Προς το περιεχόμενο

Metallica-Enter Sandman guitar cover


alexandro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερίζω την παρέα του νοιζ!Παραθέτω το cover για σχολιασμό!Ξέρω ότι έχω κάποια λάθη συγχρονισμού ,είναι το πρώτο μου cover σε ολόκληρο τραγούδι(χωρίς το σόλο).Η ηχογράφηση έγινε με τον Fender Mustang ii ,και παίζω πάνω από το original κομμάτι με την κιθάρα μου σε πιο ψηλή ένταση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες θεσεις στα χερια...Χαλαρο αριστερο και σωστο δεξι βλεπω.

Ανεση δεν βλεπω. Καλος ήχος!!

 

http://www.guitarbackingtrack.com/

 

Παρε free backing track. Δοκιμασε να το παιξεις έκει και λιγες προβίτσες ακόμα τις ήθελε για την ανεση!! Και σιγα σιγα με τις πολλες πρβες θα μπει και το σολακι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την προσπάθειά σου (είναι και η πρώτη νομίζω που ανεβάζεις στο φόρουμ)!  :)

 

Όσο περισσότερο παίζεις το κομμάτι τόσο πιο πολύ θα "ξεδιπλώνεσαι" και χαλαρώνοντας θα παίξεις και το κομμάτι πιο άνετα και θα το κάνεις "δικό" σου.  ;)

 

Γράφω το παραπάνω γιατί σε βλέπω πολύ σφιγμένο και το δεξί σου χέρι κοντεύει να σπάσει την πένα από το υπερβολικό σφίξιμο.  ;)

Αυτό να ξέρεις ότι σου περιορίζει την ταχύτητα παιξίματος.

 

Το θέμα του χρόνου εύκολα διορθώνεται με εξάσκηση.  ;)

 

Τέλος ξέχασες πριν ηχογραφήσεις να κάνεις το σημαντικότερο. Να κουρδίσεις την κιθάρα. Δυστυχώς ήταν πολύ ξεκούρδιστη.  :)

 

Και πάλι μπράβο και ανέβαζέ μας πιο συχνά τις προσπάθειές σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhx παιδιά για τις απαντήσεις σας! ;D

Δημήτρη την κιθάρα την κούρδισα ακριβώς πριν ηχογραφήσω ...Όντος ακούγομαι τόσο ξεκούρδιστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhx παιδιά για τις απαντήσεις σας! ;D

Δημήτρη την κιθάρα την κούρδισα ακριβώς πριν ηχογραφήσω ...Όντος ακούγομαι τόσο ξεκούρδιστος?

Ναι...

Μήπως άλλαξες πρόσφατα χορδές και γι' αυτό ξεκουρδίστηκε τόσο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε μου,εμένα μου φάνηκε πως και ο χρόνος σε κάποια σημεία έχει κάποια λαθάκια αλλά διορθώνεται με την εξάσκηση.

 

Όντως ακούγεται ξεκούρδιστη,αν σου σπάνε πολύ τα νεύρα οι χορδές κάνε lock με την χορδή πάνω στα κλειδιά για να βοηθίσει στην σταθερότηα του κουρδίσματος.

 

http://www.victorgann.com/GuitarTools/ChangeStrings/ChangeStrings.htm

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος μεγαλε.....Εμενα μου αρεσε  :)

Συμφωνω με τους προλαλησαντες περι backing track και κουρδισματος....Αλλα δεν εφταιγαν οι χορδες...Η κιθαρα σου θελει σεταπ και οτι και να κανεις παντα θα κουγεται ξεκουρδιστη  ;) (tip...Οταν παιζει ανοιχτες δεν ακουγεται ξεκουρδιστη....Οσο ανεβαινει στα πατηματα του σε ταστα ακουγεται off tune  :D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά σημαίνει αρκετά για εμένα καθώς 2 χρόνια μόνο παίζω!

 

Η κιθάρα είχε πάει για σετ απ πριν 20 μερες και σίγουρα την κούρδισα,καθώς επίσης οι χορδές είναι περασμένες σωστά....Το θέμα είναι μάλλον το intonation γιατί έχει σταθερή  γέφυρα και δεν μπορώ να φέρω ακριβώς εκεί που θέλω το μήκος των χορδών..Το βλέπαμε  και με τον μάστορα..Θα φυλάξω λεφτά για να αγοράσω γέφυρα...  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά σημαίνει αρκετά για εμένα καθώς 2 χρόνια μόνο παίζω!

 

Η κιθάρα είχε πάει για σετ απ πριν 20 μερες και σίγουρα την κούρδισα,καθώς επίσης οι χορδές είναι περασμένες σωστά....Το θέμα είναι μάλλον το intonation γιατί έχει σταθερή  γέφυρα και δεν μπορώ να φέρω ακριβώς εκεί που θέλω το μήκος των χορδών..Το βλέπαμε  και με τον μάστορα..Θα φυλάξω λεφτά για να αγοράσω γέφυρα...  :D

Το σεταπ "συνηθως" περιλαμβανει και intonation....Αυτος ο "μαστορας" τι σεταπ σου εκανε δλδ ? Σου καθαρισε την ταστιερα ?  :D :D ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fret leveling μου κανε ο μαστορας αρα και σεταπ..Και ήμουν παρών στη ρύθμιση του  intonation δε μπορείς να φέρεις όλες τις  χορδές απολύτως σωστά γιατί πολύ απλά δεν ρυθμίζεις κάθε μια ξεχωριστά! Το μόνο μειονέκτημα της κιθάρας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου