Προς το περιεχόμενο

Αποτελεσματικότητα Forum



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω πως εθιξα ενα καλο θεμα (εαν δεν εχει ηδη θιχτει στο παρελθον, εαν ναι ας αφαιρεθει) οσων αφορα ολους οσους εχουν αποριες σχετικα με μια αγορα η καποια τεχνικη κ απευθυνονται στα ατομα του noiz για απαντησεις.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως βοηθα αρκει αυτος που ψαχνει να περιμενει με ευλαβεια ωστε να λαβει πολλες απαντησεις κ να κρινει αναλογα. κ να μην την παταει με την πρωτη απαντηση που θα του δωθει. Γιατι πολλες φορες μπορει να ειναι κ λαθος.

Απο την αλλη σε μπερδευει κ αρκετα μιας κ ειχες στο μυαλο σου να αγορασεις καποια κιθαρα πχ κ μετα απο παμπολες απαντησεις εχεις χασει τον μπουσουλα! ;D

 

Επισης πιστευω πως τουλαχιστον θα σε αποτρεψει απο μια τελειως λαθος αγορα! Κ αυτο ειναι πολυ σημαντικο κ αξιζει το ολο μπερδεμα που πολλες φορες συμβαινει οταν καποιος ακουει παρα πολλες γνωμες κ αποψεις μαζι.

 

Περιμενω την ψηφο σας!;) Κ τα σχόλια σας φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ προσωπικά έχω βρει αρκετές λύσεις εδώ μέσα κ με εχουν βοηθήσει να κάνω σωστές αγορές κ να λύσω τεχνικά προβλήματα. Από την αλλη έχω πέσει σε «λουμπες» ακούγοντας διθυραμβους για «πατάτες» τύπου Harley Benton ga15 κτλ. Εν κατακλείδι εμπιστευτειτε ΠΡΩΤΑ τα αυτιά σας και μην κάνετε «Ευαγγέλιο» την κάθε άποψη που θα ακούτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα κ παραπανω θελει πολυ προσοχη γιατι αναμεσα σε αυτους που μας συμβουλευουν ειναι κ οι σχετικοι αλλα κ οι ασχετοι πολλες φορες.

Οποτε παντα να αφηνουμε χρονο στο θεμα ωστε να λαβουμε ενα σεβαστο αριθμο απαντησεων κ να δουμε τι πιστευουν οι περισσοτεροι, να συγκρινουμε αυτες τις απαντησεις συμφωνα κ με προηγουμενα θεματα κ επειτα να αποφασισουμε τι ειναι τελικα πιο σωστο να γινεται απο κατι αλλο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα θέματα αγοράς, εκεί που ελλοχεύει η λούμπα είναι στην υποκειμενική γνώμη του καθενός μας…  Όλοι ή τέλος πάντων οι περισσότεροι λέμε την γνώμη μας με βάση τα προσωπικά γούστα ή την εμπειρία μας, αλλά αυτό που εγώ θεωρώ το «απόλυτο» μπορεί για εσένα να είναι η… «απόλυτη πατάτα». Οπότε καλό θα είναι όταν ζητάμε βοήθεια για κάποια απόφαση αγοράς να μετράμε τι μας λένε, ποιοι μας τα λένε και να μην ξεχνάμε ότι είναι απλές κατευθύνσεις και όχι θέσφατα. Από εκεί και πέρα τα αυτιά μας και τα χέρια μας θα μας δώσουν την απάντηση. Πάντως το Noiz είναι ένα καλό εργαλείο για  όποιον κάνει καλή χρήση- θα βρει απαντήσεις που θα του υποδείξουν προς τα πού θα πρέπει να ψαχτεί για να βρει τις λύσεις…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι νόημα έχει να ανοίγει θέμα "τι κιθάρα να πάρω"

 

Σε οτιδήποτε ανάλογα με τις ερωτήσεις, ανάλογες θα ναι και οι απαντήσεις. Όσο πιο συγκεκριμένες, τόσο πιο πιθανό να πάρουν και τις σωστές απαντήσεις.

Προσωπικά μιας και διαβάζω αρκετά, ξέρω από ποιους θα πάρω έγκυρες απαντήσεις και από ποιούς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν όταν ζητάμε μια γνώμη να την λαμβάνουμε υπόψιν μόνο αν αυτός που την εκφερει να έχει δοκιμάσει αυτό που ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ. Σε ένα thread που είχα ανοίξει για να διαλέξω μετάξι δυο τελεκαστερ παρότι ζητούσα γνώμη από άτομα που είχαν παίξει με τις δυο κιθάρες συνεχιζα να δέχομαι προτάσεις από άτομα που δεν είχαν παίξει με αυτές. Το να προτείνουμε κάτι το οποίο δεν έχουμε δοκιμάσει είναι απλά ανόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evilnye σε ενα μουσικο φορουμ ευτυχως η δυστυχως εχουν θεση τετοιου ειδους ερωτηματα,οσο αφελη και να ακουγονται.και παρολαυτα βλεπεις οτι οι απαντησεις που δινονται ειναι πολλες και ποικιλες.απο σχεδον σοβαρες μεχρι αστειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι νόημα έχει να ανοίγει θέμα "τι κιθάρα να πάρω"

 

Σωστον.

Και αν σου λεει παιζω λιγο απ ολα...

Το φορουμ θα τον σωσει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι νόημα έχει να ανοίγει θέμα "τι κιθάρα να πάρω"

 

Σε οτιδήποτε ανάλογα με τις ερωτήσεις, ανάλογες θα ναι και οι απαντήσεις. Όσο πιο συγκεκριμένες, τόσο πιο πιθανό να πάρουν και τις σωστές απαντήσεις.

Προσωπικά μιας και διαβάζω αρκετά, ξέρω από ποιους θα πάρω έγκυρες απαντήσεις και από ποιούς όχι.

 

+1

Ολοι μας θα πρεπει να κανουμε την σωστη ερωτηση παραθετοντας οσο πιο πολλα στοιχεια μπορουμε σχετικα με αυτο που μας ενδιαφερει, ωστε να λαβουμε οσο πιο σωστη απαντηση μπορουμε.

Συμφωνω πως θελει καποια εμπειρια στο noiz ωστε να δεις ποιοι κατεχουν τις γνωσεις σε καποια τεχνικα θεματα ωστε να σε βοηθησουν καλυτερα απο καποιους αλλους.

 

Αλλα για τους πολυ νεους στον χωρο οι οποιοι θελουν να παρουν συμβουλες για την πρωτη τους κιθαρα?? τι γινεται??

Κ βεβαια θα θεσουν την ερωτηση "τι κιθαρα να παρω" απο τι στιγμη που δεν ξερουν ουτε τι θα παιζουν, ουτε κ αν ειναι σιγουροι πως θα συνεχισουν να παιζουν. Οποτε ειναι καπως φυσιολογικο να ρωτανε ακυρα κ γενικα πραγματα χωρις να παραθετουν καποια βασικα στοιχεια.

 

Μια καλη ιδεα θα ηταν οταν καποιος παει να ανοιξει ενα καινουριο θεμα πχ στο guitar-bass-amps να πεταγεται ενα παραθυρακι πρωτα στο οποιο θα πληροφορει τον χρηστη για καποιες παραμετρους κ διευκρινησεις που απαιτουνται ωστε να ανοιχτει το θεμα κ να λαβει οσες πιο σωστες απαντησεις συμφωνα με αυτο που θελει.

Ειμαι σιγουρος πως καπου θα υπαρχουν τετοιου ειδους διευκρινησεις καπου στο noiz. στο F.A.Q ισως??

Κ εγω νεος ειμαι σχετικα οποτε δεν το εχω ψαξει απο μονος μου ( κ κακως βεβαιως)

Αλλα φανταστειτε κ ποσοι ακομα δεν το ψαχνουν αυτο. Μαλλον παρα πολλοι.

Οποτε μια τετοια ιδεα δεν θα ηταν κ ασχημη (κατα εμε παντα)

Ενα μικρο tutorial σχετικα με τα θεματα που θα ανοιγονται ακριβως πριν ανοιχτουν κ ακριβως στην κατηγορια που ανηκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να απαντήσω στο συλλογισμό μου.

Όταν ξεκίνησα να παίζω, ρώτησα το δάσκαλό μου όχι τι μπάσο να πάρω, αλλά αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω. Δηλαδή αν μου έλεγε πάρε ένα squier jazz bass τι θα είχαμε καταλάβει;

Μου είπε πήγαινε δες ποιο σου κάθεται στο μάτι παίξε λίγο να σε βολεύει λίγο και πάρτο. Πάντα σύμφωνα με το ποσό που μπορούσα εγώ να διαθέσω.

 

Για μένα η καλύτερη απάντηση στο τι κιθάρα να πάρω αν είσαι εντελώς αρχάριος είναι, πάρε μια που να σ αρέσει στο μάτι κ φύγε :)

Αν παίζεις κ κάποιο καιρό, δοκίμασε αρκετές κ ρώτα μια δυο πληροφορίες πχ για αυτά που δεν ξέρεις όπως πχ πιο τεχνικές πληροφορίες σε συγκεκριμένα θέματα. Ή πχ μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο όργανο και να σε προλάβει να το ελέγξεις πριν το πάρεις.

Αλλά αν περιμένεις να βρεις όργανο από το τι θα σου προτείνει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ είναι χαζό :)

 

Επίσης κανείς δεν συνηθίζει να ψάχνει. Για το 99% των πιο κλασσικών οργάνων έχουν γραφτεί σελίδες και σελίδες.

Επίσης σε θέματα που έχουν πάνω από 2 σελίδες κανείς δε διαβάζει. Όλοι θεωρούν πως η άποψή τους είναι καινούρια κ τόσο καταπληκτική που κανείς άλλος δεν την είχε σκεφτει προηγουμένως.

 

Αν θέλετε να λειτουργεί αποτελεσματικά το φόρουμ. Αρχίστε να διαβαζετε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου