Προς το περιεχόμενο

Squier 51 mods


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα,

 

Εκανα πριν λιγο την πρωτη μου αλλαγη humbucker στην squier 51 (με tonerider trh1 rocksong), ωστε να παρω το βραπτισμα του πυρος, καθως ακολουθουν σε λιγες μερες οι δυο τελε....

 

Μου πηρε κανα μισαωρο να καταλαβω τι κανει το καθε καλωδιο και που πρεπει να παει. Εκανα σχεδον σωστα τη δουλεια. O μαγνητης δουλευει μια χαρα και σπλιταρει μια χαρα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν σπλιταρει οταν ειναι στη μεσαια θεση (neck και bridge μαζι). Αρα δεν εχω το hum canceling που ειχα οταν σπλιταρα. Και οχι μονο δεν σπλιταρει, αλλα ο ηχος ειναι πολυ thin ενω ηταν παντα ο γεματος ηχος του humbucker με λιγη γευση neck. Τωρα η μεσαια θεση δεν εχει κανεναν ογκο.

 

Υποψη, οτι δεν υπαρχει διαφορα στην ενταση σε beck και bridge.

 

Τι πατατα εκανα?

LRM_EXPORT_20180627_135405.thumb.jpg.d67d65518fff0dad9ebd51d3a2903e85.jpg

LRM_EXPORT_20180627_135413.thumb.jpg.9319b971f89e114d32891583f5ce3c54.jpg

LRM_EXPORT_20180627_135418.thumb.jpg.206e55e45047c1b3c68ec8d866715668.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λϊγο μπερδεμένα μας τα λες. Τι δεν ακούγεται όπως παλιά; Αφου τωρα τον βάζεις τον humbucker.

Το πιο πιθανό είναι να είναι καλωδιομένος με αντίστροφη πολικότητα ο μονοπήνιος και στην μέση θέση είναι εκτός φάσης με τον humbucker.

Τα ποτενσιόμετρα σου δεν είναι ότι πιο κλασικό έχω δει στις κιθάρες μου, οπότε δεν μπορώ να υποδείξω κάτι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν:

Στη μεσαια θεση δουλευαν 2+1 μαγνητες ή με split coil 1+1 μαγνητες.

 

Τωρα:

Στη μεσαια θεση δουλευουν 2+1 μαγνητες με παραξενο λεπτο ηχο. Split δεν κανει...

Ενω, θυμιζω, οτι split κανει κανονικα στη θεση bridge....

 

Οντως παραξενο hardware εχει. Βρηκα και εγω κιθαρα να πειραξω για πρωτη φορα...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πριν:

Στη μεσαια θεση δουλευαν 2+1 μαγνητες ή με split coil 1+1 μαγνητες.

 

Τωρα:

Στη μεσαια θεση δουλευουν 2+1 μαγνητες με παραξενο λεπτο ηχο. Split δεν κανει...

Ενω, θυμιζω, οτι split κανει κανονικα στη θεση bridge....

 

Οντως παραξενο hardware εχει. Βρηκα και εγω κιθαρα να πειραξω για πρωτη φορα...

Αρα είχες ήδη humbucker... δεν είναι αυτονόητο για Telecaster.

Το πρωτο πράγμα που κάνεις σε τετοιες περιπτώσεις είναι να φωτογραφίσεις την υπάρχουσα καλωδίωση πριν την λύσεις και να την αντιγράψεις, εφόσον δουλεύει όπως θες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πωπω... συγγνώμη, δεν το συνειδητοποίησα. Και είναι μια απίστευτη κιθαρούκλα αυτή!

 

Νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσεις τις φωτογραφίες σου και να έχεις υπ όψη πως σχεδόν σίγουρα ο μονός είναι ανάποδα συνδεδεμένος για hum cancelling. Δοκίμασε να συνδέσεις ανάποδα το κοκκινο και το πράσινο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρασινο παει παντα στη γειωση, εαν δεν κανω λαθος. Δεν εχει καποιο διαγραμμα με το κοκκινο στη θεση του. Βεβαια, σε διπλανο θεμα για tele, το παλικαρι ειχε μαλλον το ιδιο θεμα και νομιζω το ελυσε ετσι.

 

Αρα, τα σεναρια ειναι τεσσερα οπως οπως βλεπω:

1. Αλλαζω κοκκινο με πρασινο.

2. Χρησιμοποιω το λευκο ως hot, συμφωνα με το διαγραμμα 4. Δεν νομιζω να βελτιωσει κατι.

3. Χωριζω τα λευκο και μαυρο, συμφωνα με διαγραμμα 5. Απλα δεν που να βαλω τι.

4. Κανω ο,τι προτεινεται εδω https://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?237136-single-coil-and-humbucker-out-of-phase-problem

 

 

Το προβλημα ειναι οτι ο παλιος μαγνητης ειχε ενα καλωδιο λιγοτερο και ετσι δεν μπορω να αντιγραψω το wiring...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... συγγνώμη, δεν το συνειδητοποίησα. Και είναι μια απίστευτη κιθαρούκλα αυτή!

 

Νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσεις τις φωτογραφίες σου και να έχεις υπ όψη πως σχεδόν σίγουρα ο μονός είναι ανάποδα συνδεδεμένος για hum cancelling. Δοκίμασε να συνδέσεις ανάποδα το κοκκινο και το πράσινο.

 

Αλλαξα κοκκινο με πρασινο και δεν ειναι πλεον εκτος φασης. Ο ηχος ακουγεται σωστα στη μεσαια θεση!

 

Βεβαια, το προβλημα δεν λυθηκε εντελως καθως εξακολουθει να μην κανει σπλιτ στη μεσαια θεση. Ισως εχει να κανει με το διαγραμμα 5.

 

Παντως ευχαριστηθηκα που το εφτιαξα μονος και δεν πληρωσα 30 ευρω + την ταλαιπωρια της μεταφορας για τεχνικο!

 

Το ιδιο εχω σκοπο να κανω και με τις 2 τελε. Ελπιζω να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα εκει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραία.

Το κύκλωμα αυτό δεν γνωρίζω πως δουλεύει. Εχει push-pull pot για να σπλιτάρει ή είναι μόνιμα σπλιτ; Διάλεξες το πιο περίεργο κύκλωμα να πειράξεις... οχι πως είναι δύσκολο αλλά δεν είναι κλασικά ποτενσιόμετρα κι ένας διακόπτης.

 

Σίγουρα δεν πρέπει να κανεις αυτό που διάβασες στο seymour duncan forum. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις τα ασπρόμαυρα με τα κοκκινοπράσινα τωρα που ξέρεις πως λειτουργεί.

 

Απο την άλλη, είσαι σίγουρος πως βελτιώθηκε ο ήχος στα αυτιά σου;

Οχι πως δεν είναι καλός ο Tonerider αλλά οι εργοστασιακοί είναι ισορροπημένοι μεταξύ τους και ακούγονται καλά απο ότι θυμάμαι. Μην τους υποτιμάς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου