Προς το περιεχόμενο

Η κάθοδος των Μυρίων - (κομμάτι απ τα παλιά σε νέα μορφή)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγα εισαγωγικά...

Το κομμάτι αυτό γράφτηκε το 1984 από τον Γιώργο Κωνσταντινίδη για τους Α priori. Παίχτηκε δημόσια μία και μόνη φορά τον Δεκέμβρη της ίδιας χρονιάς στο Α Διεθνές Φεστιβάλ Τζαζ και αυτοσχεδιαζόμενης μουσικής όπου ως Α priori είχαμε την τύχη να εμφανιστούμε μαζί με τεράστια ονόματα της μουσικής σκηνής που ακόμα και σήμερα η σκέψη μου προκαλεί ζάλη.

Υπάρχει μια πρόχειρη ηχογράφησή του στο διαδίκτυο.

Εγινε άλλη μια απόπειρα να το ξαναπαίξουμε το 2010 σε μια εμφάνιση στη μνήμη του Γιώργου που έφυγε ένα χρόνο πρίν.

 

Ξεκίνησα με σκοπό να "αντιγράψω" με φρέσκο ηλεκτρικό ήχο την πρόχειρη ηχογράφηση (η οποία σημειωτέον σώζεται από ηχογράφηση από ραδιοφωνική εκπομπή...)

Υπολόγισα τα bpm και έφτιαξα ένα tempo track όπου συγχρόνισα την παλιά ηχογράφηση.

Μετά ακολούθησε μια επίπονη διαδικασία να ταιριάξω τα τύμπανα που είχε παίξει τότε ο Σ. Αναδολής με το ezdrummer.

Στη συνέχεια ηχογραφήθηκαν τα βασικά όργανα βάσει της παρτιτούρας μετη βοήθεια του fishman 3ple play και...heavy editing.

 

Στην πορεία το project εξελίχτηκε σε υπερπαραγωγή καθώς προσπαθώντας να τηρήσω τις γραπτές οδηγίες του Γιώργου έβαλα αρκετά μή ηλεκτρικά όργανα. Ετσι υπάρχει η απόκλιση από την αρχική ηχογράφηση προς το "ορχηστρικό".

Στο τέλος πέρασα τα μέρη της κιθάρας με την squier tele.

 

Ισως καταλαβαίνετε ότι έχει πολλές ώρες δουλειάς και επειδή δεν πρόκειται να σταματήσω να το σκαλίζω αποφάσισα να το ανεβάσω μπας και κάνω και τίποτα άλλο εκτός απ αυτό...  ;D

 

Αφιερώνεται στη μνήμη του Γιώργου που ελπίζω να με συγχωρέσει από εκεί που είναι που δεν κατάφερα με τίποτα να παίξω το "απλό" σόλο του και να το αναθέσω σε μια ..βιόλα.

 

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

100000.thumb.jpg.e4b20d87517d9fb7b59b5abf34bc4974.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλό, πολύ καλό ακόμα και για μένα....  Χαράς το κουράγιο σου ρε Δημήτρη που το έγραψες όλο από την αρχή! 

  Ερώτησης...... Το κομμάτι το είχες σε παρτιτούρα ::) :P ή όλο με το αυτί; :o    Γιατί για να το θυμάσαι όλο αυτό απ'έξω χλωμό το βλέπω......είναι και η ηλικία βλέπεις ;D ;D ;D

                                                       

  Edit:  Καλός ο Καλαματιανός (7/8) αλλά μόνο ματζόρε και μινόρε....; :-X

                             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό, πολύ καλό ακόμα και για μένα....  Χαράς το κουράγιο σου ρε Δημήτρη που το έγραψες όλο από την αρχή! 

  Ερώτησης...... Το κομμάτι το είχες σε παρτιτούρα ::) :P ή όλο με το αυτί; :o    Γιατί για να το θυμάσαι όλο αυτό απ'έξω χλωμό το βλέπω......είναι και η ηλικία βλέπεις ;D ;D ;D

 

παρτιτούρα

για κάποιο λόγο χάθηκε το συνημμένο που είναι η πρώτη σελίδα, ιδιόχειρη φυσικά. (θα το θυμόμουν, αρκεί να το παίζαμε πολλές φορές, δυστυχώς μόνο μία)

Πολύ χρήσιμη, γιατί αποδείχτηκε ότι κάποια πράγματα τα είχα μάθει λάθος.

Φυσικά το κατάλαβα αφού έκανα 40-50 takes και τα έσπασα όλα απ την τσατίλα μου...και μετά read the f.... sheet....  ;D

 

Για κουράγιο μη συζητάς...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλός ο Καλαματιανός (7/8) αλλά μόνο ματζόρε και μινόρε....; :-X[/left]                           

 

δεν είναι καλαματιανός....

τουλάχιστον δεν ήταν η αρχική ιδέα.

Ο Γιώργος το ξεκίνησε με πολλά ποντιακά στοιχεία (εξ ού και ο τίτλος) .

Δεν είναι μόνο 7/8, έχει πολλά 3/4, 2/4, και εμβόλιμα διάφορα 10/8, 3/8, 13/8, 21/8...

και συνήθως όλα χωρισμένα και τονισμένα σε 3άρια και 2άρια...

 

 

έχει και m7  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όντως θα μπορούσε να είναι ένα κομμάτι από δίσκο (ίσως και το "χιτ") ενός παγκοσμίου φήμης μουσικού-αστέρα του είδους.... Και αυτά δεν είναι "λόγια της κλίκας..." :angel:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το κομματι.

Και δεν πρεπει να σταματησεις να το σκαλιζεις.

 

Αποψη μου:

Θελει καλυτερη μιξη.

Πιο μπαμ οτι τα toms δεν ακουγονται και χανει πολυ δυναμη το θεμα, μονο με HH και Kick να ξεχωριζουν. Η κιθαρα ειναι δυνατα και με λαθος reverb (και σε καποια σημεια "κουναει", θελει διορθωση)

κλπ

Εχει ολα τα εχεγγυα  (Potential το λενε στο χωριο μου  ;D) να σπειρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το κομματι.

Και δεν πρεπει να σταματησεις να το σκαλιζεις.

 

Αποψη μου:

Θελει καλυτερη μιξη.

Πιο μπαμ οτι τα toms δεν ακουγονται και χανει πολυ δυναμη το θεμα, μονο με HH και Kick να ξεχωριζουν. Η κιθαρα ειναι δυνατα και με λαθος reverb (και σε καποια σημεια "κουναει", θελει διορθωση)

κλπ

Εχει ολα τα εχεγγυα  (Potential το λενε στο χωριο μου  ;D) να σπειρει.

 

ωπ, ήρθαμε στο ψητό... ;D

 

θα το σκαλίσω, απλά είπα να take a break κάθε μέρα μ αυτή τη μανιέρα... ;D - δε σας λέω πόσο θα με δείρετε...

μπας και πάρω καμιά γνώμη.

Είχα την εντύπωση ότι ανέβασα τα τομ αρκετά έως πολύ...

Λάθος reverb σε ποιό μέρος λες?

(γιατί σε κάποια το reverb ήταν στην αρχή και όχι insert)

 

Για το κούνημα ΟΚ, όταν όλα τα άλλα είναι στον μετρονόμο (σχεδόν  ;) )

θα προσπαθήσω να τα διορθώσω, όσο γίνεται αλλά να πάρω μια ανάσα...

 

Ευχαριστώ Σπύρε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ, ήρθαμε στο ψητό... ;D

 

Λάθος reverb σε ποιό μέρος λες?

(γιατί σε κάποια το reverb ήταν στην αρχή και όχι insert)

Στην αρχη φαινεται "ξενη" η κιθαρα απο το "χωρο" της υπολοιπης μιξης. Μετα ακουγεται καλυτερα.

Βεβαια αυτο μπορει να αλλαξει αν κατεβασεις την ενταση της στη μιξη

Σηκωνει πολυ συζητηση το κομματι. Οσο το ακουγα μου κατεβαιναν ιδεες που δεν τις ακουγα στο κομματι και μου ελειπαν (αλλα ως γνωστον περι ορεξεως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου