Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μεγαφωνου 12'.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ειμαι στην αναζήτηση μεγαφωνου για την καμπινα μου την orange ppc112 closed back Τώρα εχει το V30 το οποίο γενικά δεν με χαλάει αλλα μερικες φορες τα πριμομεσαια της είναι λίγο σκληρά. Σε συνθήκες μπαντας κόβει πολύ καλά, αλλα επειδη χρησιμοποιείται κυρίως σπίτι θα ηθελα να είναι λιγο πιο warm οι συχνοτητες αυτες.

 

Εχω καταλήξει στα εξης, εαν κάποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει.

1) g12m-65 creamback

2)g12m-75 creamback

3) lynchback αντι για το greenback λόγω λίγων watt.

Eminence

 

1)texas heat

2) cv-75

3)the governor εαν ειναι πιο warm απο το v30 οπως διαβαζω.

 

Η κεφαλη είναι 40 watt hugges n kettner grandmeister deluxe.

 

P.s Με τα v30 της mesa boogie ο ηχος ειναι perfect.8

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα 80's G12-65, μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου κεραμικό Celestion. Γλυκόηχο αλλά διαυγές, ελαφρά bass shy που θα ταιριάξει με την Orange που έχει τονωμένο χαμηλό. Είναι το αντίθετο του V30 με το high sizzle που δεν το αντέχω όταν παίζω χωρίς μπάντα. Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή για πολλούς ενισχυτές.

 

Το Lynchback διαβάζω ότι έχει τα καλά στοιχεία των Greenbacks & V30's. Μου χε πει εκπρόσωπος της Celestion ότι ταιριάζει πολύ με το G12-65 σε 2x12.

 

To G12-35XC ήταν έκπληξη για μένα. Έχει εκτεταμένες ψιλές συχνότητες αλλά δεν είναι ενοχλητικό σαν το V30, all around μεγάφωνο που μπορεί άνετα να αντέξει τον ενισχυτή σου αν δεν παίζεις στο 10.

 

Τα Creamback και Type-A αν και νέα μεγάφωνα είναι αρκετά δημοφιλή αλλά δεν έχω εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα 80's G12-65, μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου κεραμικό Celestion. Γλυκόηχο αλλά διαυγές, ελαφρά bass shy που θα ταιριάξει με την Orange που έχει τονωμένο χαμηλό. Είναι το αντίθετο του V30 με το high sizzle που δεν το αντέχω όταν παίζω χωρίς μπάντα. Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή για πολλούς ενισχυτές.

 

 

αυτο ακριβώς που περιέγραψες είναι το πρόβλημα το high sizzle που οταν παίζεις μονος σου σου τη δίνει στα νεύρα. Ευχαριστώ για τις προτάσεις... Αρα το lynchback θα ηταν επίσης καλη επιλογή ετσι όπως το περιέγραψες και εσύ εκτος απο το G12-65..

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω από τα σχόλια που έχω διαβάσει. Μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο για τα G12-65, G12-35XC, G12H Anniversary που έχω. Επίσης είχα πάρει το αντίστοιχο V30 της WGS και δε μου άρεσε ούτε αυτό. Δεν είχε το high sizzle αλλά δεν είχε και κάτι το ιδιαίτερο ηχητικά. Γενικά μου αρέσει πολύ ο χαρακτήρας των μεγαφώνων της Celestion, μέχρι στιγμής αυτό που μου αρέσει εξίσου και δεν είναι Celestion είναι το Jensen Blackibrd αλλά πάμε σε Alnico και άλλη κατηγορία τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου