Προς το περιεχόμενο

The Ability To Remain Unconsious


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα με εντυπωσιαζε η αναισθησια μεγαλου μερους της κΕνωνιας και ειπα να κανω ενα ασθματικο σχολιασμο  :)

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ich liebe dich, mein Chef !!!!!!!!!

 

Iδιαίτερη μνεια στο  γύρισμα σαν bossa nova

Respect.

 

αχχχχ, ωραίο ήτανε, το έβαλα και εφτιαχνα τον καφέ μου και το άκουγα, το άκουγα

 

Πέραν των άλλων ποιοτικών στοιχείων είσαι ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ της διαμόρφωσης ατμοσφαιρικού ροκ ήχου του noiz. Aυτό μου βγαίνει να πω θέλοντας να εκφράσω το πως το βίωσα ακουστικά. Ναι. 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πού χωράει η κενωνία, αλλά πολύ άγχος....και δυσκολία αναπνοής...

από τους sprinters στο Loudness war...!

 

ο Νίκος έχει δικό του τρόπο γραφής, στη θέση των οργάνων, επιλογή ήχων, χορδών (μάλλον 10 λεπτών ζωής ήταν, οι πρόβες γίναν με άλλες...  ;D), τρέμολο που δεν σβήνει ποτέ, gated reverb....

άπιαστα πράγματα για μας τους παραδοσιακούς του εκμεκ καταιφ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πολύ ζηλεύω τον ήχο με τρέμολο στα single notes.

Πως τον πετυχαίνεις ρε Νίκο;

Όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν βγαίνει με τίποτα. Στα ακκόρντα ακούγεται το εφέ, αλλά στα single notes ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks 4 the kind words boys!  :)

 

 

Πόσο πολύ ζηλεύω τον ήχο με τρέμολο στα single notes.

Πως τον πετυχαίνεις ρε Νίκο;

Όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν βγαίνει με τίποτα. Στα ακκόρντα ακούγεται το εφέ, αλλά στα single notes ούτε καν.

 

ελα ρε συ δεν ειναι τιποτα,καταρχην δεν ειναι μονο τρεμολο,ειναι και delay μαζι (το οποιο εχω να το κλεισω απο το 1984 που το πρωτοανακαλυψα  ;D,ειναι μονιμα ανοιχτο  )

 

ποιο τρεμολο εχεις ?

 

οποιο και να εχεις βαλτο σε square wave με γρηγορη ταχυτητα και 90% depth.

 

επιλογή ήχων, χορδών (μάλλον 10 λεπτών ζωής ήταν, οι πρόβες γίναν με άλλες...  ;D)

 

oχι ρε συ οι χορδες ειναι ΠΑΛΙΕΣ ,τις ειχα παιξει τουλαχιστον 4 ΩΡΕΣ  ;D ;D  ,ενα 4ωρακι μετα βιας ειχαν ακομα.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε συ δεν ειναι τιποτα,

 

χαχαχα... αυτό το λες εσύ που είσαι master and commander  ;D στο τρέμολο.

Όμως είναι ο ήχος που ακούω στα κομμάτια σου, των διάφανων κρίνων, white stripes, black keys κ.α. που προσπαθώ ανεπιτυχώς να πετύχω

 

ποιο τρεμολο εχεις ?

οποιο και να εχεις βαλτο σε square wave με γρηγορη ταχυτητα και 90% depth.

 

Το boss tr-2 έχω αλλά δε νομίζω ότι το πετάλι είναι το πρόβλημα.

Έχω καταλήξει ότι τα modulation effects έχουν να κάνουν με την αντίληψη του καθενός ως προς τι ήχο θέλει να βγάλει και πως μπορεί να τον βγάλει.

 

Anyway, thanks for the tips και συγνώμη για το hijack.

 

Πολύ ωραίο κομμάτι by the way

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα και πολλά ηχοχρώματα, εντελώς έξω από την αισθητική μου - αυτό δεν είναι καλό, είναι σίγουρα όμως ενδιαφέρον. Στον ίδιο καμβά συνέθεσαν ένα fuzzy ηχο-τοπίο το οποίο με παρέσυρε ονειρικά.

 

Θα μπορούσε να ήταν soundtrack ταινίας αλλά ακόμη δεν έχω βρει το ύφος και την υπόθεση.

 

Η αρμονία στο αρχικό riff είναι τελείως γιούχου, θα έλεγα ότι εκεί ήταν που τσίμπησα και ήθελα να το ακούσω όλο.

 

Hint: η τυπική αλλαγή 1η μινόρε προς 4η ματζόρε... προδίδει ηλικίες....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα και πολλά ηχοχρώματα, εντελώς έξω από την αισθητική μου - αυτό δεν είναι κακό, είναι σίγουρα όμως ενδιαφέρον. Στον ίδιο καμβά συνέθεσαν ένα fuzzy ηχο-τοπίο το οποίο με παρέσυρε ονειρικά.

 

Θα μπορούσε να ήταν soundtrack ταινίας αλλά ακόμη δεν έχω βρει το ύφος και την υπόθεση.

 

Η αρμονία στο αρχικό riff είναι τελείως γιούχου, θα έλεγα ότι εκεί ήταν που τσίμπησα και ήθελα να το ακούσω όλο.

 

Hint: η τυπική αλλαγή 1η μινόρε προς 4η ματζόρε... προδίδει ηλικίες....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου άρεσε πολύ η "ξυλίλα" που έβγαλε ο ρυθμικός σου τόνος.

 

Εξαιρετική χρήση των εφέ, σχολής Edge φαντάζομαι, μιας και έχεις να κλείσεις το delay από το Joshua Tree περίπου. ;D

 

Ζηλεύω τους κιθαρίστες που μπορούν να στήσουν κομμάτι "γύρω" από εφέ και χωρίς αυτά τίποτα να μην είναι ίδιο. Εγώ δεν έχω εντρυφήσει τόσο πολύ σε αυτό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου