Προς το περιεχόμενο

DIY Princeton Reverb Clone + Decoupage


Pacfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι συμφορουμίτες! Με πολλή μεγάλη χαρά, σας παρουσιάζω την πρώτη μου εκ του μηδενός κατασκευή λαμπάτου ενισχυτή. Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή...

 

Εδώ και πολύ καιρό βρισκόμουν στην αναζήτηση ενός pedal friendly ενισχύτη, ο οποίος να συνδυάζει κρυστάλινα καθαρά και λαμπάτο bluesy distortion σε υψηλότερες εντάσεις. Ταυτόχρονα ήθελα να είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος και σχετικά χαμηλός σε watt, για να μπορώ να τον ανοίγω και λίγο παραπάνω στο σπίτι ;) Αρχικά, κοίταζα για κάτι σε στυλ blues junior, ώστοσο διάβασα διάφορα πράγματα τα οποία δεν μου άρεσαν (καμπίνα φτιαγμένη από MDF, El84 λάμπες αντί για 6V6 που έχουν οι κλασικοί Fender κ.λπ.) Έτυχε να ακούσω και μία σύγκριση με έναν Princeton (στο ΥouΤube βέβαια, μιας και που τέτοια τύχη στην πραγματικότητα...), με αποτέλεσμα να στρέφομαι προς Blackface μεριά. Καθώς όμως το budget δεν επέτρεπε την αγορά ενός 1200+ ευρώ ενισχυτή, άρχισα να σκέφτομαι την DIY οδό.

 

Σε αυτό το σημείο να ξεκαθαρίσω ότι οι DIY λύσεις δεν οδηγούν πάντα σε εξοικονόμηση χρημάτων μιας και αν υπολογίσει κανείς το χρόνο που απαιτείται, συν τα προβλήματα που μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει λόγω έλλειψης επαρκών γνώσεων και εμπειρίας, το τελικό κόστος μπορεί να αρχίσει να μεγαλώνει επικίνδυνα. Στο εμπόριο μπορεί να βρει κανείς αξιολογότατους ενισχύτες σε λογικές τιμές που κάνουν τη δουλειά τους άριστα. Ωστόσο, έχοντας κολλήσει το μικρόβιο του DIY και διαθέτοντας αρκετή εμπειρία με custom πετάλια, αποφάσισα να ανέβω ένα σκαλί πιο ψηλά και να χαθώ για λίγο στον κόσμο των mojo λαμπάτων.

 

Ύστερα από πολλή έρευνα και έχοντας δει τα διάφορα kits που υπάρχουν στην αγορά, αποφάσια να αγοράσω όλα τα εξαρτήματα ξεχωριστά, μιας και συνειδητοποίησα ότι το κόστος των kits κατέληγε να είναι πιο υψηλό. Φυσικά, αυτό δικαιολογείται λόγω της ευκολίας που παρέχουν. Επιπλέον με την επιλογή κάθε εξαρτήματος ξεχωριστά προσπάθησα να εξασφαλίσω την καλύτερη δυνατή ποιότητα μέχρι και για την πιο ασήμαντη λεπτομέρεια του κυκλώματος. Τα εξαρτήματα αγοράστηκαν από modulusamplification.com και banzai.com.

 

Αυτό που με ανησυχούσε πιο πολύ απ'όλα ήταν η κατασκεύη της καμπίνας. Ήθελα πάσει θυσία να δοκιμάσω την τεχνική με τα finger joints, η οποία χρησιμοποιούνταν στην κατασκευή των παλιών Fender ενισχυτών (νομίζω χρησιμοποιείται ακόμα στα ακριβά μοντέλα). Με αυτήν την τεχνική οι δεσμοί μεταξύ των ξύλων γίνονται αρκετά ισχυροί. Μετά από αρκετές ώρες στο YouTube κατέληξα στο συμπέρασμα πως με ένα απλό παγκοπρίονο και λίγη υπομονή, θα μπορούσα να κάνω ικανοποιητικά τη δουλειά μου. Για την καμπίνα χρησιμοποιήθηκε πεύκο 18mm (3/4 της ίντσας) και κόντρα πλακέ 12mm για το baffle. Tα δύο backplates κατασκευάστηκαν από κόντρα πλακέ 6mm. Παρά το γεγονός ότι τα finger joints είχαν αρκετές ατέλειες, με μερικό ξυλόστοκο και αρκετό τρίψιμο κατάφερα να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Για την εξωτερική επένδυση της καμπίνας, αρχικά σκεφτόμουν να αγοράσω tolex ή δερματίνη, ωστόσο μετά μου καρφώθηκε να δοκιμάσω την τεχνοτροπία decoupage προκειμένου να δώσω μια πιο custom αίσθηση. Η θεματολογιά βάσει της οποίας επιλέχθηκαν οι φωτογραφίες ήταν classic rock δεκαετίας του '60 κα του '70. Προκειμένου να αποφύγω το την κοπτοραπτική, ταίριαξα τις φωτογραφίες σε collage στον υπολογιστή και μετά τις τύπωσα σε απλό χαρτί Α4. Ήξερα ότι το Α4 δεν είναι το καλύτερο χαρτί για decoupage μιας και είναι αρκετά χοντρό και πορώδες. Είχα διαβάσει, επιπλέον, ότι τα inkjet μελάνια ξεβάφουν με την κόλλα του decoupage, ειδικά το κόκκινο χρώμα. Ωστόσο, μου άρεσε η ιδέα το τελικό αποτέλεσμα να έχει μια πιο "ανακατεμένη" όψη. Κατά την τοποθέτηση μερικών φύλλων το χαρτί κοβόταν, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να αφαιρέσω ολόκληρο το φύλλο και να αρχίσω ξανά από την αρχή. Πριν τοποθετήσω το κάθε φύλλο, το ψέκαζα 2 στρώσεις clear coat, προκειμένου να μην ξεβάψει το μελάνι πολύ εύκολα.

 

Περνώντας στην κατασκευή της πλακέτας, προσπάθησα να κάνω όσο το δυνατόν πιο "καθαρή" δουλειά, προκειμένου να είναι πιο εύκολο το debugging σε περίπτωση προβλήματος. Πρώτα τοποθετήθηκαν οι αντιστάσεις και μετά οι πυκνωτές. Το επόμενο βήμα, ήταν η συναρμολόγηση του σασί. Πρώτα απ' όλα, ανοίχτηκαν μερικές τρύπες προκειμένου να ταιριάξουν σωστά οι μετασχηματιστές και να μπουν οι βάσεις για την πλακέτα. Ύστερα τοποθετήθηκαν το frontplate και το backplate, τα προστατευτικά λαστιχάκια για τα καλώδια των μετασχηματιστών, τα jacks, οι διακόπτες, τα sockets, τα ποτενσιόμετρα, το jewel light, ο τετραπλός πυκνωτής και, στο τέλος, οι μετασχηματιστές. Στη συνέχεια, έκανα μερικές συνδέσεις μεταξύ των ποτενσιόμετρων. Αφού στερεώθηκε και η πλακέτα, ξεκίνησε η καλωδίωση. Όπως και με την πλακέτα, έτσι και εδώ προσπάθησα το τελικό αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν πιο τακτοποιημένο. Δυστυχώς, οι φωτογραφίες που διαθέτω φτάνουν μέχρι ένα στάδιο της καλωδίωσης, καθώς πριν ακόμα τελειώσω χάλασε το τηλέφωνο μου και δεν συνέχισα να τραβάω φωτογραφίες μέχρι το τέλος της κατασκευής.

 

Ύστερα απο αρκετές ώρες προσεκτικής δουλειάς, η καλωδίωση ολοκληρώθηκε και ακολούθησαν αρκετοί επαναλαμβανόμενοι εξωνυχιστικοί έλεγχοι. Όντας πλέον 99.9% σίγουρος ότι όλα έχουν γίνει σωστά, γύρισα για πρώτη φορά το διακόπτη της τροφοδοσίας, χωρίς να έχω τοποθετήσει τις λάμπες. Το λαμπάκι άναψε και οι μετρήσεις ήταν σωστές :) Μην μπορώντας να περιμένω άλλο, έβαλα προσεκτικά τις λάμπες στις θέσεις τους, γύρισα για άλλη μια φορά το διακόπτη του ρεύματος, γυρνάω και το διακόπτη του standby και... ΜΑΓΕΙΑ!!! Ο ενισχυτής δούλεψε με την πρώτη και έβγαλε το γλυκό του ήχο από το δεκαράκι Jensen του.

Το project αυτό ξεκίνησε τον Φεβρουάριο και τελείωσε τον Ιούλιο. Παρά τις δυσκολίες και τις ατελείωτες ώρες που χρειάστηκαν τόσο για τη μελέτη όσο και για την κατασκευή, θεώρω ότι άξιζε κάθε τελευταίο ευρώ και δευτερόλεπτο που ξοδεύτηκε για την ολοκλήρωση του. Μένουν 2 - 3 πράγματα να γίνουν, όπως για παράδειγμα να μπει το grill cloth και τα knobs για να ολοκληρωθεί αισθητικά. Δύστυχως, όπως ανέφερα και πριν, δεν έχω φωτογραφίες της τωρινής, σχεδόν ολοκληρωμένης κατάστασης του ενισχυτή. Με την πρώτη ευκαιρία, ωστόσο, θα τακτοποιήσω τις τελευταίες εκκρεμότητες και θα ανεβάσω ένα update και κανένα κλιπάκι...

 

Anyway, αυτά από εμένα, ελπίζω να μην σας κούρασα και να βρήκατε αυτό το post ενδιαφέρον :) Θα χαρώ πολύ να ακούσω τα σχόλια σας!

IMG_20180411_141958_900x1200.thumb.jpg.bdcfa24de79284dc96e03328709c5007.jpg

1581253913_IMG_20180415_1908172_1600x1043.thumb.jpg.20c90a3791da737acec55968ea86a003.jpg

IMG_20180423_142854_1600x1200.thumb.jpg.3abe6ed82c9442c10e55456f12bb3db9.jpg

IMG_20180506_125842_900x1200.thumb.jpg.d5652ed0a08b17af34abc2ceb95706bd.jpg

IMG_20180509_163340_1600x1200.thumb.jpg.6b58abe411d79ecb988934b88cbccdb8.jpg

IMG_20180528_185615_1600x1200.thumb.jpg.c6316727e0e74caa56b7da964b663dac.jpg

IMG_20180528_190144_1600x1200.thumb.jpg.07b553b88453aabeb92b202b19faefb7.jpg

IMG_20180531_125029_900x1200.thumb.jpg.dfd10e28cedb146f88950c28a8c28df7.jpg

IMG_20180531_145912_925x1200.thumb.jpg.2c08c60313611a251a4aa74ce95336ab.jpg

IMG_20180531_174828_900x1200.thumb.jpg.52e9b0805534c1b25c96fca720244c82.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε υποκλινομαι καταρχην για την ιδεα του ντεκουπαζ...οταν το διαβασα στην αρχη δε μου αρεσει σαν ιδεα,αλλα μολις ειδα τις φωτο ζηλεψα...επισης απο τις λιγες γνωσεις που εχω εχει κανει πεντακαθαρη δουλεια...περιμενουμε τη συνεχεια

Την πλακετα τη πηρες ετοιμη?απο που?κ τα παρτς που τα πηρες?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου σχόλια, την πλακέτα καθώς και τα περισσότερα εξαρτήματα τα πήρα από το Banzai music. Τον μετασχηματιστή του ρεύματος και το σασί τα πήρα από το Modulus amplification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε PacFan εχω εντυπωσιαστει με την δουλεια που εχεις κανει.

Πολυ συμμετρικη καλωδιωση,ομορφο αποτελεσμα ΜΠΡΑΒΟ. :)

Για Reverb τι εχεις βαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο εξαιρετική δουλειά.

Σε επόμενη φάση θα μας βάλεις πιστεύω και μερικά κλιπ να πάρουμε αυτί.

 

Στο μεταξύ όμως μπορείς να μας δώσεις και τα links που ψώνισες και αν θες το συνολικό κόστος (εξαιρουμένης της εργασίας που δεν εκτιμάται βεβαίως)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ο μετασχηματιστής ρεύματος και το σασί αγοράστηκαν από modulusamplification.com και τα υπόλοιπα από banzai.com. Το συνολικό κόστος μέχρι στιγμής είναι 750€, βέβαια μου λείπουν τα knobs και το grill cloth, οπότε λογικά θα θέλω γύρω στα 50€ ακόμα. (από το Tube Amp Doctor που έχω βρει αυτά που θέλω στοιχίζουν 20 € τα μεταφορικά  :-\).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το χάρηκα αυτό το θέμα... Πολύ ωραία δουλειά έκανες και θα δεις θα τον ευχαριστιέσαι για πολύ καιρό χώρια που όποτε τον βλέπεις θα σε φτιάχνει.

 

Τα σχέδια-layouts δεν έβαλες.  ;D

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου