύ εκτός. Επίσης το intonation είναι άμμεσα συνδεδεμένο με το action οπότε όταν αλλάζει το action πάλι θέλει ρύθμιση έστω λίγο.

 

Μπορεί να είναι όλα αυτά μαζί! Αν δεν μπορείς ή δεν θές να διορθώσεις τα παραπάνω ο ίδιος μάλλον ήρθε η ώρα η "αμερικάνα" να πάει στο γιατρό... Ελπίζω να βρεί την υγειά της σύντομα.

 

Ωραίο και το video για τα ελατήρια αλλά εμένα μ'αρέσουν και λίγα "microphonics", τουλάχιστον στις strat που είναι κλαψιάρες και θορυβώδεις. Καμιά φορά τα χρησιμοποιώ για να παράγω απόκοσμους ήχους... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ Copperwings και καλωσόρισες στο φόρουμ. Πολύ σωστά αυτά πο αναφέρεις, αλλά τα α) και β) στην περίπτωσή μας κατηγορηματικά δεν ισχύουν, καλύτερα να πειραματιζόμουνα πρώτα με μια squier πριν πιάσω την φέντερ αλλά τέσπα...Πρέπει να τη δώσω σε τεχνικό όπου μπορεί ο ίδιος να την κρίνει από κοντά καλύτερα. Δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο μέσω φόρομ ούτως ή άλλως, απλά ήθελα να καθησυχαστώ όσον αφορά το συντονισμό και μάλλον τα καταφερα αφού απ'ότι κατάλαβα φταίει κάτι στο hardware της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου