Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα - Χαμηλο action - λεπτο neck - ποια κιθαρα ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ χαρα - ειμαι ενας κιθαριστας που αντιμετωπιζει χρονια προβληματα με τα χερια του και εχει αλλαξει 10δες κιθαρες μεχρι να ανακαλυψει οτι μπορει να παιζει μονο με 8αρες χορδες και με πολυ πολυ χαμηλο action σε μια ibanez prestige ετσι ωστε να μην κουραζομαι και ποναω οταν μελεταω η παιζω.

 

Βεβαια στη φαση που ειμαι και επειτα απο θεραπειες ετων ειμαι καλυτερα και θα ηθελα να "μεταφερθω" σε καποια ηλεκτρικη κιθαρα με ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα χωρις ομως lock - floydrose και λοιπα κουραστικα εξαρτηματα -

 

Θα ηθελα λοιπον τη συμβουλη σας και εδω θα σημειωσω πως ψαχνω κατι το οποιο να μπορει να δεχτει πολυ πολυ χαμηλο action χωρις να τριζει η να ξεθωριαζει στα σηκωματα διοτι κιθαρες τυπου gibson les paul κ.λ.π δεν μπορουν να επιτυχουν κατι τετοιο για κανενα λογο.

 

Φυσικα το χαμηλο action για καποιον με υγιη χερια δεν εχει καμια σχεση με το χαμηλο action για καποιον που εχει μονιμο προβλημα - αυτο προς αποφυγην σχολιων του τυπου " εγω παιζω με gibson με χαμηλο action " κ.λ.π

 

Η βοηθεια σας και κυριως η γνωση σας ειναι πολυτιμη για μενα - και ρωτας για τον πολυ απλο λογο του οτι δε θα βρω πουθενα σεταρισμενη κιθαρα με 8αρες για να δοκιμασω και να πω αν μου κανει :)

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ'αρχάς, αν το μόνο που σε βολεύει είναι η ibanez μπορείς να πας πάλι σε αυτή απλά χωρίς  floyd rose. Δεύτερον, είσαι σίγουρος οτι αυτό που φταίει είναι ο τένοντάς σου και όχι ο τρόπος που παίζεις?

Όσο για τ αν θα βρείς κιθάρα με 8αρες για να δοκιμάσεις... κατα πάσα πιθανότητα όχι... αλλά μπορείς να καταλήξεις σε κάποια και να τους πείς στο μαγαζί αν μπορούν να σου βάλουν 8αρες για να πάρεις την τελική σου απόφαση...

 

Υ.Γ τί κιθάρες είχες και δεν σου έκαναν? γιατί προσωπικά θεωρώ τα παχιά μπράτσα πολύ βολικότερα και ξεκούραστα απο τις μπουζουκοταστιέρες της ibanez... και μου κάνει εντύπωση που μόνο αυτά σε βολέυουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.  τί κιθάρες είχες και δεν σου έκαναν? γιατί προσωπικά θεωρώ τα παχιά μπράτσα πολύ βολικότερα και ξεκούραστα απο τις μπουζουκοταστιέρες της ibanez... και μου κάνει εντύπωση που μόνο αυτά σε βολέυουν

Γι' αυτό παθάινει τενοντίτιδες, αλλά δεν το έχει ακόμη καταλάβει.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι θεμα ετων και το εχω ψαξει αρκετα - δε μιλαω στον αερα - εχω παιξει με κιθαρες χιλιαδων ευρω και εν τελη κατεληξα σε ibanez οχι τοσο λογω παχους του μπρατσου αλλα λογω του οτι μονο στα μοντελα της ibanez μπορουσα να πετυχω τοσο χαμηλο action χωρις buzz μαλλον λογω radius ( 17' ) οταν ολες οι αλλες στο 15' βαρανε κοφτες..

 

Χαρακτιριστικα ειχα esp m2, jackson sl1, kramer stagemaster, fender usa, parker mojo, charvel md 4, και αρκετες αλλες...

 

 

Οσο για το floyd θα ηθελα να εχει η κιθαρα που θα διαλεξω αλλα οχι floyd rose

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συζήτησε το με ανθρώπους που είναι ειδικευμένοι γνώστες του θέματος και διάβασε γνώμες σε σχετικά φόρα.

Εικάζω πως αυτό που "γουστάρεις" σε φρενάρει να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό, όπως ας πούμε παχιά μπράτσα, τα οποία κι εγώ πιστεύω πως είναι λιγότερο επιβαρυντικά για την περίπτωση σου.

Κάνε κάποιες παραχωρήσεις και δοκιμές.

Δεν μπορεί να τα έχεις όλα. Κανείς δεν μπορεί.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουσα να πετυχω τοσο χαμηλο action χωρις buzz μαλλον λογω radius ( 17' ) οταν ολες οι αλλες στο 15' βαρανε κοφτες

 

Ριξε μια ματια σε οποια Parker βρεις.....!!! Επειγοντως....!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... το ταστάρισμα αν δεν περνάει στον ενισχυτή δεν πρέπει να σε ενοχλεί... όλες οι κιθάρες θα ταστάρουν κάπου... οπότε μην διαλέγεις με αυτό το κριτίριο...

Στις πολύ λεπτές ταστιέρες το χέρι πολλές φορές έχει αφύσικη στάση πράγμα που μπορεί να επιδεινώνει τη κατάσταση. Ξεκίνα απο τις λεπτότερες χορδές που μπορέις να βρείς( 7άρες ίσως) και ανέβα σιγά σιγά για να δώσεις χρόνο στο χέρι σου να δυναμώσει...

Τώρα για τις κιθάρες επειδή βλέπω οτι γενικώς προτιμάς μεταλοκιθάρες δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν τις κατέχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατα τη γνωμη μου το λεπτο μπρατσο της ibanez βοηθαει αρκετα αν παιζεις metal η παρεμφερη στυλ. δηλαδη ελαχιστες συγχορδιες, και σολο παιξιμο με το χερι παραλληλα στην ταστιερα (αντιθετα με την πιο "μπλουζ" τοποθετηση οπου το χερι ειναι λιγο πιο πλαγια). -εγω ας πουμε θα χα παθει τενοντιτιδα σε ibanez μεσα σε λιγες ωρες- εχω μια και ξερω

 

γενικα ολες οι καλες κιθαρες μπορουν να δεχτουν χαμηλο setup (στην πρωτη μου καλη κιθαρα μια Gibson SG custom επαιζα για χρονια με 8ρες κουρδισμενες σε μι υφεση -αλα hendrix- με πολυ χαμηλο action). κοιταξε τις jackson που ειναι κοντα στις ibanez, και τις warmoth που προσφερουν πολλες επιλογες στα μανικια τους (ασε που μπορεις να παραγγειλεις μονο το μανικι και να το δοκιμασεις στην κιθαρα σου).

 

γραψε μερικες λεπτομερειες για το προβλημα με τους τενοντες που εχεις ομως. και απο προσωπικη εμπειρια, και απο αρκετους φιλους (πολλους οχι αρκετους), οι τενοντιτιδες αργουν αρκετα, αλλα μπορουν να περασουν εντελως, εκτος αν ειχες κανει πολυ μεγαλη ζημια (μιλαμε για καταστασεις με πρησμενα χερια, ενεσεις, και ανθρωπους που συνεχιζαν να παιζουν για ωρες μεσα σε πονους). χρειαζεται ομως να διορθωσεις εντελως τα οποια λαθη τυχον υπαρχουν στην τεχνικη σου, ισως να αλλαξεις κιθαρες/setup, τον τροπο που μελετας (ζεσταμα, σειρα πραγματων, διαλλειματα, συνεπεια στις ωρες μελετης κτλ), ελαφρυα γυμναστικη και παει λεγοντας. βεβαια αυτα μπορει να τα εχεις κανει ηδη, αλλα ξερω ουκ ολιγους επαγγελματιες μουσικους που ταλαιπωρουνταν χρονια κανοντας τα ιδια λαθη (και με λαθος διαγνωσεις και θεραπειες απο πανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες spirosg, ez και nestoras στο θέμα του πάχους του μπράτσου.

Φίλε behindthemask, μετά από προσωπική εμπειρία θα σε συμβούλευα να εστιάσεις στην θέση του αριστερού σου χεριού. Εν συντομία, η κιθάρα ψηλά -όταν παίζεις όρθιος-, σε διαγώνια θέση (σκέψου το headstock να είναι στο ύψος του πιγουνιού σου), ο αντίχειρας να μην ¨καβαλάει¨το μπράτσο και τα δάκτυλα κάθετα στην ταστίερα. Εννοείται ζέσταμα και αν μπορείς κάνε και μια αποθεραπεία μετά από πολύωρη εξάσκηση-εντατικό παίξιμο-αγχωμένο παίξιμο σε κάποιο live.

Λεπτό μπράτσο + Μπαρέ = άστα να πάν.

 

Τα παραπάνω είναι γενικοί κανόνες που ίσως τους έχεις ξανακούσει.

Τα λέω χωρίς να ξέρω που εντοπίζεται η τενοντίτιδα σου.

Προφανώς είναι πολύ σημαντικό να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό ορθοπεδικό ο οποίος να έχει γνώση και εμπειρία με τους τραυματισμούς των μουσικών (υπάρχουν όπως υπάρχουν πάρα πολλοί μουσικοί με αντίστοιχο πρόβλημμα)

 

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου