Προς το περιεχόμενο

Τί να αγοράσω; Synthesizer ή Workstation;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το ξέρω ότι τέτοιου είδους ερωτήσεις σας έχουν κουράσει πλέον, αλλά ο κόμπος έφτασε στο χτένι με το ψάξιμο που έχω κάνει. ΄

Έχω ένα group και παίζουμε progressive rock και θέλω αρκετά samplers, πολλούς ηλεκτρονικούς ήχους, εφέ και γενικά "μπιχλιμπίδια" που θα εμπλουτίζουν τον ήχο μας. Από την άλλη, θέλω και "καθαρούς", κλασικούς ήχους όπως piano, hammond organ, strings, χορωδιακούς ήχους (chorus) κλπ.

Και τώρα θέλω τη βοήθειά σας: Τί να πάρω;

Σκέτο synthesizer; Ηλεκτρικό πιάνο και να του κοτσάρω και ένα rack με samplers; Workstation;

Και επίσης, από ότι έχω δει, τα μόνα synths που με ικανοποιούν είναι τα motif από yamaha, τα k2000 από kurzweil, άντε και τα fantom από roland τα οποία όμως φτάνουν τα 2500-3000 euros.

Για ένα συνολικό προϋπολογισμό μέχρι 2200-2400 euros, τί πακέτα προτείνετε; Εννοείται ότι όσες περισσότερες προτάσεις πάρω, τόσο καλύτερα. Δε θέλω να αρχίσετε τις συγκρίσεις και τις αντιπαραθέσεις μεταξύ εταιριών, αλλά μόνο προτάσεις.

Αν υπάρχει και κανά link με συμβουλές, δε θα πω όχι. Ευχαριστώ...  :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή κι εγώ παίζω progressive rock, νομίζω ότι καλύτερη λύση είναι ένα workstation με μεγάλη πολυφωνία καθώς το στυλ περιμένει πολλά από τα πλήκτρα (ειδικά σε live)..

Για μένα σλέφτομαι το κάποιο από τα V-synth (XT ή GT), αλλά έχω ήδη workstation...

 

Μιας και είμαι κι εγώ στο ψάξιμο λοιπόν, προτείνω το Fantom X (6-7-8)..Να φανταστώ ότι αποκλείεις κάποιο από τη σειρά Triton? Εμένα πάντως με έβγαλε ασπροπρόσωπο 5 χρόνια

τώρα και δεν έχω παρά το Le 61...Τα εύκολα split του με βοηθάνε πολύ.. Η korg μπαίνει δυνατά με το Μ3 αλλά μάλλον θα ξεφύγει σε τιμή...

 

Και μία ιδέα που μου ήρθε τώρα,

Με 2200 (πάνω κάτω), μπορείς να πάρεις το V-synth +

κάποιο φθηνό workstation..Mου είπαν ότι το roland juno-g είναι workstation, και δεν έχει παρά 850Ε (1000 κάτι έχει αλλά άνετα σου το αφήνουν τόσο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε neeq ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο για να μη ζητάω αόριστα διάφορες προτάσεις. Μήπως η επλογή της αγοράς ενός digital piano (θέλω οπωσδήποτε 88 πλήκτρα) και ενός sampler rack για να το συνδέσω πάνω του είναι καλή;

Ας πούμε, αν έπαιρνα το http://roland fp-7 και το http://roland v-synth xt θα μπορούσα να κάνω παιχνίδια με το συνδιασμό τους;;; Τί δυνατότητες έχει ένα digital piano;;;;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, παιδιά o panagiotis είναι ο αδερφός μου και μπερδευτήκαμε στο Login. To κείμενο της 2ης απάντησης (εκεί που γράφει panagiotis) είναι δικό μου, δηλαδή του alter hoh. :oops: :oops: :oops: :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μην αγχώνεσαι και ας τα δούμε με τη σειρά. Είπες ότι θέλεις:

 

1) 88 πλήκτρα

2) Sampler

3) Ήχους γενικής χρήσεως

 

Με τα 3 παραπάνω υπόψιν, μάλλον θέλεις workstation όπως το Roland Fantom X8 ή το Yamaha Motif ES8 ή το Korg Triton Extreme 88 ή το Kurzweil K2600 και πάει λέγοντας. Η λύση ενός stage piano με κάποιο επιπλέον module δεν είναι κακή αλλά χάνει σε πρακτικότητα και κόστος. Το V-Synth δεν θα σε καλύψει σε όλα, δεν είναι workstation και ούτε μπορεί να το αντικαταστήσει σε ένα setup.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις το Alesis Fusion 8HD. Έχει όλα όσα ψάχνεις και δεν κάνει πάνω από 1600 ευρώ. Τζάμπα το δίνουν, στο λέω γιατί το έπαιξα και αξίζει πραγματικά! Επίσης, αξίζει και το Motif ES8 αν έχεις τα φράγκα που κοστίζει. Για μένα, το καλύτερο workstation αυτή τη στιγμή.

Αλλιώς, περίμενε για Motif XS και Korg M3 αλλά προετοιμάσου για αρκετά μεγάλη χρηματική κατάθεση...

 

Επίσης, μια λύση θα ήταν να πάρεις κάποιο workstation με 61 πλήκτρα και κάποιο 88άρι controller που θα φτάσουν στα ίδια χρήματα με το 88άρι workstation και θα έχεις 2 κλαβιέ. Ενδεικτικά, Motif ES6 και M-Audio Keystation Pro 88. Συνολικά 2200 ευρώ περίπου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μην μπερδευεσαι man.Παιζω μεταλ 15 χρονια θες ενα μηχανημα κ να ξεμπερδευεις?(προς το παρον)

Παρε ΤRiton Extreme 61 η 76...

88 για κανενα λογω μιας κ το metal πολυ λιγα πιανιστικα μερη εχει.Μπορει να εισαι πιανιστας αλλα Δεν παιζονται τα παντα σε Hammer action

Απο την αλλη μπορει το Triton Extreme να μην εχει τον τελειο ηχο αλλα:

Α)Eχει πληθωρα ηχων που θα σε βολεψουν

Β)Ο ηχος του ειναι τοσο επιθετικος που θελει δεν θελει στο live θα βγει

Εκει εξω δεν ξερω αν εχεις ιδεα αλλα τα PA ειναι τουλαχιστον αθλια οποτε παρε ενα οργανο που δεν θα σε παιδεψει ηχητικα τουλαχιστον.Θα απιζει απο μονο του..για 2 λογους

Α)πρωτον οι κιθαριστες στην πλειοψηφια τους δεν ξερουν να φτιαχνουν ηχο.Παιρνουν μια PRS η μια Parker ενα Eventide κανα Engl η Egnader(Αν Δεν κανω λαθος ετσι γραφεται) Και οπα φτιαξανε ηχο

Β)Οι πληκτραδες μπορει λογω φυσιολογιας οργανου να ειναι οι καλλιτεροι μουσικοι στην πλειοψηφια τους αλλα ειμαστε κ Βλακες με Β κεφαλαι.Απο που το συμπερασμα?Θα σου πω Βγαινει ο αλλος στο Live με 500 ηχους σωταρισμενους με 3 τονους Reverb,Chorus,Flanger κ μια ουρα Delay 24 minutes.Που πας ρε Καραμητρο.

Ελπιζω να καταλαβες ετσι γραφικα οπως το εθεσα τι γινεται εκει εξω.Καλη αναζητηση αλλα οπως κ να εχει μασε ενα μα σε 2 μα σε 3 χρονια σε Kurzweil k Korg θα καταληξεις(Ε kai kana Nord Electro κ kana VA synth)

 

Ειπα και χαθηκα στο Ηλιαβασιλεμα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου' date=' μην αγχώνεσαι και ας τα δούμε με τη σειρά. Είπες ότι θέλεις:

 

1) 88 πλήκτρα

2) Sampler

3) Ήχους γενικής χρήσεως

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις το Alesis Fusion 8HD. Έχει όλα όσα ψάχνεις και δεν κάνει πάνω από 1600 ευρώ. Τζάμπα το δίνουν, στο λέω γιατί το έπαιξα και αξίζει πραγματικά! Επίσης, αξίζει και το Motif ES8 αν έχεις τα φράγκα που κοστίζει. Για μένα, το καλύτερο workstation αυτή τη στιγμή.

Αλλιώς, περίμενε για Motif XS και Korg M3 αλλά προετοιμάσου για αρκετά μεγάλη χρηματική κατάθεση...

 

.[/quote']

 

 

Φίλε, ευχαριστώ πολύ.

Να σου πω; Πού μπορώ να δοκιμάσω το alesis fusion 8HD;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου' date=' μην αγχώνεσαι και ας τα δούμε με τη σειρά. Είπες ότι θέλεις:

 

1) 88 πλήκτρα

2) Sampler

3) Ήχους γενικής χρήσεως

 

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις το Alesis Fusion 8HD. Έχει όλα όσα ψάχνεις και δεν κάνει πάνω από 1600 ευρώ. Τζάμπα το δίνουν, στο λέω γιατί το έπαιξα και αξίζει πραγματικά! Επίσης, αξίζει και το Motif ES8 αν έχεις τα φράγκα που κοστίζει. Για μένα, το καλύτερο workstation αυτή τη στιγμή.

Αλλιώς, περίμενε για Motif XS και Korg M3 αλλά προετοιμάσου για αρκετά μεγάλη χρηματική κατάθεση...

 

.[/quote']

 

 

Φίλε, ευχαριστώ πολύ.

Να σου πω; Πού μπορώ να δοκιμάσω το alesis fusion 8HD;

 

Δεν υπάρχει φιλε μου καμμία μάχη ολές οι εταιρείες βγάζουν μαργαριτάρια γιατι ο ανταγωνισμός είναι σκληρος.

 

Λοιπον εχουμε και λέμε η καλύτερη πρόταση αγοράς όσω αφορα την τιμή είναι το Alesis Fusion, τους ακουστικούς ήχου και την δυνατότητα να βάζεις καινούργιους το MOTIF, την ευκολία χειρισμου τα KORG TRITON, την καινοτομια στις δυνατότητες Kurzweil και εδεικά τα K2661. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Και συμφωνω με τον προλαλήσαντα περιμενε για το καινουργια MOTIF XS kai KORG M3. Πάντως στα 1700 το ΜΟΤIF ES6 είναι το καλύτερο όπως και είναι το ALESIS FUSION για τα λεφτά του. Πάντα θυμήσου όμως οτι οτι πληρώνεις παίρνεις για αυτό και η επιλογή είναι δύσκολη. To Alesis Fusion ειναι μια πολυ καλη πρόταση αγοράς αλλά δεν φτουράει μπροστά σε πιο ακριβά προϊοντα, ετσι για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους.

 

πάντως σε θέματα sampler με 1 GB μνήμη το Motif ES είναι μονόδρομος. Ακομα και το καινουργιο KORG M3 είναι πολύ πισω σε αυτό τον τομέα. Ηχους γενικής χρησης έχουν λίγο πολύ όλα. Όπως και 88 πλήκτρα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε' date=' ευχαριστώ πολύ.

Να σου πω; Πού μπορώ να δοκιμάσω το alesis fusion 8HD;[/quote']

Εγώ πήγα στην αντιπροσωπεία, δεν το βρήκα αλλού.

Είναι η Lights and Effects, Αλκμάνως 29 στην Αθήνα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου