Προς το περιεχόμενο

Pearl Free Floating Snare Drum - απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψήνομαι εδώ και κάμποσο διάστημα για καινούριο ταμπούρο.

Μεταξύ αυτών που έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν σαν ήχος είναι ένα Pearl Free Floating 6,5" x 14"

 

http://www.pearldrum.com/art/snares/free_floating/maple1thumb.jpg

 

Εδώ και μερικές μέρες λοιπόν κάνω διάφορες σκέψεις προς αυτή την κατεύθυνση και έχουν προκύψει διάφορες απορίες που ελπίζω να βρω απαντήσεις.

 

 

- Μπορώ να βρω κάπου μόνο το hardware και να βάλω εγώ ένα keller ή άλλο shell (κόθρο);

 

(στο FAQ της Sleishman βρήκα ότι δεν προσφέρουν κάτι τέτοιο λόγω quality issues που θα προέκυπταν από την αμφίβολη τεχνική σε bearing edges κλπ)

λογικά ισχύει κάτι αντίστοιχο και για την Pearl, παρ'όλο που όλα τα components (die-cast hoops, lugs, βίδες, snare strainer) τα βρίσκει κανείς στο thomann...

 

ΟΛΑ; όχι.

Το περιφήμο aluminum frame -πάνω στο οποίο έρχεται και "κάθεται" το shell, δεν υπάρχει πουθενά και λογικά δεν διατίθεται.

 

 

Πάμε λοιπόν στην original εκδοχή, παίρνω δηλαδή κανονικά το ταμπούρο όπως πωλείται από την Pearl.

 

 

- Μπορώ μετά να βάλω ό,τι είδους 14" shell θέλω; (όχι απαραίτητα Pearl)

 

Καταλαβαίνω φυσικά ότι έχοντας αγοράσει το 6,5" x 14" θα χρειαστώ τα αντίστοιχα (κοντύτερα) lugs, αν θελήσω να το κάνω 3,5" x 14" ή 5" x 14".

 

 

Επίσης, θα ήθελα να μάθω γνώμες/εμπειρίες από κατόχους του ταμπούρου αυτού, όχι τόσο σε ήχο (που είναι κάτι πιο υποκειμενικό), όσο σε αλλαγές κόθρων και τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχω το free floating piccolo 3,5"x14".

Το αγόρασα το 1998.

Τότε σκεφτόμουν "τι ωραία ιδέα να μπορώ να αλλάξω κόθρο όταν το βαρεθώ".

Ε, δεν το βαρέθηκα ποτέ και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να το αλλάξω. Ακόμα και σε φάσεις που σκεφτόμουν την αγορά ενός 6"x14" απλώς θα προσέθετα ένα νέο ταμπούρο στο σετ μου. Δε θα άλλαζα το πίκολο.  :D

 

αυτή είναι η μικρή μου ιστορία, ξέρω ότι δεν απαντάω στην ερώτηση σου, αλλά ήθελα να το μοιραστώ! χοχο  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω είχα το brass 14x6.5, πολύ δυνατό ταμπουρο αλλα πολλά overtones και συχνοτικά υψηλό ταμπουρο. το ανταλλαξα με ενα tama artwood maple 14x8.

 

κοιτα είναι καλα ταμπουρα αλλα πάρε ξυλινο. τα μεταλλικά είναι πολύ δυνατα ταμπούρα.

 

επίσης αν είναι σκάσεις τόσα λεφτα τσεκαρε και τον Gabriel...

 

δε χανεις κατι να μιλησεις μαζί του για αυτό που θες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω κατοχος του 14χ6,5 maple και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το ταμπουρο.

 

Το βασικο μου κινητρο οταν το αγορασα ηταν ο ήχος του και οχι τοσο η δυνατοτητα να αλλάζω κόθρους. Μεχρι σήμερα 3,5 χρόνια μετα δεν εχω μπει στη διαδικασια να κοιταξω για αλλο ξυλινο ταμπουρο.

 

Το ταμπουρο εχει τεραστια ποιοτητα κατασκευης σε ολα τα επι μερους τμηματα. στεφανια, μηχανισμο χορδιερας με lock κλπ.

 

Πολυ καλο ταμπουρο.

 

Οσον αφορα τους custom κόθρους μπορεις να κανεις οτι γουστάρεις. Απλα πρέπει στην κάτω πλευρα να ειναι κομμένο flat για να πατησει, και οχι υπο γωνια. Εγω ενα καιρο σκεφτομουν να παρω ενα stave κοθρο για να δοκιμάσω.

 

 

Οσον αφορα τα σχόλια του φιλου beerou μου κανουν εντυπωση γιατι το brass free floating κουβαλαει μια πολυ μεγαλη φημη. Τωρα αυτο που λεει για τα  Gabriel, νομίζω οτι με τα χρήματα που θα δωσεις για το free floating δεν παιρνεις επουδενι gabriel και μαλλον θα πρεπει να προσθεσεις την αξια ενος ακομα ταμπουρου (ναι πιο φτηνου).Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πολλα τα χρήματα και δεν αξιζουν. Εχε υπ οψιν παντα  και την ενδεχομενη μεταπωλητικη αξιξα...

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταμπουρο ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ως εχει.Αν θες να αγορασεις διαφορετικου υλικου κοθρους τους προσφερει η Pearl.Oχι δεν μπορεις να βαλεις διαφορετικου βαθους κοθρους,μονο 6,5"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταμπουρο ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ως εχει.Αν θες να αγορασεις διαφορετικου υλικου κοθρους τους προσφερει η Pearl.Oχι δεν μπορεις να βαλεις διαφορετικου βαθους κοθρους,μονο 6,5"

 

Μπορει να αλλαξει το βαθος του κόθρου αλλαζοντας τα lugs. Αυτη αλλωστε ειναι η μονη διαφορα αναμεσα στο 3,5 το 5 και το 6,5 μοντελο

 

Επιπλέον καλο θα ειναι αν επιθυμεις να βαλεις μη pearl κοθρο να εχεις υπ οψιν οτι οι κοθροι υπολειπονται σε βάθος. Δηλαδη ο κοθρος του 6,5 ειναι 5,κατι κοκ.

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να αλλαξει το βαθος του κόθρου αλλαζοντας τα lugs.

 

Ναι,αλλα εννοουσα να μην αγορασει ΑΚΟΜΑ ενα ταμπουρο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ;D διαβαζοντας προσεκτικα ολες τις απαντησεις των προλαλισαντων αλλα και τις αποριες του αγαπητου μελους Slamming stick το οποιο τις προηγουμενες ημερες δημοσιευσε στο forum το παρακατω θεμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=188848.0 θελω να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη οντας κατοχος ενος pearl ffs 14x3,5 maple και ενος 14χ6,5 Brass ειναι εξαιρετικα διαχρονικα ταμπουρα με υψηλη ποιοτητα κατασκευης σε ολα τα μεγεθη και δεν θα σε απογοητευσουν  ποτε.

Ομως πρωτα απ ολα θα πρεπει κατα την ταπεινη μου γνωμη,να δοκιμασεις κατι πριν το αγορασεις και βασικα να σου κανει σε αυτο που θελεις και κατοπιν να παρεις και τη σφυγμομετρηση απο τους υπολοιπους συμφουρμιτες που καλως εχουν αποψη και νομιζω οτι και στο προηγουμενο θεμα σου πηρες πολυ σαφες απαντησεις.

Σιγουρα πολλες εταιρειες διαθετουν πολλα καλα ταμπουρα σε αυτη τη διασταση που ζητας και υπαρχουν πολλες επιλογες,ομως καμια φορα η λυση ειναι μπροστα στα ματια μας και δεν τη βλεπουμε,πανω σε αυτο θα σου ελεγα να δοκιμασεις και ενα ταμπουρο το οποιο ειναι στο βεληνεκες σου παροτι δεν ειναι 14χ6,5 αλλα δεν ειδα καποια αναφορα ισως γιατι οι αγαπητοι φιλοι δεν ετυχε να το δοκιμασουν και δεν εχουν αποψη.

Πηγαινε στο Γαβρηλο και δοκιμασε το 13χ6,5 Diana ,ενα ταμπουρο που το θεωρω allroynd και δοκιμαζονας το επαθα ζημια παροτι απο τα χερια μου εχουν περασει εξαιρετικα ταμπουρα και αν νομιζεις οτι αξιζει να κανεις αγορα απο εκει καλυτερα να μεινουν και τα χρηματα στον τοπο μας αυτες τις δυσκολες ωρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλιά σας!

 

Το σενάριο για τον extra κόθρο το σκέφτηκα - μεταξύ άλλων - για να προστατέψω τέτοιο όργανο από όλα αυτά που λέμε "rigors of the road", χτυπήματα/γδαρσίματα στο check και στη μεταφορά, παίρνοντας κι ένα φτηνότερο keller shell για αυτές τις περιστάσεις.

 

 

giannakh, το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά τότε δεν ψαχνόμουν να αγοράσω...

Όσο για τις επιλογές, μέχρι το Στόλλα έφτασα για να δοκιμάσω κάνα δυο 6,5άρια

 

Την έχω στα υπ'όψιν την επίσκεψη στον Gabriel, αλλά δε μπορώ να πω ότι δεν είμαι προκατειλημμένος όσον αφορά το value for money των τυμπάνων του, καθώς παντού διαβάζω ότι "ναι μεν πολύ καλά, αλλά πανάκριβα".

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω ξαναγραψει και παλιοτερα οτι υπαρχει μια προκαταληψη πανω σε αυτο το θεμα αλλα στα 22 χρονια εμπειριας μου θα μου ηταν αδιανοητο να εχω δαπανησει τοσα χρηματα στον Γαβρηλο και να εχω αγορασει απο αυτον 6 σετ custom τυμπανα ,αλλα τοσα ταμπουρα κλπ.

Για του λογου το αληθες σου παραθετω καποια απο τα σετ μου λειπει το anniversary και αλλο ενα ΤP τα οποια τα πληρωσα χωρις καμια διακριση και που επρεπε καθε φορα να φευγω και να κανω ολοκληρο ταξιδι απο την Κρητη στην Αθηνα για να δοκιμαζω και να αποφασιζω.

GABRIEL_DRUMS.thumb.jpg.7bef511eb7d53753ab623f2d6363a289.jpg

100_1674.thumb.JPG.eef021c1edab5f495b3006bd783e8892.JPG

284583293__003.jpg.96b7cbbfd52969e8d4732aeee01a8858.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου