Προς το περιεχόμενο

Fender telecaster 52 reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

[quote  και να σου πω απο το να ξεβιδωνω τις 8 βιδες του pickguard ευκολοτερο ειναι να ξεβιδωσω τις 4 του neck  ;D ;D 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.5 χιλιάρικο κιθάρα και με το καλημέρα ν'αλλάξουμε τα τάστα (τσάμπα δουλειά, αλήθεια) και να δεχτούμε το απαρχαιωμένο σύστημα του truss rod στη μεριά του σώματος. Γιατί έτσι. Σε μια κιθάρα τραγικά υπερτιμημένη (φεντεράρα μόνο ρε, φακ γέα) που αυτό που "πουλάει" είναι βιντατζομούρη (και τεχνοτροπία) μισού αιώνα πριν.

 

Επίσης, προφανώς το βίνταζζζ σε radius, τάστα κτλ. βολεύει τους πάντες. Και τέλος. Το ότι βγήκαν κι άλλα radii και μεγέθη τάστων ήταν απόρροια πρακτόρων στην κιθαροβιομηχανία και μην τρώτε κουτόχορτο ρε, δεν υπάρχει περίπτωση διαφορετικά δίποδα να βολεύονται με διαφορετικά πράγματα.

 

Σημς λετζίτ.

 

Απ'την άλλη, φτιάχνεις partscaster όπως την θες, αλλά φακ δατ, αυτά είναι για τους περίεργους και τους αναρχικούς αντιφεντεράκηδες και we don't take kindly to your kind 'round here.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5 χιλιάρικο κιθάρα και με το καλημέρα ν'αλλάξουμε τα τάστα (τσάμπα δουλειά, αλήθεια) και να δεχτούμε το απαρχαιωμένο σύστημα του truss rod στη μεριά του σώματος. Γιατί έτσι. Σε μια κιθάρα τραγικά υπερτιμημένη (φεντεράρα μόνο ρε, φακ γέα) που αυτό που "πουλάει" είναι βιντατζομούρη (και τεχνοτροπία) μισού αιώνα πριν.

 

Επίσης, προφανώς το βίνταζζζ σε radius, τάστα κτλ. βολεύει τους πάντες. Και τέλος. Το ότι βγήκαν κι άλλα radii και μεγέθη τάστων ήταν απόρροια πρακτόρων στην κιθαροβιομηχανία και μην τρώτε κουτόχορτο ρε, δεν υπάρχει περίπτωση διαφορετικά δίποδα να βολεύονται με διαφορετικά πράγματα.

 

Σημς λετζίτ.

 

Απ'την άλλη, φτιάχνεις partscaster όπως την θες, αλλά φακ δατ, αυτά είναι για τους περίεργους και τους αναρχικούς αντιφεντεράκηδες και we don't take kindly to your kind 'round here.

 

Ότι ακριβώς ήθελα να πω. Είναι κάποιοι που θα την πάρουν για να χουν Fender vintage RI και θα ανεχθούν όλες τις ιδιοτροπίες (για μένα) γιατί ο Leo την έφτιαξε σωστά και αποκλείεται να τον αμφισβητήσουμε.  Partcasters για μένα, και ας έχουν την ίδια και ακριβότερη τιμή και ας μην έχουν μεταπολιτική αξία. Τις φτιάχνω όπως θέλω για να παίζω, όχι για πούλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νομίζω ότι ο ΟΡ ρώτησε για την 52 ri και όχι για partscaster :)

 

Για άλλη μια φορά να πω ότι η κιθάρα αυτή αφορά όσους θέλουν μια 100% vintage FENDER telecaster με αυθεντικά 50s specs. χωρίς να πληρώσουν εικοσαχιλιαρα για μια original.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχει και το υπόλοιπο 90% της παραγωγής της Fender με ......βελτιωμένα μοντέρνα specs ,δεκάδες μπουτικαδες και φυσικά,κάτι που προτιμώ και εγώ,partscaster.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νομίζω ότι ο ΟΡ ρώτησε για την 52 ri και όχι για partscaster :)

 

Για άλλη μια φορά να πω ότι η κιθάρα αυτή αφορά όσους θέλουν μια 100% vintage FENDER telecaster με αυθεντικά 50s specs. χωρίς να πληρώσουν εικοσαχιλιαρα για μια original.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχει και το υπόλοιπο 90% της παραγωγής της Fender με ......βελτιωμένα μοντέρνα specs ,δεκάδες μπουτικαδες και φυσικά,κάτι που προτιμώ και εγώ,partscaster.

 

Ακριβώς αυτό. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Το θέμα μου δεν είναι ούτε τα modern specs, ούτε οι partscaster, ούτε αν η τιμολόγηση του εν λόγω οργάνου είναι λογική ή όχι, ούτε αν τα modern specs θα με κάνουν καλύτερο παίκτη από μία κιθάρα με vintage specs. Με πολύ απλά λόγια τα vintage ri όργανα τα έχω σε εκτίμηση. Είδα πως η εν λόγω tele έπαιξε στις αγγελίες 3-4 φορές κι αναρωτήθηκα γιατί κάποιος μπορεί να την πουλάει, με το σκεπτικό πάντα πως υποτίθεται πως ξέρει τί αγοράζει.  ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης

 

Επίσης, προφανώς το βίνταζζζ σε radius, τάστα κτλ. βολεύει τους πάντες. Και τέλος. .

 

απο το 1949 μεχρι και το 1983 παντως ΟΛΟΥΣ τους βολευε μια και ΟΛΕΣ οι Fender μονο 7,25" radius ειχαν ,ΟΛΟ το classic rock/pop/punk/funk/soul & οτι αλλο εχεις ακουσει ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ που ηχογραφηθηκε μεχρι τοτε ,αλλα και ΠΟΛΥ αργοτερα μια και οι vintage Fender εγιναν μετα τα holy grail για τους περισσοτερους κιθαριστες που μπορουσαν να τις αγορασουν,  ειχε μεσα κιθαρα Fender με 7,25 radius εχει παιχτει....απο το Highway Star & to Vοοdοο Child μεχρι το Rock the Casbah και το Give it away      ;D

 

Το ότι βγήκαν κι άλλα radii και μεγέθη τάστων ήταν απόρροια πρακτόρων στην κιθαροβιομηχανία και μην τρώτε κουτόχορτο ρε, δεν υπάρχει περίπτωση διαφορετικά δίποδα να βολεύονται με διαφορετικά πράγματα

 

μα η ιδια η FENDER πρωτη απο ολους το 1972 στις Deluxe Tele & το 1983 στις tele & strat εβγαλε 12αρι radius & jumbo frets στις κιθαρες της και το 1989 οταν αρχισε η σειρα Am Std καθιερωσε 9αρι radius & medium jumbos στο 90% των κιθαρων της,δοξα το γιαραμπι απο diversity η Fender εχει για να φανε και οι κοτες  ;)

 

αρα το να την....λιδωρουμε επειδη βγαζει και μια 100% vintage spec σειρα ειναι ολιγον ακυρο....αν δεν σου αρεσουν  απλα δεν τις παιρνεις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης ότι ο λόγος πώλησης ενός οργάνου πολλές φορές δεν έχει σχεση με την ποιοτητα αυτού, αλλά μεσολάβούν οικονομικοί και λοιποί λόγοι.

 

¨Οσον αφορά την συχνότητα που εμφανίζεται η εν θέματι κιθάρα, να σημειώσω ότι τουλάχιστον 3 φορές έχει αναρτηθεί από εμένα αγγελία πώλησης, η οποία εν συνεχεία έχει κατέβει καθώς δεν έβρισκα το σθένος να ολοκληρώσω την πώληση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά ξέχασα να χαιρετήσω τους φίλους του noiz.

Είμαι ο Αγγελος και διαβάζω εδώ και πολλά χρόνια τις αναρτήσεις σας. Σήμερα νόμίζω ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και αποφάσισα να γράψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης

 

απο το 1949 μεχρι και το 1983 παντως ΟΛΟΥΣ τους βολευε μια και ΟΛΕΣ οι Fender μονο 7,25" radius ειχαν ,ΟΛΟ το classic rock/pop/punk/funk/soul & οτι αλλο εχεις ακουσει ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ που ηχογραφηθηκε μεχρι τοτε ,αλλα και ΠΟΛΥ αργοτερα μια και οι vintage Fender εγιναν μετα τα holy grail για τους περισσοτερους κιθαριστες που μπορουσαν να τις αγορασουν,  ειχε μεσα κιθαρα Fender με 7,25 radius εχει παιχτει....απο το Highway Star & to Vοοdοο Child μεχρι το Rock the Casbah και το Give it away      ;D

 

Καμία σημασία δεν έχει για μένα ως κιθαροβιόλη ποιος έπαιξε τι και με τι βολευόταν. Και στην τελική, κατά πόσον είχε (δεν) τις ίδιες επιλογές που έχουμε τώρα και βολευόταν μ'αυτό που υπήρχε. Φέντερ για 7.5" radius και μονούς παντού, Γκίμπζον για 9.5"-12", 24.75 και hums.

Εν έτει 2017 έχεις άπειρες επιλογές για ότι σε βολεύει. Το τι κάνανε οι προηγούμενοι σε μια εποχή κιθαριστικού δικομματισμού δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

 

μα η ιδια η FENDER πρωτη απο ολους το 1972 στις Deluxe Tele & το 1983 στις tele & strat εβγαλε 12αρι radius & jumbo frets στις κιθαρες της και το 1989 οταν αρχισε η σειρα Am Std καθιερωσε 9αρι radius & medium jumbos στο 90% των κιθαρων της,δοξα το γιαραμπι απο diversity η Fender εχει για να φανε και οι κοτες  ;)

 

Αν δεν υπολογίσουμε καν όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές απ'το 70κάτι και μετά, κι αν αγνοήσουμε εντελώς και όλους τους υπόλοιπους που μπήκαν στο παιχνίδι κατά την διάρκεια των 80's, οκ.

 

αρα το να την....λιδωρουμε επειδη βγαζει και μια 100% vintage spec σειρα ειναι ολιγον ακυρο....αν δεν σου αρεσουν  απλα δεν τις παιρνεις.....

 

Μια χαρά είναι. Μερικές. Αλλά σαφέστατα και δεν θα'παιρνα μια φέντερ, δεδομένου ότι τα περισσότερα λεφτά μου θα πάνε στο λογότυπο με ότι αυτό συνεπάγεται. Συγκριτικά πάντα με άλλους κατασκευαστές.

 

Στην φέντερ αναγνωρίζω την ιστορία της και τον ρόλο του Leo στην εξέλιξη της ηλεκτρικής κιθάρας και τα σέβομαι. Αλλά μέχρι εκεί. Δεκαετίες μετά, η "Leo-less" fender βγάζει τα ίδια και τα ίδια για τα οποία είχε γίνει γνωστή και λοιδορείται (από μένα τουλάχιστον) για τις τιμές της. Για το value for money των οργάνων της - ή μάλλον την έλλειψη αυτού.

Αν δε, ήμουν δε εντελώς κολλημένος με το όραμα του Leo, θα'παιρνα τις μετέπειτα G&L.

 

Όπως και να'χει, ναι, το θέμα ήταν για την συγκεκριμένη, και ως εκεί δεν είχα σκοπό να πω κουβέντα. Όμως όταν συζητείται το θέμα βολής και πέφτει σαν πρόταση η αλλαγή τάστων σε μια κιθάρα που, ακόμα και μεταχειρισμένη, σου πάει κανα χιλιάρικο, ε δεν το θεωρώ λογικό.

Όπως επίσης δεν θεωρώ καθολικό κανόνα το τι βολεύει και ακούγεται καλά σ'εμένα.

 

Και για να εξελίξω λίγο το παραπάνω, γιατί έχει ειπωθεί πολλές φορές το "έλα μωρέ, σιγά την τρελή διαφορά απ'το 7.25" με το 9.5" και το 12".

 

Ναι, για πολλούς από εμάς οι διαφορές είναι καθαρότατα διακριτές μεταξύ διαφόρων διαστάσεων και σαφέστατα κριτήριο επιλογής. Μπορώ να παίξω σε 7.25" με τα γνωστά xxxtra small vintage τάστα; Ναι, οκ, μπορώ. Με βολεύει; Νόουπ. Εγώ βολεύομαι (διάβασε: παίζω καλύτερα-πιο άνετα) σε ibanez με το radius να χτυπάει 17" και jumbo τάστα. Επίσης βολεύομαι με το ανύπαρκτο-μηδενικό-τέκνικλυ άπειρο radius τύπου κλασσικής, ελαφρώς φαρδύτερη ταστιέρα με XJ τάστα και ρόπαλο μανίκι. Για όλα όμως. Ρυθμικα-lead.

 

Εσύ βολεύεσαι με vintage. Πάσο, δεκτόν, σεβαστό αλλά όχι για όλους.

 

Καθένας κάνει με τα φράγκα του ότι θέλει, οκ, αλλά να πάρεις μια κιθάρα μόνο επειδή έχει vintage specs -χωρίς αυτά τα specs να σε βολεύουν- το θεωρώ χαζό, κι εκεί έγκειται ο πυρήνας της διαφωνίας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λοιδορείται (από μένα τουλάχιστον) για τις τιμές της.

 

MIA XAPA τιμες εχει η Fender & για ΟΛΑ τα βαλαντια.....

 

συγκεκριμενα για την Pure Vintage (ex.Vintage Ri) σειρα προσωπικα πιστευω οτι ειναι σχεδον ΤΖΑΜΠΑ...δινεις 1600 ευρω και παιρνεις μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ κιθαρα,παναλαφρη, φτιαγμενη στις ΗΠΑ με 100% νιτρο φινιρισμα,εκπληκτικη προσοχη στη λεπτομερεια,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ μαγνητες ,αυθεντικη βαλιτσα με ενα καρο καλουδια και φυσικα ΕΙΝΑΙ Fender....

 

Προσωπικα πιστευω οτι ΑΥΤΗ ειδικα η tele

 

 

 

https://www.thomann.de/gr/fender_am_vintage_64_tele_awb.htm

 

ειναι το καλυτερο value for money που εχει φτιαξει στην ΙΣΤΟΡΙΑ της η Fender.

 

Eιδικα οταν partscasters απο Ιαπωνικα parts (π.χ.Nash) κανουν το ιδιο και περισσοτερο και εχουν τη μιση μεταπωλητικη αξια ..... 

 

Αν δεν υπολογίσουμε καν όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές απ'το 70κάτι και μετά, κι αν αγνοήσουμε εντελώς και όλους τους υπόλοιπους που μπήκαν στο παιχνίδι κατά την διάρκεια των 80's, οκ.

 

ποιους...αλλους κατασκευαστες?μεχρι και τα 90s strat & tele μονο η Fender εφτιανε...και ακομα και η G&L ακομα και σημερα το 7,25" radius εχει σαν std radius  ;D ;D

 

Όμως όταν συζητείται το θέμα βολής και πέφτει σαν πρόταση η αλλαγή τάστων σε μια κιθάρα που, ακόμα και μεταχειρισμένη, σου πάει κανα χιλιάρικο, ε δεν το θεωρώ λογικό.
 

 

ΑΠΟΛΥΤΑ λογικο ειναι αν σου αρεσει ο ΗΧΟΣ,το feel,η ΕΜΦΑΝΙΣΗ & το VIBE μιας κιθαρας....εδω αλλαζουμε ταστα σε ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ vintage Fender που κανουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρω...στο reissue θα κολλησουμε?  ;D

 

Προσωπικα σε ΟΛΕΣ (μιλαμε για δεκαδες) τις vintage Fender & vintage style Fender που ειχα το πρωτο πραγμα που εκανα/κανω ειναι να βαζω 6150/6100 ταστα μια και ο συνδιασμος vintage radius/jumbo frets ειναι υπεροχος,το ιδιο αλλωστε κανουν και οι περισσοτεροι κιθαριστες που εχουν παλιες Fender (αν και υπαρχουν και παρα πολλοι που τους βολευουν τα μικρα ταστα) 

 

, αλλά να πάρεις μια κιθάρα μόνο επειδή έχει vintage specs -χωρίς αυτά τα specs να σε βολεύουν- το θεωρώ χαζό, κι εκεί έγκειται ο πυρήνας της διαφωνίας μου.

 

συμφωνω απολυτα .

 

αλλωστε αυτη η κιθαρα ειναι για τους ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ λατρεις των vintage Fender που ΑΠΑΙΤΟΥΝ vintage radius & frets (χθες στο Noiz Jam ενας ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ παικτης μου ελεγε ακριβως αυτο...)

 

τωρα πες μου ΠΟΥ ακριβως εγραψα οτι καποιος πρεπει να κανει κατι τετοιο (δηλ. να παρει μια κιθάρα μόνο επειδή έχει vintage specs -χωρίς αυτά τα specs να τον βολεύουν .. ;D ;D

 

και οχι τα..μαμωταστα  ;D ΔΕΝ ανηκουν στα specs που ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις και καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα αλλαξεις οπως αλλαζεις και τα λαστιχα του αυτοκινητου σου  ;)

 

α και για να μη με παρεις για κανα.....αντιπροσωπο της Fender  ;D αυτες ειναι οι tele μου (δεν εχω ουτε ΜΙΑ Fender RI...αλλα αν εβγαζε η Fender tele με 1" ιντσα παχος στο πρωτο ταστο και rosewood fretboard θα ειχα  ;D)

 

wp_20160910_10_19_39_pro1.jpg?w=614

 

wp_20160507_17_03_22_pro1.jpg?w=614

 

wp_20160525_18_13_57_pro.jpg?w=614

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου