Προς το περιεχόμενο

10άρες και vintage specs. Κίνδυνος για τενοντίτιδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές έπαιξα με μια 62ri Tele, με καρα-vintage τάστα και radius...

 

Ενώ συνήθως παίζω με 9-άρες (έχω ευαίσθητα χεράκια....:lol:), χθες πωρώθηκα με τον όγκο που μου έδιναν οι 10άρες...!!!

 

Επειδή συνήθως ..."κοπανάω" με το δεξί χέρι, ένιωσα ότι η αντίσταση που έδινε στην πένα η τάση αυτού του set ήταν ιδανική για το χέρι μου...

 

Το παράξενο είναι μάλιστα ότι έκανα και τρελά bends παρά τα vintage specs της κιθάρας!!!

 

Μήπως έγινα τελικά κι εγώ ... άντρας και δε το ξέρω ???? :lol::lol:

 

Πέραν της πλάκας, ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το thread είναι για να ρωτήσω τη γνώμη σας περί αυτού:

 

Επειδή παλιότερα είχα πάθει σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα στο αριστερό, θεωρείτε ότι δε θα πρέπει να το ζορίσω το χέρι μου? Μήπως να καθήσω στα "αυγά μου" και να μην ανέβω σε 10-άρι σετ?

 

YΓ: την κιθάρα τη δοκίμασα λίγο πριν την πρόβα ενός group...Περιττό να πω ότι οι χορδές ήταν ολοκαίνουριες...και μόλις την έδωσα στον κιθαρίστα για να ξεκινήσει την πρόβα μετά από 10', οι χορδές είχαν ψοφήσει!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: κρατάτε μακριά τις κιθάρες σας από τα χέρια μου...! 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν η κιθαρα εχει σεταριστει ΣΩΣΤΑ.Ισα ισα οι βαρυτερες χορδες επιτρεπουν χαμηλοτερο action γιατι τριζουν λιγοτερο (επαιζα χρονια με 12αρες χωρις κανενα προβλημα).

 

Ο βασικοτερος παραγοντας που αναπτυσεται η τενοντιτιδα ειναι αλλωστε η ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ πιεση που οι περισσοτεροι κιθαριστες ασκουμε οταν παταμε τις χορδες.. :wink: (για αυτο αλλωστε τα παχια μπρατσα που προσφερουν καλυτερη υποστηριξη στο χερι βοηθουν στην αντιμετωπιση του προβληματος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικοτερος παραγοντας που αναπτυσεται η τενοντιτιδα ειναι αλλωστε η ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ πιεση που οι περισσοτεροι κιθαριστες ασκουμε οταν παταμε τις χορδες.. :wink:

 

+1, αυτό μου 'λεγε και η δασκάλα μου της κλασικής όταν εγώ άρχιζα τα ... καφροπατήματα στις χορδές!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10άρες FTW elavd!

 

Για το αριστερό σου με το CTS (carpal tunnel syndrome - όχι pots άρρωστοι :P ) είτε 9άρες είτε 12άρες πιστεύω το μπράτσο, το scale και το radius παίζουν τον πρωταρχικό ρόλο. Π.χ. σε μια Les Paul οι 10άρες μου φαίνονται σαν 9άρες σε Strat.

 

Που να ακούσεις 11άρες ή 12 άρες σε ηλεκτρική μέσα από κανένα Twin Reverb θα πάθεις πλάκα!!!

 

Καλωσήρθες στον κόσμο των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ αντρών! :lol: :lol: :lol: :lol: 8) 8)

robinhoodmit.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και υστερα απο κανα μηνα θα εχεις γινει ετσι

 

LeeHaney2.jpg

 

 

:lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μαύρος;

 

Συμπέρασμα: όποιος χρησιμοποιεί 10ρες, κερδίζει μόνιμο μαύρισμα. Αφήστε το σολάριουμ και πιάστε το σολάρισμα!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παιζει ρολο βεβαια και ποσο παιζεις καθε μερα, οπως και το ποσο ψηλο action εχεις στην κιθαρα. συνηθως παντως οι τενοντιτιδες προερχονται απο λαθη στην τεχνικη, η απο πορωση αν παιζεις ωρες χωρις διαλειμματα. αν βαλεις τις 10ρες παρτο λιγο χαλαρα στην αρχη μεχρι να συνηθισουν τα χερια σου. νομιζω 10ρες + ψηλα οι χορδες = σουπερ ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για αυτο αλλωστε τα παχια μπρατσα που προσφερουν καλυτερη υποστηριξη στο χερι βοηθουν στην αντιμετωπιση του προβληματος)
+10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου