Προς το περιεχόμενο

ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ MUST WATCH


Satanas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα τους εμπιστεύόμουν ούτε οδοντογλυφίδα.

Σκέφτομαι αν ποτέ γυρίσω στην Ελλάδα, τις κιθάρες μου να τις φέρω με φορτωτική μαζί π.χ. με ό,τι άλλο θελήσω να φέρω, ρούχα κλπ. 

 

Σώθηκες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί το λες; Είναι πιο ασφαλές όταν κάνεις μετακόμιση. Και τη μηχανή μου έτσι θα τη φέρω...

 

Είναι που θα πέσεις. Το μπάσο μου είναι με ένα κλειδί λιγότερο από το "καλό" πακετάρισμα. Το λάπτοπ μου θυμάμαι να το βγάζω από ένα κουτί και να τρέχουν τα νερά. Το άφησα, στέγνωσε. Δούλεψε. Toshiba, από τα παλιά, τα καλά. Σκυλί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τους εμπιστεύόμουν ούτε οδοντογλυφίδα.

Σκέφτομαι αν ποτέ γυρίσω στην Ελλάδα, τις κιθάρες μου να τις φέρω με φορτωτική μαζί π.χ. με ό,τι άλλο θελήσω να φέρω, ρούχα κλπ.

 

Mπορει να μην στις σπασουν, αλλα μπορει να λειπουν μερικες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κουριερ και μεταφορικες που ειναι μια χαρα αλλα πρεπει να πληρωσεις ενα τσουχτερό ποσο και ακομα περισσότερα για σωστη ασφάλεια κλπ. επισης εχω βρει μεταφορική που ειναι εξειδικευμένη στα μουσικά όργανα. πυρηνικη φυσική δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βασικα αν μεταφερεις κιθαρες σε αποσκευες ειναι δυστυχως θεμα χρονου να γινει η ζημια. Οποτε καλυτερα το οργανο να ειναι τετοιο που να σε παιρνει να το χασεις, η αλλιως μαζι στο αεροπλανο εστω και με εισητηριο, η αλλιως δεν πετας!

 

Γενικα πολυ πικρη η σχεση του μουσικου με τα αεροπλανα. αναρωτιεμαι αν θα αλλαξουν καποια στιγμη τα πραγματα. Μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν πολυ ευκολο να παρεις κιθαρες μεσα στην καμπινα, ειδικα στα ΜΗ σοβαρα αεροδρομια και εταιριες, σε βαθμο που τις προτιμουσα για αυτο το λογο (εχω παρει και τρεις κιθαρες μεσα σε υπερατλαντικο  O0 ), αλλα με τους οσαμα πυργους κτλ δεν ειναι ετσι πια..

 

η καλυτερη φορτωτικη ειναι να πληρωσεις μαγαζι κιθαρας να σου στειλει τα οργανα, Ετσι ειχα φερει μερικες απο αμερικη. Αυτοι ξερουν ακριβως τι να κανουν και εχουν αλλη αντιμετωπιση απο τον ιδιωτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη που επεμβαινω..αλλα..με τις θερμοκρασιες που επικρατουν στο cargo δεν εχουν προβλημα οι κιθαρες σας?

Μια φορα εδωσα πιατινια σε cargo {σκληρη θηκη} και μολις τα πηρα στο αεροδρομιο τα πιατινια ηταν ακομα παγωμενα.

Απο τοτε ολα μεσα στην καμπινα  και πανω απο το κεφαλι μου μην βαλει κανας καφρος την αποσκευη του πανω τους.

 

Βεβαια εχουν ξυπνησει και οι αεροπορικες .Προσφατα ταξιδευα με φιλο μπασιστα προς Κρητη και του ζητησαν εξτρα εισιτηριο αν ηθελε να βαλει το μπασο διπλα του.{αλλιως cargo} ΑEGEAN

Η πλακα ειναι οτι μπηκαμε μεσα στο αεροπλανο και ειδαμε 3-4 κιθαριστες να βαζουν τις κιθαρες τους στα ντουλαπια απο πανω,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.με τις θερμοκρασιες που επικρατουν στο cargo δεν εχουν προβλημα οι κιθαρες σας?

 

Αυτό ακριβως ειναι το δευτερο επιχείρημά μου κάθε φορά που θα τσακωθω με τον κάθε απίθανο υπευθυνο του boarding. Πρωτον οι καταστροφές μιας και τα πετάνε κάτω, δευτερον οι απαγορευτικές θερμοκρασίες για μουσικά όργανα και τρίτον οι κλοπές (δείτε μονο ποσων διάσημων τα όργανα εχουν κλαπεί έτσι, σκεφτείτε ποσα δεν μαθαίναμε - ιδιως προ ίντερνετ - απο μη γνωστούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απλα το θλιβερο ελληνικο στυλ του ειμαι αγενης και καυγαδιζω δεν περναει εκτος ελλαδας, ειναι μαλλον ο καλυτερος τροπος να μη βρεις ακρη εξω. Πολυ πιο απολετεσματικο να εισαι ΠΟΛΥ ευγενικος, οσο πιο διακριτικος γινεται και να κοβεις φατσες, συνηθως ο υπαλληλος που θα σε βοηθησει φαινεται ποιος ειναι  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Πακέτο που έχω φάει πέρισυ.

  Ειχα βρεθει στην Κρητη για παραστάσεις και γυρνάμε με μικρό αεροπλάνο ενώ είχα υπόψιν ότι θα γυρίσω με πλοίο όπως και είχα πάει οπότε τελευταία στιγμή να παίρνεις αεροπλανάκι είναι κάπως.. Σε αυτά τα εροπλανάκια η κιθάρα και να θες δεν χωράει στο ντουλάπι (με μαλακή θήκη) ήταν δε και φίσκα οπότε μου λένε θα τη βάλουμε από κάτω κι ότι μπορώ να την παραδώσω ο ίδιος κατα την επιβίβαση. Τι να κάνω κι εγω με χιλια δυο φίδια να με τρώνε την παραδίδω  στο κάργκο καθώς έμπαινα και κάπως την κρεμάσανε με ιμάντα. 

  Μετά από διάστημα εντόπισα τρεις γρατζουνιές στο σώμα στα πλάγια από την πάνω μεριά πάνω στο βερνίκι και υπέθεσα ότι όπως την είχανε κρεμάσει και δεσει με ιμαντα-διχτυ-κάτι τετοιο, κάπου θα χτύπαγε-έβρισκε.

Ασήμαντη σχετικά ζημιά αλλά θέλει πολλή προσοχή αν κάποιος πάει χωρίς flight case. Και κρίμα  που έγινε σε μια κιθάρα που πρόσφατα είχα κάνει refinish αλλά και πάλι δεν είναι κάτι σημαντικό.

 

Η κιθάρα πάντως ως fender stratocaster  μετά ούτε ρύθμιση ήθελε, πραγματικά σκυλί του πολέμου.

 

P1191106.thumb.JPG.b522ef510f01f9334e7c02e5983480dd.JPG

P1191107.thumb.JPG.eea6d11b25a8b3b6e053674ea3908a23.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου