Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για bridge μαγνητη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα τη βοηθεια σας για επιλογη μαγνητη  στη θεση bridge σε μια Blade Texas  Classic .Η κιθαρα εχει  τους original μονους μαγνητες  πανω.Σκεφτομαι να βαλω καποιον humbucker.Μου ειχε προταθει ενας Seymour Duncan στο παρελθον δεν προχωρησα ομως στην αλλαγη.Το στυλ που παιζω ειναι 70's Prog/Space Rock μεχρι early Ozric Tentacles -early Porcupine Tree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψψψψψψψ

Μπανταρες. (και hydria spacefolk)

παρε κανα tonerider που υπαρχουν στην Ελλαδα και ειναι και φτηνοι.

Ποιον; Μαλλον rocksong. Με αυτα που παιζεις μαλλον με φουλ ντραιβ και ντιλευ δεν νομιζω να θες πολλα. Απλα να εχει γκαζι 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψψψψψψψ

Μπανταρες. (και hydria spacefolk)

παρε κανα tonerider που υπαρχουν στην Ελλαδα και ειναι και φτηνοι.

Ποιον; Μαλλον rocksong. Με αυτα που παιζεις μαλλον με φουλ ντραιβ και ντιλευ δεν νομιζω να θες πολλα. Απλα να εχει γκαζι   

Ευχαριστω για την προταση σου θα τους ψαξω.Μονο να διευκρινισω οτι  οντως θελω γκαζι αλλα με ευκρινια  οχι ανεξελεγκτο και σιγουρα πολυ πιο πανω απο αυτο που βγαζει ο μονος που εχει ηδη η κιθαρα.Ενα αλλο που πρεπει  να πω ειναι οτι επειδη παιζω με solid state ενισχυτη εναν Tech 21 o οποιος ειναι μουντος θα ηθελα ο μαγνητης να μην χειροτερευει τα πραγματα επισης ενας τονισμος στα πριμα θα βοηθουσε.Ο ενισχυτης δεν ειναι high gain και με  τον μονο μαγνητη για να πετυχω το βρωμικο που θελω αναγκαζομαι να ανοιγω το gain στα 3/4 περιπου  και θα ηθελα να βρωμιζει νωριτερα. Τελος οντως πολυ καλοι και οι Hidria Spacefolk που ανεφερες ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, δοκίμασε κάποιον διπλό σε μέγεθος μονού! Ιδανικός για αυτό που λες είναι κάποιος μαγνήτης με low-medium output. Εγώ θα διάλεγα τον '59 ή τον JB! Επίσης τρομερός μαγνήτης είναι και ο custom (sh-5) Seymour Duncan, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει σε μέγεθος μονού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου προτεινω  για strat απο SD  να πας σε Pearly gates......και ωραιο γκαζακι...οχι τρελο.....και καθαρος ωραιαος μαγνητης.....ανεπιφυλακτα... δεν θα μετανιωσεις...!!

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ΜΟΝΟ μαγνητάκο εγώ θα πήγαινα σε προτάσεις αλα Gilmour, S.D SSL-1 ή SSL-5 για πιο πολύ γκάζι. Μαγνήτες διαμάντι και οι δύο!!

Ακόμα, μια ανάλογη πρόταση είναι και ο DiMarzio FS-1 ο οποίος είναι λίγο πιο κίνκυ  :P ;D

Τώρα, αν θέλουμε stucked, ο S.D JB jnr (jeff beck jnr) είναι σκέτη τρέλα...! αρκετά Hot (2πλός είναι άλλωστε) και γεμάτος πριμα, καθόλου hum και πολύ ζεστά καθαρά.

Επίσης, ένας άλλος αγαπημένος είναι ο DiMarzio Area 67, ανάλογος του JB jnr.

 

Αυτά προτείνω με την ταπεινή μου εμπειρία και άποψη  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου