Προς το περιεχόμενο

Squindεr Stratocaster Remake


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάρα πολύ ωραία δουλειά, μου άρεσε και η περιγραφή και οι εικόνες! Τόσο που μπριζώθηκα για λίγο να κάνω κάτι αντίστοιχο με μία Strat και μία Les Paul, να συμπληρώνουν την Tokai μου και να μη με νοιάζει να τις κοπανήσω πουθενά στα πέρα δώθε. Μετά θυμήθηκα ότι είμαι παντελώς κουλός, οπότε το άφησα! ;D ;D

 

Πώς είναι σε αίσθηση η κιθάρα, παίζει; Σε τι κατηγορία τιμής θα την έβαζες αν δεν ήξερες τι υπάρχει από πίσω;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία δουλειά, μου άρεσε και η περιγραφή και οι εικόνες! Τόσο που μπριζώθηκα για λίγο να κάνω κάτι αντίστοιχο με μία Strat και μία Les Paul, να συμπληρώνουν την Tokai μου και να μη με νοιάζει να τις κοπανήσω πουθενά στα πέρα δώθε. Μετά θυμήθηκα ότι είμαι παντελώς κουλός, οπότε το άφησα! ;D ;D

 

Δεν ειναι μονο η Ιθακη, αλλα και ο Δρομος προς την Ιθακη  8)

 

Δεν ειχα καμια ιδεα ΤΙ θα εκανα, ή πώς θα γινόταν. Ομως, στιγμη δεν σκεφτηκα οτι ΔΕΝ μπορουσα να το κανω!

Σκεφτηκα οτι ολα ηταν θεμα πληροφοριων. Εψαξα, βρηκα, πειραματιστηκα, δοκιμασα, εφαγα τα μουτρα μου, αλλα το ευχαριστηθηκα.

 

Μπορω να πω ομως, οτι με βρηκα αρκετες φορες στο οριο να το παρατησω, ή εκανα βιαστικες κινησεις γιατι απλα...ηθελα να τελειωνει ολο αυτο...

 

 

Πώς είναι σε αίσθηση η κιθάρα, παίζει;

 

Εχει και τα λαθακια της.

1. Δηλ, μιας και ειχα τριψει το Tusq nut για τα παλια ταστα που ηταν χαμηλα, επρεπε τωρα να σηκωθει αρκετα για τα jumbo ταστα. Για την ωρα την πιο ευκολη λυση, μιας και ειναι κυρτο το αυλακι, την εκανα κολλωντας μερικα στρωματα χαρτοταινιας  :P  Ο,τι πιο κοντα σε ξυλο, μεχρι να κοψω ενα σωστο φυλλαρακι ξυλο και να βαλω.

 

2. Ομως παιζει πολυ ωραια, με τα dunlop 6105 ταστα (narrow/jumbo) νομιζω αυτα που εχει η john mayer κιθαρα, και διαβαζω οτι ειναι τα πιο δημοφιλη. Εμενα παντως αλλαξε φοβερα και στην αισθηση, και στα bends. Ακουμπανε τα δαχτυλα στην ταστιερα, αλλα οχι τοσο οσο να εχει αντισταση το χερι.

 

3. Επίσης, την εχω σε Eb κουρδισμα με 10αρες. (σκεφτομαι ποσο πιο αφρος θα γινοταν με 9αρες, αλλα μην το ξεφτυλισω  ;D ) Ειναι αρκετα μαλακες οι χορδες.

 

4. Αν και δεν εκανα fret dress σε ολη την ταστιερα, μονο μεμονωμενα σε μερικα ταστα, νομιζω οτι δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα buzz. Ευτυχως εχω επιλεξει να εχω ψηλα τις χορδες σε σχεση με τα μεταλοκιθαρα, αλλα δεν με δυσκολευει ισως λογω των jumbo ταστων.

 

5. ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΙ! (ουτε αυτη) απλα γιατι εμαθα το κολπο: α) ξυσμα καλης μαρκας μολυβιου στο nut, και ας ειναι το Tusq, β) ελαφρυ λαδι μηχανης, λιγοτερο απο τη μυτη της βελονας στα saddles, και παλι απαλο σκουπισμα, γ) και στα string trees.

 

Επισης, βρηκα το κολπο και εχει γινει fast το μανικι, απλα το τριψα απο πισω με ενα πρασινο σφουγγαρακι κουζινας. Και ετσι εγινε το satin οσο χρειαζεται. Χωρις γυαλοχαρτο

 

Αισθητικα, εχει τις ατελειες απο το λιγο ατσαλο fret bevel στις ακρες στην ταστιερα. και γενικα καποια στιγμη κουραστηκα και μου ξεφευγε λιγο η λιμα  :-\

 

Σε τι κατηγορία τιμής θα την έβαζες αν δεν ήξερες τι υπάρχει από πίσω;

 

Δεν μπορω να την βαλω καπου συγκεκριμενα. Ειναι απλα μια Squier, με Dunlop 6105 jumbo ταστα, με Wilkinson μαγνητες, με tusq nut, gotoh κλειδια, μονωμενη ηλεκτρικα, με περασμενο λογοτυπο Fender, και πολυ χρονο και κοπο.

Για εμενα πχ, μπορει να αξιζει 1.000 ευρω γιατι δεν θα την αποχωριζομουν ετσι ευκολα. Για εναν ξενο, δεν παυει να κανει 160 ευρω...

 

Πλεον, υπαρχουν απιστευτες κιθαρες για ολα τα βαλαντια. Πχ μια Squier Contemporary strat/tele, με jumbo ταστα, 12αρι μανικι, καινουργια, που απλα γραφει squier λιγοτερο απο 400 ευρω. Μια Vintage Icon πιο φθηνα ακομα..., Harley Benton; Να χανει το παιδι τη μανα!

 

Απο τη στιγμη που μπαινει το DIY στη μεση, ολα ειναι υποκειμενικα

 

 

Πχ, η κιθαρα του EVH για μενα, δεν εχω δει πιο κακασχημη, αποκρουστική κιθαρα, ατσαλα φτιαγμενη, ουτε για pawn shop  :-X.

Για αυτον μπορει να ειναι ανεκτιμητη, και λογο του οτι ειναι πλεον του EVH, οι κοπιες ειναι ακριβες.

Αν κανω το ιδιο εγω, να την χαριζα δεν θα την επαιρνε κανεις. Καπως ετσι... 8)

evh_1024_front2.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,

μετά από πάνω από 1 χρόνο που έκανα την μετατροπή και στο headstock sticker, ανεβάζω άλλη μια φώτο που με έκπληξη είδα ότι έχει αποκτήσει φυσικά cracks, τα οποία είναι βαθιά, και δεν έρχονται μέχρι επανω. 

Τελικά ένα φυσικό relic αποκτάει σιγά σιγά 😝

IMG_20191117_191938.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα, και με το καλό, Καλή Χρονιά σε όλους, με πολλή Μουσική!

 

Δεν άντεξα! 😝  Έπρεπε να την τερματίσω...

 

Έτσι, μπήκα στην διαδικασια την μετατρεψω σε replica Fender Custom Shop HSS Heavy Relic OW. Ως γνωστόν, να κάνεις να φαινεται το poly ως nitro, ειναι περιεργη φαση... Όμως, σιγα σιγα, ξυσιμο, τριψιμο με διαφορα μεγεθη μεχρι ψιλο γυαλοχαρτο, ανεδειξε το alder που βρισκεται πισω απο το φινιρισμα σε αυτη την squier που μου εχει κανει εντυπωση, καθως θα περιμενα ηδη να φαινοντουσαν οτι εχει 3-5 κομματια ξυλο... Για την ωρα μεχρι εκει που φιανεται, δειχνει το ενα κομματι...

 

Το σωμα το ετριψα με αρκετα ψιλο γυαλοχαρτο για να φυγει η γυαλαδα, και μετα με 0000συρματακι, και πετυχε ακομα καλυτερα.

Στην επόμενη φαση, θα τη "λερωσω" λιγο, και θα την κλεισω με mat clear coat.

 

Ήδη,

1. εχω πάρει mint green pickguard, το ετριψα και αυτο με ψιλο γυαλοχαρτο να φυγει η γυαλαδα,

2. το "λερωσα" εκτος μαγνητων να σκουρινει λιγο,

3. εχω παραγγειλει εναν Tonerider Generator HB μαγνητη

4. Θα προστεθουν οι μονοί middle και neck wilkinson που καθονται

 

και θα γινει η HSS που μου εχει κολλησει στο μυαλο!🤩 (for my eyes, ears and hands only!)

 

 

 

..... to be continued

 

 

 

 

YΓ: χμ...τώρα που την βλέπω, μια χαρα ταιριαζει με το καλυμμα του καναπε...😂

 

 

HeavyRelicStratReplica1.jpg

HeavyRelicStratReplica2.jpg

HeavyRelicStratReplica3.jpg

HeavyRelicStratReplica14.jpg

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους και καλη χρονιά! 

Πρώτο μου σχόλιο στα φόρουμ μετα απο πολλάααα... χρόνια που ειμαι στο νοιζ.  

Πολυ όμορφη η δουλειά ως προς το εικαστικό που βλέπω και καταλαβαίνω. 

Θελω να γράψω εδώ εναν τρόπο που ανακάλυψα τυχαία για "φυσικο" look μαυρίσματος στο γυμνό ξύλο που θέλουμε να κάνουμε relic. Το πυρωμα δίνει εναν συγκεκριμένο τόνο που δε μοιάζει να προήλθε από ιδρώτα ή φυσική κακουχία κατ'εμέ!  

Μια φορά έκανα γυάλισμα ταστων με μια metal polish αλοιφή.. η γνωστή διαδικασία που τα τρίβεις οσο πιο δυνατά μπορείς κι αν το κάνεις με το χερι σε 6-7 όργανα, σε τρεις μερες δεν εχεις αγκώνα! Αυτο το τρίψιμο λοιπόν, αφήνει μια μαυρίλα να το πω απλα στο πανί οπως πολλοί μάλλον θα έχετε δει. Κατά τη διαδικασία του setup χρησιμοποιώ πολλα διαφορετικά πανακια για την εκάστοτε διεργασία, ομως εκείνη τη φορά, απρόσεκτος κι ενω κοιτούσα παράλληλα ενα λάιβ του Roben Ford στο λάπτοπ, παίρνω το ιδιο πανι και ξεκινάω να τρίβω την maple ταστιερα του φίλου η οποία ειχε ήδη διώξει το coating της στα σημεία που γινόταν το έντονο βιμπρατο με συνέπεια να μαυρίσει μόνο σε αυτα αφού προφανώς και η μεταφορά απο πανί θα μπορούσε να συμβεί μόνο οπου αυτο συναντούσε πορώδες ξύλο. 

Αφου αγχωμένος του έστειλα φωτό και τον Ρώτησα αν θέλει να βρω τρόπο να επαναφέρω το look της ταστιερας εκείνος απεναντίας μου ειπε να κανω ετσι και την πισω μεριά του μπράτσου. 

Εγω ακόμα δοκιμάζω την τεχνοτροπία αυτη στα διάφορα ρεταλια μου που προφανώς αποδίδει διαφορετικά ανάλογα τον πόρο του ξύλου. Το καλο ειναι ομως οτι δεν μπορει να σου "ξεφύγει" το μαύρισμα. Φαινόταν πολύ φυσικό και όμορφο το αποτέλεσμα και μπορώ να πω οτι μου έλυσε κι εναν προβληματισμό για τη σκέψη χρήσης water based stain σε όργανο που δεν έφτιαξα ο ίδιος ωστε να μπορω να ελέγχω εξαρχής την υγρασία του, απο που ξεκινάει και πού αυτή καταλήγει. Κατα τον νόμο του equilibrium η υγρασία στο τέλος διαδίδεται παντού μεσα στο ξυλο μέχρι να κατανεμηθεί ομοιόμορφα. Αρα απ τη στιγμή που παλεύουμε για ενα όργανο να κρατηθεί μέσα στο 6-8% υγρασία κατά την κατασκευή και πριν τη θωράκιση απ τους εξωγενείς παράγοντες, γιατί να ρίξεις επιπλέον νερο στα σημεία που μένουν αθωρακιστα πριν το τελικό coating? 

Θα μπορούσε να πει κάποιος οτι κακώς μοιράζομαι κάτι τέτοιο απ τη στιγμή που εχω μια επαφή με ανακατασκευές κλπ, όμως επειδή οι ιδέες ειναι πολλές και λίγες μόνο απο αυτές αφορούν όργανα που υπάρχουν απ το τέλος του εμφυλίου, προτιμώ να δω ενα νέο βιντεάκι απο Ελληνα τεχνικό που θα εξελίξει δική του τεχνοτροπία. 

Φιλικά, Νίκος Μ. 

Επεξεργασμένο από cherokee
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Holystone said:

Καλως ηρθες Νικο.

 

Πολύ ενδιαφερουσα η τεχνοτροπια... Μακαρι να ειχαμε και φωτο για το αποτελεσμα

Καλη Χρονιά σε όλους! 

Στο άμεσο μέλλον θα αναζητήσω και εδώ ενα σώμα Strato με σκοπό να δέσω κατι πολύ "δυνατο". Εχω ενα υπέροχο warmoth SRV roasted maple/pau Ferro μπράτσο, εχω πάρει τους αγαπημένους μου kinman, εναν Screaming Demon Humbucker για τον οποιο βέβαια δεν ειμαι σιγουρος αφού προτιμούσα γενικότερα κατι σε alnico4. Και προσπαθώ να αποφασίσω αν θα κανω διάταξη με Floyd rose fast loader/kahler, hardtail ή αν σε hardtail θα προσαρμωσω ενα wonderBar που μου έχει καρφωθεί στο νου. Σίγουρα θα κανω μια 80ς στρατ αγριεμενη στα πρότυπα της εποχής. Πριν λίγους μηνες πουλούσε ενας φίλος εδώ μια φοβερή MJT usa σε παστέλ χρωμα απο αυτα της fender τα sonic blue/sea foam green που τοσο μ'αρέσουν. Αλλά τα 500 φράγκα δεν μου περίσσευαν τότε και δεν την πρόλαβα. Σίγουρα αυτό το πρότζεκτ θα εχει extreme aged look οπότε καπου θα χωθώ να ανεβάσω φωτό γιατί θα το κανω με τον τρόπο που ανέφερα. 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! 

Πάντα με υγεία εύχομαι😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου