Προς το περιεχόμενο

Διαφορα χρονου σε midi παιξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπες καλησπερα,

 

προσφατα χρειαστηκε να γραψω καποια πραγματακια με VSTi. (Μπασο συγκεκριμενα)

Αυτο που επαθα ειναι το εξης.

Ενω οταν εγραφα ακουγα το μπασο κανονικα on time (με click απο μετρονομο), οταν τελειωσα, ηταν λιιιγο πιο "μπροστα" (και ΟΧΙ με καθυστερηση οπως ισως να ειναι το πιο φυσιολογικο).

Μπορει να μην ειμαι και κανενα τερας χειρισμου του κλαβιε αλλα πιστευω οτι ενταξει, ογδοα καταφερνω να παιξω σε κανονικο χρονο, και κυριως ΔΕΝ ακουγοταν διαφορα οταν το επαιζα, αλλα ακουγοταν σχεδον οκ. Και δεν ηταν μονο ενα κομματι.

Μετα, αφου τελειωσα και ειδα οτι ηταν ετσι τα εκανα Ctrl+A και τα εφερα ολα λιιιγο πιο "πισω" και ολο το παιξιμο ηταν ενταξει.

 

Παιζει να ειναι καποια ρυθμιση καπου στο midi του Cubase η αλλου?

Για ριχτε καμμια καλη

 

Σας αγαπω (Μαρια Αλιφερη) :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω αριστερά στην μπάρα εργασιών του Cubase έχει κουμπάκι για την επιλογή του Quantise, αν θα είναι αυτόματο ή όχι.

Το είχα πάθει και εγώ παλαιότερα στο SX3 και ήταν απο εκεί, αφού απο default ήταν στον auto ??? (δεν ξέρω γιατί).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο cubase 5 γράφει '' autoQ '' νομίζω και επιλέγεις on - off .

με είχε μπερδέψει κι εμένα για πολύ καιρό αλλά το βρήκα  ;D ;D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτο στο on  ;D

 

θα φέρει τους χρόνους σου εκεί που πρέπει .

είναι θέμα input latency . αλλα αν παίζεις απλές αξίες θα γράψει μια χαρά στο on.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sx3 είχα παρόμοιο πρόβλημα παλιότερα. Αυτό που το έστρωσε ήταν μια ρύθμιση (tickαρες ένα κουτάκι) που αν θυμάμαι καλά έλεγε "internal timecode". Απ'ότι θυμάμαι ήταν στο file-preferences. Τώρα βιαστικά που το έψαξα δεν το βρήκα εκεί αλλά στο transport-sync κάτι. Για δοκίμασέ το μήπως και είναι αυτό..  ..and let us know!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου