Προς το περιεχόμενο

Metallica-Enter Sandman guitar cover


alexandro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fret leveling μου κανε ο μαστορας αρα και σεταπ..Και ήμουν παρών στη ρύθμιση του  intonation δε μπορείς να φέρεις όλες τις  χορδές απολύτως σωστά γιατί πολύ απλά δεν ρυθμίζεις κάθε μια ξεχωριστά! Το μόνο μειονέκτημα της κιθάρας..

Ποια είναι η κιθάρα σου alexandro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexandro δεν παίζει να μη ρυθμίζεται το intonation σε μια ηλεκτρική κιθάρα. Απλά ίσως ο μάστορας να μην ήξερε πώς να το κάνει στη συγκεκριμένη γέφυρα.  ;)

 

Δες τι λέει το Customer Support Center της PRS για τη γέφυρα της κιθάρας σου.

Intonation can be adjusted using the two allen set screws facing the tail end of the guitar. A strobe tuner or other electronic tuning device should be used. Match the octave (fretted) note of the first and sixth strings with their corresponding 12th fret open harmonics by shortening or lengthening the strings with the adjusting screws using the allen wrench provided. Start with the treble side and then go to the bass side, return to the treble side for one last check. The other four strings are present and will intonate correctly provided a conventionally gauged string set with a plain third (G) string is used. Use of a wound third string is not recommended with this bridge.

 

Εδώ είναι και το link.

http://www.prsguitars.com/csc/bridges.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexandro δεν παίζει να μη ρυθμίζεται το intonation σε μια ηλεκτρική κιθάρα. Απλά ίσως ο μάστορας να μην ήξερε πώς να το κάνει στη συγκεκριμένη γέφυρα.  ;)

 

Δες τι λέει το Customer Support Center της PRS για τη γέφυρα της κιθάρας σου.

Εδώ είναι και το link.

http://www.prsguitars.com/csc/bridges.html

Τουλαχιστον το fret leveling ειναι καλο ?  :D <-----Off topic

Χωρις παρεξηγηση....ΜΟΝΟ 1 γεφυρα εχει αυτο το προβλημα και δεν ειναι η δικια σου  ;) Δεν υπαρχει κιθαρα που να μην σετερεται η γεφυρα της και να φτιαξεις το intonation....Το αν θα σου κρατησει αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο.....Επισης χωρις παρεξηγηση την πρατηρηση την ξεκινησα επειδη εχεις προσπαθησει πολυ για αυτο το βιντεο (και φαινεται) και δεν ειναι ωραιο απο 1 μαλακια που σου ειπε καποιος να σου χαλαει την εικονα που τοσο εχεις δουλεψει να φτιαξεις,και εχεις και σωστες βασεις γι'αυτην.....If you catch my drift  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@geodimitri Τhx για την βοήθεια !

 

@Messalion Δεν παρεξηγώ φίλε ,εξάλλου για κριτική το 'χω  βάλει  το videaki για να ακούσω από άλλους τι πρέπει να διορθώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με τα παιδιά φίλε alejandro,αλλά ήταν πολύ καλή η προσπάθεια και φαίνεται πως έχεις δουλέψει πολύ!Πολύ όμορφη κιθάρα κοίτα να την φτιάξεις γιατί κρίμα είναι!

 

Άντε να ακούσουμε και το solo κάποια στιγμή!Δώστου! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fret leveling μου κανε ο μαστορας αρα και σεταπ..Και ήμουν παρών στη ρύθμιση του  intonation δε μπορείς να φέρεις όλες τις  χορδές απολύτως σωστά γιατί πολύ απλά δεν ρυθμίζεις κάθε μια ξεχωριστά! Το μόνο μειονέκτημα της κιθάρας..

 

Χωρίς να θέλω να θίξω τον μαστορά σου ,αλλά άμα μπορείς πάρε και από κάποιον άλλο καμιά γνώμη.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου παρα πολυ ωραιος!! ειδικα ο ηχος σου μου αρεσε.

Δεν θα μπω διαδικασια σχολιασματος γιατι τα ειπαν τα παιδια!!

Μεσα απο την προσπαθεια κ την μελετη θα γινεις καλυτερος!! κανεις δεν γεννηθηκε να ξερει..

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου