Προς το περιεχόμενο

Καλή Κάρτα Ήχου - A/D converter


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

θέλω να αγοράσω μια καλή κάρτα ήχου ή έναν a/d converter - δεν γνωρίζω απόλυτα τις διαφορές μεταξύ τους. Οσο καλύτερη γίνεται για ένα pro home studio. Έχω ήδη αρκετά καλο εξοπλισμό και σκοπέυω να επεκταθώ σε αρκετά ποιοτικά μηχανήματα, ηχομονώσεις κλπ. Το μόνο που δεν θα ηχογραφήσω ποτέ είναι drums. Οπότε πιθανότατα αρκούμε σε δύο μονοφωνικές εισόδους.

Να πω την αλήθεια έχω καταλήξει στην Universal Audio Apollo Twin USB στα 900€, αλλά δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος για την επιλογή μου. Κάποιοι αναφέρουν ότι ειναι πολυ ακριβή για αυτά που προσφέρει. Τι γνώμη έχετε; Υπάρχει κατι εναλλακτικό σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω ψάχνεις usb, άμα δεν ενδιαφέρεσαι για τα pugins και το να επενδύσεις χρήματα σε αυτά, τότε πραγματικά πιστεύω πως δεν αξίζει η αγορά. Δεν έχεις αναφέρει επίσης τις απαιτήσεις σου, για παράδειγμα το latency της uad είναι το χειρότερο σε αυτή τη κατηγορια. Δυο κανάλια in και δυο κανάλια out αν σου αρκούν τότε υπάρχουν καλύτεροι convertores, αλλα κύριος σε λύσεις ad da ξεχωριστά (yellowtech, mytek, sonifex, dangerous) . Σε αυτά τα λεφτά εγώ θα έπαιρνα την Antelope Discrete 4, η οποια έχει επίσης dsp, free plugins μπόλικα, και περισσότερα κανάλια. Πιστεύω το conversion είναι ως επί το πλείστον εφάμιλλο αν όχι καλύτερο. (Πάντα πολλοί λατρεύουν τα plugins της uad, κάτι που δεν ασπάζομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω ήδη αρκετά καλο εξοπλισμό και σκοπέυω να επεκταθώ σε αρκετά ποιοτικά μηχανήματα, ηχομονώσεις κλπ.

 

οπότε το μόνο που σε ενδιαφέρει (και σωστά) είναι η ποιότητα των AD/DA converters που θα "χτίσεις" πάνω τους...

 

στα χρήματα περίπου που έδειξες με την επιλογή σου, η δική μου πρόταση περιορίζεται στην εξής "μία"...

Lynx Studio E22... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου