Προς το περιεχόμενο

fender super reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

fender super reverb 70watt with ultra linear μοντέλο του 77.Ποιά η γνώμη σας για αυτόν τον ενιχυτή? Υπάρχουν κάποια modes που μπορούν να γίνουν πάνω του?

Είναι combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μιλάμε για τον δικό σου έχει ήδη mod να δουλεύει και με EL34.

Βάλτες πάνω να δοκιμάσεις....

Ρίξε και μιά στα bias αν μπορείς και θα δεις διαφορά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους τους Fender και γενικά σε όλους τους ενισχυτές μπορείς να κάνεις μόντες! Στον συγκεκριμένο η πρώτη μόντα που θα έκανα θα ήταν να τον αλλάξω από Ultra Linear σε pentode!  ;D

 

Σκέφτεσαι να τον αγοράσεις? Τον έχεις και σκέφτεσαι να κάνεις μόντες? Δεν μας είπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και η επιτομη των vintage Fender αλλα εξακολουθει να ειναι κλασεις ανωτερος απο το 90% των σημερινων ενισχυτων  μεχρι τα 2000 ευρω.

 

Να του κανεις απλα ενα καλο service (πυκνωτες,λυχνιες,καθαρισμα,biasing) & να τον αφησεις ησυχο που μου θες και μοντες ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους τους Fender και γενικά σε όλους τους ενισχυτές μπορείς να κάνεις μόντες! Στον συγκεκριμένο η πρώτη μόντα που θα έκανα θα ήταν να τον αλλάξω από Ultra Linear σε pentode!  ;D

 

Σκέφτεσαι να τον αγοράσεις? Τον έχεις και σκέφτεσαι να κάνεις μόντες? Δεν μας είπες...

 

Από μένα τον πήρε και είναι οκ με αυτά.

Μάλιστα είχα κάνει και το σχεδιάκι που δημοσιεύσες  (ή εσύ ή ο electrictabs) για λειτουργία EL34. Αν δεν τον έχει πειράξει φοράει και τα μανίσια μεγάφωνα που αγόρασα καινούρια.

Θα έλεγα μην τον πειράξεις... Εγώ ούτε πυκνωτές δεν θα άλλαζα, καθάρισμα ειχα κάνει εγώ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι EL34 σε Fender! Ιεροσυλία!

 

 

 

........πλάκα κάνω!  ;D

 

Θα έλεγα μην τον πειράξεις... Εγώ ούτε πυκνωτές δεν θα άλλαζα, καθάρισμα ειχα κάνει εγώ.

 

Αν οι πυκνωτές είναι από το 1977 θα έλεγα να τους αλλάξει κάποια στιγμή. Ο ενισχυτής θα αποκτήσει άλλες δυναμικές και headroom...

...και όπως είπα και πριν, το Ultra Linear!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σκέφτομαί να τον αγοράσω.Τον έχω ήδη .Το πηρά απο τον studio 54 και είμαι ευχαριστημένος και απο αυτόν και απο τον ενισχυτή.Δεν τον έχω πειράξει καθόλου απλά ήθελα τη γνώμη σας.Χρησιμοποιώ 2 tubescreamers μαζί για overdrive και για πιό overdrive. ;D

Χρειάζομαι όμως και πιο distortion χρειά σε μερικά κομμάτια, αλλά μερικά πεταλάκια που δοκίμασα(distortion) δε με ικανοποίησαν.Ποιό πεταλάκι θα προτείνατε (που να έχετε δοκιμάσει σε super) που να ταιριάζει με τον super?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ένα Jam δουλεύω και είμαι οκ.

Στον Super έπαιζε πολύ καλά ακόμη και το DS1

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπαρχει το θεμα να κανω και εγω μια ερωτηση:

 

Προσφατα πηρα ενα super reverb (master vol, mid knob στο normal channel, 78-81 σωστα?) πολυ ωραιος ηχος, αλλα δεν δουλευει το reverb και το vibrato (αν κοπανισω λιγο δυνατα το reverb tank κατι ψιλοακουγεται) και δεν βγαζει καθολου ηχο το normal channel.

 

Τι προβλημα μπορει να εχει? Το παιδι που μου τον εδωσε του ειχε κανει service + λαμπες πριν λιγα (3?) χρονια. Επειδη δεν εχω footswitch, υπαρχει περιπτωση το reverb και το vibrato να ειναι απλα κλειστα?

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου