Προς το περιεχόμενο

Manipulating a drum beat sample created with my mouth w/ Variphrase & COSM fx


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guys!!!

I am cos_dr!!!

You know me?

Of course you do!!!!!

Who doesn't?

Hahahahahahahahahahaha!!!

 

Σε μια από τις σπάνιες ευκαιρίες πλέον που έχω να ασχολούμαι με τον μουσικό μου εξοπλισμό λόγω άλλων υποχρεώσεων, εχθές ξενύχτησα με το v-synth μου.

 

έκανα με το στόμα κάτι ρυθμούς και ηχογράφησα έναν και τον πέρασα στο όργανο και άρχισα να τον πειράζω με τα effects του V-synth μου.

 

Νομίζω έχει πλάκα και ενδιαφέρον οπότε παραθέτω ένα σχετικό βίντεο

 

 

Και επίσης βιαστικά μέν αλλά για πλάκα έγραψα και ένα κομματάκι πάνω σε αυτό, δηλαδή χρησιμοποιώντας το αποτέλεσμα της χειραγώγησης του εκ του στόματός μου γεννηθέντος beat  :P.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το τελειοποιήσω αλλά δεν έχει και νόημα, για τον χαβαλέ το έκανα να περάσει η ώρα και το βάζω και αυτό για να το ακούσετε χαχαχαχαχα Ακούστε το άμα θέλετε αχαχαχαχαχαχ

 

[soundcloud]https://soundcloud.com/cos_dr/cosm-ogonia[/soundcloud]

 

Άντε εις υγείαν!!!!

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδής μπορεί να το έκανα βιαστικά και για πλάκα το κομμάτι αλλά ηχητικά ήταν πολύ αισχρό και δυσφημιστικό για το level μου  ;D δεν άντεξα και κάθισα και το έστρωσα, τουλάχιστο να ακούγεται αξιοπρεπώς και έκανα και κάποιες αλλαγές.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Αυτό είναι ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟ

ΚΟΡΡΕΚΤΕΝΤ που λέει και ο σύντροφος.

 

Ε, δεν γινόταν, το άκουσα το πρωί και λέω ...... τι είναι αυτά χαχαχαχαχαχαχ

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι του στυλ μου είναι η αλήθεια αλλά είναι όντως ωραίες οι δυνατότητες του να πάρεις το τζουφ-τσα-τσα-τουφ και να το κάνεις χρησιμοποιήσιμο μέρος ενός τραγουδιού. Ωραίοοοος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδής μπορεί να το έκανα βιαστικά και για πλάκα το κομμάτι αλλά ηχητικά ήταν πολύ αισχρό και δυσφημιστικό για το level μου  ;D δεν άντεξα και κάθισα και το έστρωσα, τουλάχιστο να ακούγεται αξιοπρεπώς και έκανα και κάποιες αλλαγές.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Αυτό είναι ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟ

ΚΟΡΡΕΚΤΕΝΤ που λέει και ο σύντροφος.

 

Ε, δεν γινόταν, το άκουσα το πρωί και λέω ...... τι είναι αυτά χαχαχαχαχαχαχ

 

Ωραίο είναι, ωραίο είναι, όλοι οι ήχοι του κομματιού προέρχονται από το v-synth ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι, ωραίο είναι, όλοι οι ήχοι του κομματιού προέρχονται από το v-synth ή όχι;

 

Κανένας ήχος δεν είναι του v-synth, τουλάχιστο καμία κυματομορφή από αυτές που διαθέτει το οργανο.

 

Μόνο το beat επεξεργασμένο από τα COSM effects και το flexible time stretching που προσφέρει η τεχνολογία variphrase όπως και επίσης η μία distortion guitar είναι διαμορφωμένη με βάση τον ήχο του στόματός μου κατά το freezing του sample μαζί με τα effects.

 

Ο ήχος του μπάσου είναι ένας preset του massive.

Ο pad ηχος από έναν preset τοu omnisphere

Το πλήθος που ακούγεται σαν περιβάλλοντας ήχος είναι επίσης από ένα preset τοu omnisphere

[edit] το lead apreggio και το portamento lead επίσης από omnisphere, τα ξέχασα  ;D

Να πω μερικές σκέψεις επι της ευκαιρίας

 

Το v-synth προσανατολίζεται ως γνωστόν για sound shaping και sound designing και το πλεονέκτημά του κατά την γνώμη μου και κατά γενική ομολογία ακόμα και της εταιρείας είναι πως έχει απλά τα εργαλεία γι αυτόν τον σκοπό, έτσι δομημένα ώστε να είναι φιλικά και στον πρωτάρη, τον  μέσο αλλά και τον προχωρημένο γι αυτό το αντικείμενο χρήστη.

 

Έτσι ο χρήστης που θα το επιλέξει πρέπει να έχει αυτόν τον σκοπό για να αξίζει η κατοχή του.

 

Από εκεί και πέρα η ηχητική παλέτα είναι καθαρά θέμα προσωπικής ικανότητας και φαντασίας, όπως αρμόζει σε κάθε άλλο σύνθ που θέλει να χαρακτηρίζεται ως ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ.

 

 

Τα preset που διαθέτει σε όλη την αλυσίδα έχουν κυριώς κατευθυντικό σκοπό

 

Πάντως σε αυτό που ρώτησες απάντησα, άσχετα αν είπα κι άλλα πάνω στην πώρωση  χαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα preset που διαθέτει σε όλη την αλυσίδα έχουν κυριώς κατευθυντικό σκοπό

Μου άρεσε αυτό  :)

 

...άσχετα αν είπα κι άλλα πάνω στην πώρωση...

Μπα.... καθόλου  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο ακόλουθο παράδειγμα παρατηρούμε τα εξής:

 

Χρησιμοποιούμε ένα ακαπέλα φωνητικό και το εισάγουμε στο όργανο.

 

Το κωδικοποιούμε ανάλογα.

 

Χρησιμοποιούμε μια λειτουργία που αναγκάζει το δείγμα που έχει μελωδική γραμμή να αναπαράγεται όλο σε έναν συγκεκριμένο τόνο

 

Αρχίζουμε να παίζουμε την δική μας μελωδία και το sample ακολουθεί τις αλλαγές σε πραγματικό χρόνο, μπορούμε δε να χρησιμοποιήσουμε μέρος του sample, να το παγωσουμε, να το επιταχύνουμε, να παίξουμε με την χροιά του κλπ.

 

 

Δυστυχώς μου έσπασε η βάση που χρησιμοποιώ για το κινητό και αναγκάζομαι να τα κάνω όλα με ένα χέρι, με δύο χέρια θα έκανα καλύτερη επίδειξη.

 

Only with Variphrase :-)

Οι δυνατότητες σε πραγματικό χρόνο είναι φοβερές.

Το μόνο όργανο που με έχει κάνει να γελάσω πραγματικά χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου