Προς το περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ: Επισκευή πλήκτρων clavinova με φώτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε καταρχήν θέλω να σου πω συγχαρητήρια για αυτό που έχεις κάνει. Αποτελεί τον πιο χρήσιμο οδηγό που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο γενικότερα για όλα τα θέματα και τον έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές ανά τα χρόνια, γλιτώνοντάς με από πολλά χρήματα!

 

Εγώ για να πω την αλήθεια, κάθε φορά που μου χάλαγε μία νότα την κολλούσα και την έβαζα σε μία άλλη θέση, που δεν την χρησιμοποιώ πολύ και έβαζα μία καλή εκεί. Τώρα όμως θέλω να αγοράσω όλες τις χαλασμένες και να τις αντικαταστήσω. Μήπως γνωρίζεις αν έχει σημασία η θέση; π.χ. η Μι στο κλειδί του ΣΟΛ είναι η ίδια με τη Μι στο κλειδί του φα. Σωστά;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εχω προβλημα αργης επαναφορας σε  clp 115 (15+ χρονια)  το ανοιξα, καθαρισα τα πληκτρα εβαλα λιγο wd40 και διορθωθηκε για καποιες μερες. Πλεον ξεκινησε να επανεμφανιζεται το προβλημα και ακολουθουν και αλλα πληκτρα. Απο το σερβις ειπανε οτι πιθανον να ειναι σπαμενα τα πληκτρα σε σημειο που δε φαινεται ευκολα και να θελουν αλλαγη...

 

Θα προτιμουσα να δοκιμασω πρωτα να βαλω καποιο αλλο λιπαντικο/γρασο απο αυτο που εχει ηδη καθως διαβασα οτι αυτο ειναι γνωστο προβλημα της τοτε σειρας και επισης δεν ειδα καμια φθορα στα πληκτρα. Εχετε να προτεινετε κατι ωστε να μη βαλω οτι ναναι και τα κανω χειροτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, Stoyo είπε

εβαλα λιγο wd40

Δεν κάνει γι'αυτή τη δουλειά. Θέλει αυτό που δίνει ο κατασκευαστής για το συγκεκριμένο τύπο κλαβιέ.

Συμβουλέψου το επίσημο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επισημο σερβις δεν μου ειπε τι να βαλω, εκτος αν λαβω καποιο email αυριο... Αποσο καταλαβαινω δεν λυνει το προβλημα αλλα το αναβαλει με αμφιβολο αποτελεσμα και αρκετο κοστος, καπου διαβασα για 8-10€/πληκτρο, για 20-30, η ενδεχομενως και παραπανω, θα παει γυρω στα 200-300+. Με 1000€ καλοβλεπω ενα καινουργιο YDP-164 οποτε σκεφτομουν ειτε να τη βγαλω στο τζαμπα (η ιδανικη περιπτωση καθως ειναι πολλα τα λεφτα Αρη) η αναγκαστικα να παρω ενα καινουργιο που θα εχει και ομοιομορφια στο παιξιμο περα απο τη γενικη αναβαθμιση στον ηχο.

 

Τωρα που το ξανασκεφτομαι θα τους παρω και τηλεφωνο για καλυτερη συνεννοηση, ευχαριστω παντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ενημερώσω για το θέμα που άνοιξα μιας και κάθισα χθες και σήμερα και ασχολήθηκα αφού το πιάνο ήταν σε κατάσταση που δε μπορούσα να παίξω οπότε λέω κάτι χειρότερο δε μπορεί να γίνει...

 

Ο τεχνικός την άλλη μέρα στο τηλέφωνο μου είχε πει 90% σπασμένα πλήκτρα σε σημείο που ίσως δε φαίνεται από ένα μη έμπειρο μάτι και να τα αλλάξω και ότι το λιπαντικό της yamaha κοστίζει 50 ευρό τα 100 γρμ. νομίζω ή κάτι τέτοιο τραγικό το οποίο ισχύει απόσο έψαξα. Δυστυχώς δεν μου πρότεινε κάτι αντίστοιχο πιο προσιτό, για τα πλήκτρα δεν πείστηκα και πήγα αγόρασα γράσο σιλικόνης σε στερεή μορφή - σωληνάριο, πολύ παχύρευστο και έκανε χειρότερη την κατάσταση σε 1 πλήκτρο που το δοκίμασα, κατόπιν WD-40 το οποίο δεν είναι λιπαντικό κανονικά και δεν κάνει για τη δουλειά που το θέλω (πλαστικό - καουτσούκ) αλλά τουλάχιστον για διάστημα 1 εβδομάδας κρατάει καλά, μακροχρόνια ίσως προκαλέσει προβλήματα. Εν τέλει βρήκα ένα σπρέι λαδιού σιλικόνης W5 από τα LIDL και είπα να το δοκιμάσω καθώς δεν έβρισκα κάτι άλλο και σάββατο πέρασε η μέρα, ε μέχρι τη δευτέρα χωρίς πιάνο...

 

Τα πλήκτρα έγιναν σαν καινούργια (κόλλησαν ή ίσως στάθηκα τυχερός 90% ? ) αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για να δώσω μια γνώμη. Επόμενη δοκιμή θα είναι με Nivea (θα ψάξω κατά πόσο είναι κατάλληλη) ή σπρέι γράσου σιλικόνης εφόσον το σπρέι λαδιού αποτύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου