Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για scalloping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα, εχω μια fender strat usa και θελω να την κανω scalloped σαν του Malmsteen. Η αποφαση μου ειναι αυτη γιατι θα παιζω πιο γρηγορα και θα μπορω να κανω microbends και διαφορα αλλα. Eπειδη δεν υπαρχει ομως αρκετο ρευστο λεω να το κανω το scalloping μονος μου με μια λιμα η κατι αλλο? τι προτεινετε? εχω δει βιντεακια στο youtube που κανουν μονοι τους το ιδιο πραγμα. Η αποψη μου ειναι οτι αξιζει τον κοπο, εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το scalloping σε εμποδιζει στην ταχυτητα, οπως εχει πει ο Malmsteen. Το κανεις για ευκολοτερα βιμπρατα, "to grab the note by the balls" που λεει ο Σουηδος.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε γιατι παιζει πιο γρηγορα? φυσικα αυτος κατι ξερει γιατι ειναι ο πρωτοπορος και ο πιο γνωστος με scalloped ταστιερα. Πιστευω οτι επειδη δεν υπαρχει ξυλο δε σε εμποδιζει και παιζεις πιο γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά....

γιατί να παίξεις πιό γρήγορα?  ;D  (δεν είναι εκεί η ουσία. Και δυστυχώς μπορεί να σε πάρει και 20 χρόνια για να το καταλάβεις... - οπότε ίσως καλύτερα να το καταλάβεις από τώρα)

από την άλλη, αν το κάνεις, μαλλον πιό αργά θα παίζεις. Οπότε ξανασκέψου το.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά...δεν τον λες και πρωτοπόρο....

πριν απ αυτόν ήταν ένα παιδί που το λεγαν Ριτσι...  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε γιατι παιζει πιο γρηγορα? φυσικα αυτος κατι ξερει γιατι ειναι ο πρωτοπορος και ο πιο γνωστος με scalloped ταστιερα. Πιστευω οτι επειδη δεν υπαρχει ξυλο δε σε εμποδιζει και παιζεις πιο γρηγορα

 

Δεν θυμαμαι τον λογο, αλλα σιγουρα σε ενα βιντεο αναφερει πως "actually scalloped necks are harder to play fast."

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα και θα σακατεψεις το μανίκι. ...αλλα....μαλλον δεν σώζεται. ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εννοεις τον Blackmore το δικο του scalloped ειναι μισο, εγω θελω το κανονικο του Malmsteen και εννοω πρωτοπορος γιατι αυτος το εκανε πιο γνωστο σε ολους και νομιζω οτι το εκανε και πριν τον Blackmore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μπερδεψει τιποτα, το εχω σκεφτει καλα. αλλα γιατι λες οτι θα σακατεψω το μανικι? πιανουν τα χερια μου δεν ειμαι ασχετος. Εσυ εχεις παιξει με scalloped και εχεις αποψη?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου