Προς το περιεχόμενο

Let's build a Stratocaster


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LETS BUILD A STRATOCASTER

 

Ο τίτλος τα λέει όλα.

Λόγο έλλειψης χρόνου η κατασκευή της Tele, παρότι εχει φτάσει σχεδόν στο τέλος της, εχει μείνει στάσιμη.

Ψάχνω λοιπόν κάτι να με παρακινήσει να ξαναμπώ στο εργαστήρι και να ζεστάνω τις μηχανές.

Τι καλύτερο λοιπόν από την κατασκευή μιας άλλης κιθάρας, αφου τα ξυλά είναι εκεί και κάθονται.

 

Specs:

 

Σωμα: One piece Ash wood.

Μπράτσο: Maple neck with round lam maple fingerboard, Eric Johnson style (Soft V   to C)

Χρώμα: White Blonde Butterscotch.

Βερνίκι: Aged Nitro.

Gold Hardware.

Relic.

 

Ακούω προτάσεις…

          .

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

White Blonde Butterscotch

 

τετοιο χρωμα δεν υπαρχει... ;D

 

η white blonde θα ειναι

 

Fender_Telecaster55.jpg

 

ή Butterscotch

 

Fender-Telecaster-52-Reissue-Butterscotch-Big.jpg

 

μια χαρα ειναι τα specs αν εβαζες και CBS Headstock ακομα καλυτερα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Specs:

 

Σωμα: One piece Ash wood.

 

Εγώ πάλι, βιωματικά αυτό το έχω ταυτίσει με άγκυρα. ;D

 

Καλή συνέχεια!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Σωμα: One piece Ash wood.

Μπράτσο: Maple neck with round lam maple fingerboard, Eric Johnson style (Soft V  to C)

Χρώμα: White Blonde Butterscotch.

Βερνίκι: Aged Nitro.

Gold Hardware.

Relic.

 

Ακούω προτάσεις…

 

-Nα τελειώσεις πρώτα την άλλη. Μη μας αφήνεις έτσι...σύκσυλους... ;D

 

-ενστάσεις δύο(προσωπικές πάντα προτιμήσεις, οπότε μη επιλήψιμες): το round lam, μ' αρέσει αλλά με σκούρη ταστιέρα, να φαίνεται...(αν επιμένεις σε maple, dare to be different- κάνε μανίκι από rosewood, wenge ή κανά μαονάκι). To gold hardware μ' αρέσει μόνο: σε απόλυτα λευκό, ή σε απόλυτα μαύρο (ή σκούρο/καφεδίζον) υπόβαθρο...αλλιώς νιώθω ότι δεν κολλάει...

 

Καλές κατασκευές.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Specs:

 

Σωμα: One piece Ash wood.

 

Εγώ πάλι, βιωματικά αυτό το έχω ταυτίσει με άγκυρα. ;D

Εκτός αν είναι (που πρέπει να είναι) swamp ash.  ;)

 

Specs:

 

Σωμα: One piece Ash wood.

Μπράτσο: Maple neck with round lam maple fingerboard, Eric Johnson style (Soft V  to C)

Χρώμα: Butterscotch.

Βερνίκι: Aged Nitro.

Gold Hardware.

Relic.

 

Αφού πας για aged / relic butterscotch, τα χρυσά (αν και οπαδός τους) δε νομίζω ότι θα κολλάνε εκτός αν τους γίνει ένα αξιοπρεπέστατο relic.

Ίσως τα Bronze Grover Rotomatic με κάποια αντίστοιχη γέφυρα (αν υπάρχει) ;

Αλλιώς τα relic chrome (άντε, με bronze saddles) θα είναι ντεμέκ.

 

το round lam, μ' αρέσει αλλά με σκούρη ταστιέρα, να φαίνεται...(αν επιμένεις σε maple, dare to be different- κάνε μανίκι από rosewood, wenge ή κανά μαονάκι).
NAI.

Ή καραμελέ/καμμένη maple ταστιέρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

White Blonde Butterscotch

 

 

μια χαρα ειναι τα specs αν εβαζες και CBS Headstock ακομα καλυτερα... ;)

 

Ευχαριστώ άπαντες για την εποικοδομητική κριτική.

 

Νίκο φυσικά έχεις δίκιο για το Butterschotch η διατύπωση ήταν λάθος.

 

Έχω συνδυάσει στο μυαλό μου το Butterscotch finish με το transparent, ουσιαστικά αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να φαίνονται τα νερά της κιθάρας μέσα από το χρώμα.

 

To χρωμα της κιθάρας θα ειναι το πρώτο με ελαφρύ κιτρίνισμα απο το νίτρο.

 

Σχετικά με το μεγάλο Headstock είμαι σε σκέψη ακομα, αυτό το Headstock διαχωρίζει την pro CBS και μετά CBS εποχή…

Πιστεύεις ότι θα δώσει κάτι παραπάνω στον ήχο η μεγαλύτερη μάζα στο headstock?

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

-ενστάσεις δύο(προσωπικές πάντα προτιμήσεις, οπότε μη επιλήψιμες): το round lam, μ' αρέσει αλλά με σκούρη ταστιέρα, να φαίνεται...(αν επιμένεις σε maple, dare to be different- κάνε μανίκι από rosewood, wenge ή κανά μαονάκι). To gold hardware μ' αρέσει μόνο: σε απόλυτα λευκό, ή σε απόλυτα μαύρο (ή σκούρο/καφεδίζον) υπόβαθρο...αλλιώς νιώθω ότι δεν κολλάει...

 

Καλές κατασκευές.

 

 

Τι λες αν το μπράτσο είναι roasted και η ταστιέρα κανονικό maple.

Από προσωπική εμπειρία σε ένα μπράτσο που έψησα, είδα ότι εκτός του χρώματος, χάχα, αλλάζει και ο ήχος του.

 

 

 

 

Ή καραμελέ/καμμένη maple ταστιέρα.

 

Ωραίος ο Κώστας το έπιασε κατά το ήμισυ

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ιστορικά, αν δεν κάνω λάθος, το CBS headstock δεν συμβαδίζει με relicing καθώς η Fender χρησιμοποιούσε πλέον poly όταν άλλαξε headstock.

 

Αφού πας για aged / relic butterscotch, τα χρυσά (αν και οπαδός τους) δε νομίζω ότι θα κολλάνε εκτός αν τους γίνει ένα αξιοπρεπέστατο relic.

 

+1 που, όμως, κατά τη γνώμη μου δεν τους πάει. Όπως και δεν πάει και στο χρώμα που διάλεξες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ιστορικά, αν δεν κάνω λάθος, το CBS headstock δεν συμβαδίζει με relicing καθώς η Fender χρησιμοποιούσε πλέον poly όταν άλλαξε headstock.

 

Οχι full polly η Fender χρησιμοποιησε απο το 71 και μετα (οταν βγηκε και το bullet headstock) ,απο το 68 (late) και μετα χρησιμοποιουσε polyester ΧΡΩΜΑ και nitro TOP COAT...σε ολα τα χρωματα (και επι LEO παρα πολλα custom colors,π.χ το Olympic White,Lake Placid Blue,Candy Apple red ηταν επισης polyester με nitro top coat)

 

μια 66αρα Fender strat παντως με blond finish θα ηταν και ash & full nitro & με CBS headstock (και ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ)

 

Φυσικα ΚΑΙ οι 70s Fender....(ειδικα μεχρι και το 75 γιατι μετα παραχοντραινουν τα φινιρισματα) relicαρονται μια χαρα....οχι τοσο πολυ οσο οι full nitro κιθαρες αλλα σιγουρα "παλιωνουν"

 

Σχετικά με το μεγάλο Headstock είμαι σε σκέψη ακομα, αυτό το Headstock διαχωρίζει την pro CBS και μετά CBS εποχή…

 

οχι ακριβως η CBS αγορασε τη Fender στις αρχες του 1965 & μεχρι και το Φλεβαρη του 1966 χρησιμοποιουσε ακομα το μικρο headstock...αυτες οι κιθαρες λεγονται και "transitional period"

 

Πιστεύεις ότι θα δώσει κάτι παραπάνω στον ήχο η μεγαλύτερη μάζα στο headstock?

 

ακουστικα ισως,στον ενισχυτη με την καμμια... ;D..παντως ειναι πιο ΟΜΟΡΦΟ σιγουρα

 

135615-66blondecase.gif

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου