Προς το περιεχόμενο

"Ψαγμενη" ερωτηση για line 6 hd 500 & 500X


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος μιας από τις δύο παραπάνω πεταλιέρες ας μου δώσει τα φώτα του:

 

Βλέπω ότι σου δίνει την δυνατότητα για διπλο signal path που μπορεις να το στείλεις ξεχωριστα σε κάθε έξοδο και να το Pan- αρεις όπως και οσο θες. Η ερωτηση μου ειναι η εξής μπορώ να φτιάξω το παρακάτω:

 

Signal path A -> chorus -> delay (αξία 8α πχ)->output left

Signal path A -> phaser (που ειναι στα modulations οπως και το chorus) -> delay (αξία 16α πχ) -> output right

 

Δηλαδη να μπορω να χρησιμοποιω εφε από την ίδια κατηγορία (mod, delay) ξεχωριστά στις 2 αλυσιδες και να στέλνω το σήμα σε διαφορετική έξοδο;

 

Αν υπάρχει κάποιο άλλο εφε που το κάνει αυτό let me know. Πχ ξέρω ότι στο g-system δεν μπορείς να το κανεις (με βάση όσα διαβασα στο manual δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Το Pod HD500 μπορεί να κάνει αυτό που θες.

 

Αυτό είναι και ένα από τα κυριότερα πλεονεκτήματά του σαν εφεδιέρα κατά τη γνώμη μου.

 

Σου δίνει 8 effects slots και μπορείς να αναθέσεις σε αυτά όποιο από τα εφέ του θές, από όποια κατηγορία θες.

 

Στην ακραία περίπτωση μπορείς να έχεις και το ίδιο ακριβώς εφέ 8 φορές (με διαφορετικές ρυθμίσεις).

 

Το panning θα το ρυθμίσεις από το mixer block στο τέλος της αλυσίδας.

 

Επιπλέον σου δίνει την δυνατότητα να βέλεις μετά το Mixer block ενα true stereo effect (πρόσεχε - δεν είναι ολα τα εφέ του true stereo, μπορείς να βρείς στο net πληροφορία) και να εφαρμοστεί και στα 2 paths χωρίς να σου αλλοιώσει την στερεοφωνική εικόνα του patch σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι βοήθησες!

 

Αυτό με το mixer block δεν το βρήκα στο manual αλλά θα το ψάξω πάλι.

 

Αυτό για τα στερεο εφέ το διάβασα και το κατάλαβα από το manual

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα πράγμα που θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι και το DSP limit (το τίμημα της ευελιξίας που περιγράφηκε).

 

Μπορεί σε ένα patch να έχεις όντως άδεια effects slots αλλά να μην μπορείς να τα αξιοποιήσεις.

 

Γενικά τα προβλήματα ξεκινούν όταν έχεις σε ένα patch 2 ενισχυτές και βάλεις "βαριά" εφέ (reverbs, harmonizers κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παραμόρφωση θα την πάρω από ξεχωριστό πετάλι preamp.

 

Άραγε μπορώ να έχω δύο signal paths μόνο με εφέ χωρίς ενισχυτές; Αν κατάλαβα καλά από το manual ναι, αλλά μπορώ να απενεργοποιήσω εντελώς τους ενισχυτές;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου