Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για Ακ. κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.

πριν 1 1/2 μηνα αγορασα μια καινουρια ακουστικη κιθαρα και την προηγουμενη απο τοτε μεχρι και σημερα την εχω στην θηκη της και δεν την εχω χρησιμοποιησει.ειναι καλο να της χαλαρωσω τις χορδες απο την στιγμη που πλεον δεν παιζω μ'αυτην και δεν ξερω ποτε θα ξαναπαιξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι απτη στιγμη που θα τοποθετηθουν οι χορδες,να μην κουνηθουν απο την θεση τους,αφου ομως λες οτι θα αργησεις να ξαναπαιξεις μπορεις να το κανεις,μετα ομως θα θελει παλι ρυθμιση το μπρατσο,αν το κανεις μπορεις να βαλεις και ενα πανακι αναμεσα στις χορδες και την ταστιρα ετσι ωστε οι χορδες να μην ακουμπανε στα ταστα.βεβαια εγω προσωπικα δεν βρισκω λογο να χαλαρωσεις τις χορδες,ε δεν νομιζω να γινει και τοξο καινουργια κιθαρα ειναι αλλωστε.

καλη τυχη.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

πριν 1 1/2 μηνα αγορασα μια καινουρια ακουστικη κιθαρα και την προηγουμενη απο τοτε μεχρι και σημερα την εχω στην θηκη της και δεν την εχω χρησιμοποιησει.ειναι καλο να της χαλαρωσω τις χορδες απο την στιγμη που πλεον δεν παιζω μ'αυτην και δεν ξερω ποτε θα ξαναπαιξω?

 

Να μην κάνεις τίποτα. Θα την έχεις στη βάση της όπως και τώρα και απλά θα την... ξεσκονίζεις.  ;D

 

Το να την έχεις διαρκώς στη θήκη, ενέχει τον κίνδυνο να παγιδευτεί υγρασία εκεί και να έχεις άλλα τρεχάματα. Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα χαλαρώσεις τις χορδές. Αυτό το κάνουμε μόνο σε συνδιασμό με χαλάρωση της βέργας (για να "ισιώσει" το μπράτσο) και κυρίως σε περιπτώσεις μεταφοράς/ταξιδιού (για να αποφευχθεί πιθανή υψηλή τάση στο σημείο ένωσης headstock/μπράτσου).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου