Προς το περιεχόμενο

Νέος στο Home recording


Mystirios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι πάρα πολύ που σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου post!  ;)

Ασχολούμαι με τη μουσική από μικρός. Ξεκίνησα με πλήκτρα πριν 25 χρόνια κ έπειτα έμαθα μόνος μπουζούκι κ κιθάρα.

Στο σπίτι έχω σε κοινή θέα: μπουζούκι τρίχορδο, κιθάρα, μπαγλαμαδάκι κ τα τελευταίο καιρό 2 μπάσα. κ ο λόγος είναι ότι προσπαθώ να περάσω στα παιδιά μου το μικρόβιο της μουσικής κ μέχρι τώρα τα καταφέρνω.

 

Στο θέμα: πριν 1 χρόνο έβαλα το ηλεκτρικό μπάσο στη ζωή μου. Πάω σε δάσκαλο, διαβάσω κλειδί F  :o και μελετώ όσο μπορώ κ το επιτρέπει ο χρόνος.

Μου μπήκε το μικρόβιο της ηχογράφησης, αλλά αν και κομπιουτεράς δεν ασχολήθηκα ποτέ με ηχογράφηση (φάουλ αλλά ποτέ δεν είναι αργά).

 

Διάβασα όλο το θρετ Home recording for dummies(σαν εμένα) από την αρχή κ θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος φίλος που έχει εμπειρία κ ήταν ίσως στη θέση μου πριν καιρό:

1) μία κάρτα ηχογράφησης με περίπου 100€

2) ένα πυκνωτικό μικρόφωνο με περίπου 50€

Διαβάσω σε ελληνικά σάιτ, στο thomann.de αλλά έχω χαθεί τι να πρωτοδιαλέξω.

 

Επίσης σήμερα έκανα ένα πείραμα: (όποιος διαβάσει μη βαρέσει -είμαι άσχετος):

το μπάσο μου είναι active κ δοκίμασα με ένα μετατροπέα του καλωδίου να ηχογραφήσω στον υπολογιστή με το Cooledit (δεν ξέρω άλλα software- ανοιχτός για προτάσεις).

το αποτέλεσμα είχε πολύ hiss

μετά σκέφτηκα να οδηγήσω τον ενισχυτή του μπάσου. Είναι ένας Ampeg ba110 κ έχει στο πίσω μέρος line out κ όπως ισχυρίζεται το manual μπορώ να το συνδέσω σε υπολογιστή ή συσκευή ηχογράφησης χωρίς να παρεμβάλλεται μικρόφωνο.

Το αποτέλεσμα καταστροφή!!! :'( :'(

Στην αρχή ακουγόταν θόρυβος (όχι απλό hiss) που με έκανε να αλλάξω το τροφοδοτικό του υπολογιστή. (Έκανε έτσι κι αλλιώς ένα σπαστικό θόρυβο κ θα το άλλαζα). έβαλα ένα άλλο που είχα πρόχειρο αλλά... πάλι καταστροφή

Ερωτήσεις:

3) με την κάρτα ηχογράφισης αυτά θα εξαλειφθούν?

4) μήπως έχω πρόβλημα γείωσης κ όλα πάνε χαμένα?(όταν παίζω με ένα passive μπάσο ακούω hiss αλλά όταν παίζω με το active αυτό εξαφανίζεται)

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαβάσει το post μου και ακόμα περισσότερο όποιον μου απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε!

Για την κάρτα ήχου:εξαρτάται απο τις ανάγκες σου(τι θέλεις να ηχογραφησεις και πόσα οργανα ταυτοχρονα)αλλά γενικά μπορεις να πάρεις οποιαδήποτε σε αυτά τα λεφτά,ενδεικτικα σου δίνω καποιες γνωστές εταιρίες να τσεκάρεις

m-audio,tascam,focusrite,lexicon.

Τα μοντέλα αυτών των εταιριών γυρω στα 100ε θα σε καλυψουν.

Μπορεις επίσης να τσεκάρεις στα μεταχειρισμένα για κάποια καρτα απο αυτες τις εταιριες,ακόμα και πιο φτηνα μοντέλα θα σε καλύψουν για ηχογραφηση 1 οργανου,δεν χρειαζεται να δωσεις 100ε ντε και καλα.

Οσο για το μικροφωνο σε αυτα τα χρηματα δυσκολα τα πραγματα,αλλα πες μας για τι χρήση το θες.

Τώρα για τα πειραματά σου,δεν ξέρω  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@magicu

Σε ευχαριστώ πολύ!

Διάβασα πιο πάνω ότι τα πυκνωτικά μικρόφωνα είναι πολύ πιο ευαίσθητα κ καλύτερα από τα δυναμικά για αυτό.

Δυναμικό mic έχω ένα πολύ φθηνό. Σκέφτομαι κάποιο καλό να πιάνει το φυσικό ήχο του μπουζουκιού γιατί δεν το έχω τρυπήσει κ ούτε σκοπεύω.

Από προγράμματα με τί καταπιάνεστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

Άσε το cooledit και τσέκαρε τα audacity και reaper, πολύ αξιόπιστα free DAWs.

Τα πυκνωτικά έχουν όντως πιο φυσικό ήχο άλλα για καλή απόδοση κοστίζουν αρκετά παραπάνω, οπότε στα 50€  με ένα δυναμικό θα έχεις καλύτερο ήχο.

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
On 1/16/2014 at 7:15 PM, Mystirios said:

Χαίρομαι πάρα πολύ που σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου post! 😉

Ασχολούμαι με τη μουσική από μικρός. Ξεκίνησα με πλήκτρα πριν 25 χρόνια κ έπειτα έμαθα μόνος μπουζούκι κ κιθάρα.

Στο σπίτι έχω σε κοινή θέα: μπουζούκι τρίχορδο, κιθάρα, μπαγλαμαδάκι κ τα τελευταίο καιρό 2 μπάσα. κ ο λόγος είναι ότι προσπαθώ να περάσω στα παιδιά μου το μικρόβιο της μουσικής κ μέχρι τώρα τα καταφέρνω.

 

Στο θέμα: πριν 1 χρόνο έβαλα το ηλεκτρικό μπάσο στη ζωή μου. Πάω σε δάσκαλο, διαβάσω κλειδί F 😮 και μελετώ όσο μπορώ κ το επιτρέπει ο χρόνος.

Μου μπήκε το μικρόβιο της ηχογράφησης, αλλά αν και κομπιουτεράς δεν ασχολήθηκα ποτέ με ηχογράφηση (φάουλ αλλά ποτέ δεν είναι αργά).

 

Διάβασα όλο το θρετ Home recording for dummies(σαν εμένα) από την αρχή κ θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος φίλος που έχει εμπειρία κ ήταν ίσως στη θέση μου πριν καιρό:

1) μία κάρτα ηχογράφησης με περίπου 100€

2) ένα πυκνωτικό μικρόφωνο με περίπου 50€

Διαβάσω σε ελληνικά σάιτ, στο thomann.de αλλά έχω χαθεί τι να πρωτοδιαλέξω.

 

Επίσης σήμερα έκανα ένα πείραμα: (όποιος διαβάσει μη βαρέσει -είμαι άσχετος):

το μπάσο μου είναι active κ δοκίμασα με ένα μετατροπέα του καλωδίου να ηχογραφήσω στον υπολογιστή με το Cooledit (δεν ξέρω άλλα software- ανοιχτός για προτάσεις).

το αποτέλεσμα είχε πολύ hiss

μετά σκέφτηκα να οδηγήσω τον ενισχυτή του μπάσου. Είναι ένας Ampeg ba110 κ έχει στο πίσω μέρος line out κ όπως ισχυρίζεται το manual μπορώ να το συνδέσω σε υπολογιστή ή συσκευή ηχογράφησης χωρίς να παρεμβάλλεται μικρόφωνο.

Το αποτέλεσμα καταστροφή!!! 😢😢

Στην αρχή ακουγόταν θόρυβος (όχι απλό hiss) που με έκανε να αλλάξω το τροφοδοτικό του υπολογιστή. (Έκανε έτσι κι αλλιώς ένα σπαστικό θόρυβο κ θα το άλλαζα). έβαλα ένα άλλο που είχα πρόχειρο αλλά... πάλι καταστροφή

Ερωτήσεις:

3) με την κάρτα ηχογράφισης αυτά θα εξαλειφθούν?

4) μήπως έχω πρόβλημα γείωσης κ όλα πάνε χαμένα?(όταν παίζω με ένα passive μπάσο ακούω hiss αλλά όταν παίζω με το active αυτό εξαφανίζεται)

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαβάσει το post μου και ακόμα περισσότερο όποιον μου απαντήσει!

για audio interface , Audient iD4.ευκολα πολυ καλύτερη απο τις υπολοιπες.

id4

μπροστά και αριστερα θα βρεις τη DI input .για το μπασσο (το συνδεεεις εκει)  σου ειναι ενα πολυ καλό DI.

μικροφωνο αγόρασε αργότερα κατι καλυτερο /ακριβότερο.

Α και να μη ξεχασω το "στρογγυλο μεγάλο" ή για να το πως αλλιως rotary STEP encoder το αναθέτεις στη παραμετρο που θες στο DAW για πολυ ευκολοτερη μίξη ή ελεγχο της παραμετρου που θες ,πχ. channel volume.& επειδή ειναι step ,κανει για πολλά "κόλπα"

Επεξεργασμένο από sonicapg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

okay okay :step = βηματικά values τα οποια γινονται assign σε ότι θες (το cubase LE στο δινει).γιαυτο και πολλα κόλπα

Επεξεργασμένο από sonicapg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου