Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια στην εγγραφή του μπάσου μου τον ήχο


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

              Έχω παράπονο από τον ήχο του μπάσου στις εγγραφές μου. Εδώ και πολλά χρόνια το γράφω στο Reaper μέσω ενός preset του Guitar ring. Δεν είμαι ευχαριστημένος με τον ήχο του αλλά μετά από πολλά πειράματα με διάφορα vst κατέληξα σ'αυτό.               

  Παίζω με ένα Kumica jazz bass του 1984 (κόντρα πλακέ...) με χορδές του (εάν θυμάμαι καλά) 1991-2....μην μου πείτε όμως να τις αλλάξω, είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί τους :angel: :laugh: ;D    Xαϊδεύω τα σύρματα του μπάσου με medium πένα ανάμεσα στους μαγνήτες του (μπροστά μπουμπουνάει, πιο πίσω τρεμπλίζει-κατσαρολίζει επικίνδυνα...) 

                   

      Το ξέρω ότι με αυτό το μπάσο, ήχο δεν θα πάρω ποτέ, αλλά άνοιξα το θέμα μήπως μπορέσω, με την βοήθεια σας, έστω να το κάνω ν'ακούγεται ανεκτά. 

                             

      Από κάτω έχω συνημένα το preset με το οποίο γράφω και δύο mp3's με ένα απόσπασμα του μπάσου από το τελευταίο μου κομμάτι, με και χωρίς το preset, για να πάρετε μια γεύση περί τίνως πρόκειται....   

Guitar_Ring_for_bass.png.ebbd16f9dc0263fae2e73bf2cc7ef398.png

Bass_alone.mp3

Bass__Guitar_Ring.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άσχημος ο ήχος σου.

 

Μέσα στη μίξη σίγουρα κόβει αλλά νομίζω ότι αυτό που σου λείπει είναι ο όγκος.

 

Ξεκινά κλείνοντας σχεδόν εντελώς το tone,στο δικό μου μπάσο ένα Sting Fender, το έχω τελείως κλειστό.

 

Μετά δώσε από ένα ΑΛΛΟ eq ,όχι αυτό του GR,3-4 db με μεσαίο q από τους 80-250 και 2-3 db στους 600-1000 με πιο στενό q και τέλος για να ανασαίνει αλλά 4-5 db από τους 2000-10000 με στενό q

 

ΠΡΙΝ το eq θα βάλεις και έναν compressor

με 8:1 compression και αντίστοιχο gain makeup ,20-30 ms attack και γύρω στα 5 ms release.

 

Το μπάσο σου είναι μια χαρά και επίσης χορδές στο μπάσο,σε αντίθεση με την κιθάρα, αλλάζουμε κάθε τριάντα χρόνια και μόνο αν έχουν σπάσει :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου