Προς το περιεχόμενο

Percussion VST


Τεο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Θοδωρής από Αθήνα.

 

Ετοιμάζω ένα ακουστικό live set και το ύφος θα είναι λαϊκό και παραδοσιακό

με σημείο αναφοράς, Κανά, Παπακωνσταντίνου, Μάλαμα, Περίδη, Λιδάκη, Θαλασσινό κτλ.

Αναφέρω το ύφος ώστε να κατατοπίσω ηχητικά όσους με συμβουλεύσουν σε αυτό που ζητάω

 

Τα live όργανα θα είναι οι φωνές, μια ηλεκτροακουστική κιθάρα και ένα μπουζούκι-λαγούτο.

Ωστόσο έχω την επιθυμία να ντύσω από πίσω το background με έτοιμες λούπες από percussion.

Συνεπώς αναφέρομαι σε ηχογραφημένα backing tracks, όπου μετρημένα και ζυγισμένα θα πέφτει

πάνω τους η live μουσική. Σαν να είχα ένα percussionist live στην σκηνή...

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε έτοιμες εργοστασιακές λούπες από synth που ακούμε σε μαγαζιά της εθνικής προς Λαμία...

 

Χρήμα σαφώς και δεν υπάρχει ώστε να ηχογραφήσω ένα πρόγραμμα 100 και βάλε τραγουδιών με φυσικό ήχο και δεν έχει και νόημα κάτι τέτοιο. Δεν θα το έκανα ούτε και εαν ήμουν εγώ ο συνθέτης των τραγουδιών.  ;D Ως εκ τούτου θα στραφώ σε VST λύση.

Μια στοιχειώδη εξοικίωση την έχω γιατί πριν χρόνια ασχολούμουν ενεργά με VST plugins, όμως έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε και έχω χάσει επαφή με τις εξελίξεις στον τομέα αυτό.

 

Ας περάσουμε στο ζουμί...

Θα ήθελα παρακαλώ, όποιος γνωρίζει και θέλει,  να μου προτείνει:

 

1.) ένα αξιόλογο-αξιόπιστο και (διαθέσιμο για free download) DAW software, όπου να μπορώ να ορίσω το μέτρο, το tempo και τις αξίες στα μέτρα όπως εγώ θέλω και σαφώς να μπορώ να κάνω export σε ότι audio μορφή θέλω.... και

 

2.) ένα αξιόλογο και (διαθέσιμο για free download) VST plugin, το οποίο να περιλαμβάνει πληθώρα από φυσικά παιγμένα percussions, ώστε να μπορώ να "ζωγραφίσω" ελεύθερα τις αξίες στα μέτρα, να ορίζω τις δυναμικές και να έχω ένα φυσικό ηχητικά αποτέλεσμα. Όταν λέω percussions, δεν αναφέρομαι σε world βιβλιοθήκες από bongos, congas, maracas και γενικά σε έθνικ ήχους. Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε ήχους από τουμπελέκι, ντέφι, νταούλι, ζήλια και γενικά μιλώντας... σε κρουστά του ύφους που προανέφερα στην αρχή.

 

Ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιες βιβλιοθήκες όμως το αντικείμενο είναι χαοτικό στο ψάξιμο και δεν ξέρω πως να κατατοπιστώ. Για παράδειγμα μια τέτοια τεράστια αλλά και πανάκριβη βιβλιοθήκη, που έχει τους ήχους που ψάχνω είναι και η ακόλουθη:

https://www.uvi.net/world-suite.html

όμως τα 300€ που απαιτούνται για την απόκτησή της εγώ δεν μπορώ να τα δώσω έτσι αβίαστα.

Θυμάμαι παλιά, το 2005 ας πούμε που ασχολιόμουν με VST, κατεβάζαμε ελεύθερα 200Gb βιβλιοθήκες από VST... μαγικές εποχές !!!! Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό και τώρα και αν υπάρχει τρόπος απόκτησης με download.

 

Αν λοιπόν, έχει κανείς κάτι να μου προτείνει, είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά.

 

ΥΓ. επαγγελματική κάρτα ήχου και απαιτήσεις συστήματος υπάρχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1. Για DAW η μόνη λύση που ψάχνεις είναι το Reaper μιας και είναι δωρεάν το κατέβασμα και δε σου κλειδώνει ποτέ ,αν και νόμιμα πρέπει να το αγοράσεις μετά από κάποιο διάστημα . Επαναλαμβάνω πως δε θα σου κλειδώσει ποτέ και μάλιστα δεν είναι κάποια demo , limited έκδοση αλλά full version .

Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το αγοράσεις κιόλας !

 

Φαντάζομαι δε θες να μπλέξεις με αλλαγή λειτουργικού συστήματος γιαυτο και δε θα επεκταθώ σε Linux

 

2. Νόμιζα ότι ήθελες κλασσικά τύμπανα όπου υπήρχαν 2 δωρεάν επαγγελματικού επιπέδου λύσεις αλλά θες κρουστά . Χωρίς να έχω ιδέα ψάξε για

Darbuka-Nut

Percumat 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

2. Νόμιζα ότι ήθελες κλασσικά τύμπανα όπου υπήρχαν 2 δωρεάν επαγγελματικού επιπέδου λύσεις ......

 

Για πες.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου