Προς το περιεχόμενο

DIY sustain/tap pedal


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μαι παλι ;D

 

Σας παρουσιαζω το τελευταιο μου diy "παιχνιδι".

Ενα πεταλι για tap tempo για το Boss DD-20 μου. Εχω την εντυπωση οτι λειτουργει και σαν sustain σε πληκτρα, αλλα χωρις να το εχω δοκιμασει (ακομα. Επεται η προβα στο στουντιο :D).

 

Ουσιαστικα, η κατασκευη ειναι υπεραπλη. Χρειαζεται μονο ενα μονοφωνικο βυσμα για σασι (ναι, σαν της κιθαρας) και ενα κουμπι 2 επαφων normaly open, και ενα κουτακι για "σπιτι" (κουτακι απο ζαρια στην περιπτωση μου).

 

Συνδεση:

Δυο καλωδια, ενα απο το tip του βυσματος, και ενα απο τη γειωση. Ενα παει στη μια επαφη του κουμπιου, ενα στην αλλη. Αυτα ;D.

Μετα, η συνδεση με το Boss γινεται με ενα απλο patch cable. Αν καποιος θελει παλι, μπορει να κολλησει απ'ευθειας το καλωδιο στο κουμπι, και να μην χρησιμοποιησει βυσμα (μικροτερη ευελιξια σε σχεση με την αποσταση πεταλιου-εφε, αλλα αυτο ειναι θεμα του καθενος).

 

Βεβαια, αυτη ειναι η πιο απλη εκδοχη. Μπορω αμα θελω να δωσω οδηγιες και για αντιστοιχο, αλλα με διακοπτη πολικοτητας.

 

Ακολουθουν φωτο.

pedal1.thumb.JPG.f7fec8c852b3859aabf5443c371d373c.JPG

pedal2.thumb.JPG.574bd6a97a75ef23917c95c832a5238d.JPG

pedal3.thumb.JPG.077ab977d23d49734183a66331c8dd83.JPG

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να πάρεις ένα μεταλλικό χαμηλό και πλατύ κουτι για αυτό, γιατί με το πλαστικό δε θα αντέξει.

 

Τα μεταλλικά κουτιά καλού μεγέθους για τέτοια δουλειά δεν κοστίζουν παραπάνω από 10€

 

πχ http://www.banzaimusic.com/Sheet-Metal/?sort=price

 

αλλα μπορείς να βρεις και σε τοπικα καταστηματα ηλεκτρονικων σε παρομοιες τιμες

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο! ;D

 

ετσι, αυτα τα απλά πραματάκια λέει πολύ να τα φτιαχνεις μονος σου: εύκολο, χρηστικό και συνήθως γλυτώνεις πολλά (ποσοστιαία) χρήματα ;)

 

θα συμφωνήσω με το μεταλλικό κουτί, έστω και τίποτα που βρίσκεις μέσα στο σπίτι, εγώ πχ θα έκοβα ένα κουτι caprice ωστε να γίνει μια ροδέλα.. το πλαστικό θα το φοβάσαι να το πατήσεις και μπορεί να χαλάσει

 

επίσης αν έχεις όρεξη μπορείς να βάλεις ένα "κάδρο" γυρω απο το κουμπι ωστε να μην πατιέται μέχρι τέρμα, για ασφάλεια

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω για τα κουτια που λετε, απλα δε θελω να δωσω εστω και 5 ευρω για το κουτι :P.

 

Το κουτακι ειναι αρκετα ανθεκτικο. Το κουμπι πατιεται ευκολα, χωρις ιδιαιτερη δυναμη, και αφου το θελω για tap tempo, δε το παταω με πολυ δυναμη οπως και να χει.

Αν βεβαια σπασει ο διαολος το ποδαρι του και σπασει, ε, σιγα. Θα βαλω αλλο ;D.

 

ΥΓ: Στο manual λεει να χρησιμοποιηθει phone cord για τη συνδεση. Εγω εχω βαλει απλο καλωδιο κιθαρας, για συνδεση πεταλιων. Δε πιστευω να παθει τιποτα το Boss...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

+10 :)

     

Πολύ καλό!!! :D Λέω να προσθέσω ένα φούτσγουιτσ στο πέταλμποουρντ μου και μάλλον θα φτιάξω αυτό. Ξέρει κανείς το φούτσγουιτσ τι καλώδιο χρειάζεται μετά για να το συνδέσεις με το μπος ντιντι20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαστε περισσότεροι "καμμένοι" απ' όσους νομίζεις ;) αφήστε τα jam nights και τις μπυροποσίες και πάμε για κάνα session...

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου