Προς το περιεχόμενο

action σε floyd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Έχω μία κιθάρα που έχει kahler floyd rose. Ειναι σχεδόν πανομοιότυπο με το original floyd (δείτε φωτο). Απο την μία λέει licensed floyd rose και απο την αλλη kahler made in usa. Η κιθάρα ειναι του '91 οπότε υποθέτω ότι κι αυτο ειναι της τότε εποχής. Αυτά για να καταλάβετε τα της γέφυρας. Το action με τα χρόνια έγινε λίγο ψηλό και από οπως μέτρησα το μανίκι ειναι ίσιο (σωστό action στο μέτρημα relief), δηλαδή δεν χρειάζεται να διορθώσω απο εκει. Ξέρω πως το χαμήλωμα, σε τετοιες περιπτώσεις, γίνεται απο τις δύο βίδες στα pivot points. Διάβασα διαφορα και οι περισσότεροι λενε ότι δε πρεπει να τις στριψω οταν η κιθάρα ειναι πληρως κουρδισμενη γιατί θα "φαω" τα "μαχαίρια". Ρωτώ λοιπόν, ποιος ειναι ο πιο ενδεδειγμένος, πλην ευκολος τρόπος να το κανω? Υπάρχει τροπος να το κανω χωρίς να χρειάζεται να αφαιρέσω χορδες κλπ. Διάβασα κάτι για αφαιρεση των ελατηρίων αλλα θελω να ειμαι σίγουρος ότι δε θα τα απορυθμίσω όλα.

 

Για πείτε καμια εμπεριστατωμένη άποψη.

2017-08-16_14_17_00.thumb.jpg.5ab3194f498c08670c3ae38d062fcc6a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιλάμε για ούτε μισή στροφή συνήθως. Όχι μόνο δεν θα φας μαχαίρια, αλλά θα πας σε "φρέσκια" μεριά των posts. Τα μαχαίρια (και τα posts) φαγώνονται κατά κύριο λόγο από τη λειτουργία του tremolo. Έχω δει όργανα που δεν είχαν πειραχτεί ποτέ τα posts και όμως τα μαχαίρια και τα post είχαν καταπονηθεί. Φυσικά, σε όλα υπάρχει το μέτρο. Αν περιστρέψεις τα post καμιά 20αριά φορές με τη μία, ε, όλο και κάτι θα φάνε. Αν είχες σκοπό να ανεβοκατεβάσεις πολλές φορές στο ίδιο σετάπ, ναι, τότε ίσως ενδείκνυτο μια χαλάρωση χορδών (με αντίστοιχη στήριξη της παραλληλότητας του τρέμολο).  Για μια μικρορύθμιση; Go for it. Άφοβα.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μην ανησυχείς για το τι θα γίνει, έχουν φάει τόση πίεση τόσο καιρό που άντε να τους κάνεις μια ζημιά 2%.

Γύρνα τα για αρχή 1/4 της στροφής για να δεις που είναι το action και προχωρά μέχρι να βρεις το ιδανικό.

Βέβαια επειδή ψιλιαζομαι ότι έχουν φαγωθεί τα τάστα σου λογικά δεν θα κατέβει πολύ το action => άρα μικρές ρυθμίσεις => λίγη καταπόνηση

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να ρισκαρεις;

 

εγω θα σου ελεγα να βγαλεις χορδες και τα δυο ελατηρια να κανεις τη δουλεια σου και μετα τα ξανβαζεις, δεν θα απορρυθμιστει κατι (τι αλλωστε)...και λιγο γρασο στα post θα κανει καλο...τα μαχαιρια ειναι πολυ ευαισθητα...το δικο μου γενικά κραταει, αλλα φοβαμαι οτι η αρχικη καταπονηση που εκανα στριβοντας βιδες, του εκανα μια ζημια της ταξης του 5%...αλλα υποτιθεται οτι εχει locking για να γλιτωσεις και αυτο το 5%....

 

 

τουλαχιστον βγαλε τα δυο ελατηρια, αν δεν βγαλει χορδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας. χρειαστηκε καπου 2 στροφες αλλα επιασε και παλι εξωπραγματικα χαμηλο action και ουτε μπαζ ουτε τπτ. ειστε ωραιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ασχετο, αλλα)

 

Εγω θα σου προτεινα και αυτο για το floyd.

 

Το εχω στην δικη μου και πλεον ηρεμησα. Δεν παει να σπασει χορδη στο live, δεν χανω cent. Ειναι και σαν fixed bridge, αλλα και συνεχιζει να λειτουργει το floyd.

 

Το μονο που θεωρω ως θεματακι, ειναι οτι απλα εγινε λιγο πιο σκληρο στην αισθηση το τρεμολο.

 

Αλλα μαλλον εχω παρασφιξει τα ελατηρια.

 

Τεσπα, παντως το θεωρω πλεον must για καθε κιθαρα με floyd. Σκεφτομαι να βαλω και στην strat μου και να την κανω floating, αλλα με αυτο, στην ουσια θα ειναι fixed  ;)

 

https://www.thomann.de/gr/goeldo_backbox.htm?ref=search_rslt_back_147745_3

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ασχετο, αλλα)

 

Εγω θα σου προτεινα και αυτο για το floyd.

 

Το εχω στην δικη μου και πλεον ηρεμησα. Δεν παει να σπασει χορδη στο live, δεν χανω cent. Ειναι και σαν fixed bridge, αλλα και συνεχιζει να λειτουργει το floyd.

 

Το μονο που θεωρω ως θεματακι, ειναι οτι απλα εγινε λιγο πιο σκληρο στην αισθηση το τρεμολο.

 

Αλλα μαλλον εχω παρασφιξει τα ελατηρια.

 

Τεσπα, παντως το θεωρω πλεον must για καθε κιθαρα με floyd. Σκεφτομαι να βαλω και στην strat μου και να την κανω floating, αλλα με αυτο, στην ουσια θα ειναι fixed  ;)

 

https://www.thomann.de/gr/goeldo_backbox.htm?ref=search_rslt_back_147745_3

 

 

Αυτό αφήνει το FR να πάει προς τα επάνω όταν το θες;

Επίσης στο λινκ λέει ότι αυτό είναι για vintage γέφυρες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν παιζει ρολο η γεφυρα. Την εχω στην ESP/LTD μου. Το block κανει ολη τη δουλεια

 

2. Και στις δυο κατευθυνσεις παει. Στην ουσια χρησιμοπειει για να δουλεψει και τα ελατηρια που κρατανε το block αλλα και το δικο του ελατηριο.

 

Στην συγκεκριμενη φαση, δεν εξαρταται η ισορροπια της τασης για σταθερο κουρδισμα σε: χορδες/ ελατηρια block, αλλα σε ισορροπια τασης ελατηριων block/ ελατηριου αυτου του μηχανισμου.

 

 

Τα υπερ:

1. Σταθερο κουρισμα ακομα και χορδη να σπασει

2. Φυσικα, σε bends νιωθεις ακομα πιο ευκολα οτι γινονται, καθως δεν τραβιεται καθολου η γεφυρα, οποτε δεν χρειαζεται παραπανω δυναμη να σηκωθει η χορδη (ή ακομα οσοι παλιοι ειχανε συνηθισει να κρατανε με την παλαμη αυθορμητα την γεφυρα για να μην χανουν απο το τεντωμα της χορδης)

3. Ειναι αρκετα φθηνο για την δουλεια που κανει

 

Τα μειον:

1. Απλα στο φοβο μου να δουλεψει τελεια, μαλλον εχω σφιξει αρκετα και το ελατηριο του μηχανισμου (που οσο πιο πολυ μικρυνεις την αποσταση του, τοσο πιο δυνατο γινεται, και πραγματικα εχει πολλη δυναμη),και ετσι εχω σφιξει αρκετα και τα ελατηρια της κιθαρας και το νιωθω λιγο βαρυ.

2. Θελει δυο αρκετα μικρες τρυπες στο cavity που ειναι τα ελατηρια για να μπει (ε; και πως αλλιως μαστορα θα μου πειτε;)

3. Αν και το manual του ειναι στα γερμανικα, υπαρχει στο νετ μεταφρασμενο, και με πολυ παρπανω λεπτομερειες και tips απο εναν τυπο (θα το βρω και θα το περασω εδω)

4. (Ξεχασα το αυτονοητο) θελει να πιανουν και τα χερια με τα μερεμετια, για να γινει καλη δουλεια. Αλλιως καλυτερα σε επαγγελματια

 

[move]Εδω στο site στα Αγγλικα[/move]

 

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG076&lang=ENG&product=16060

 

 

Video:

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν παιζει ρολο η γεφυρα. Την εχω στην ESP/LTD μου. Το block κανει ολη τη δουλεια

 

2. Και στις δυο κατευθυνσεις παει. Στην ουσια χρησιμοπειει για να δουλεψει και τα ελατηρια που κρατανε το block αλλα και το δικο του ελατηριο.

 

Στην συγκεκριμενη φαση, δεν εξαρταται η ισορροπια της τασης για σταθερο κουρδισμα σε: χορδες/ ελατηρια block, αλλα σε ισορροπια τασης ελατηριων block/ ελατηριου αυτου του μηχανισμου.

 

 

Τα υπερ:

1. Σταθερο κουρισμα ακομα και χορδη να σπασει

2. Φυσικα, σε bends νιωθεις ακομα πιο ευκολα οτι γινονται, καθως δεν τραβιεται καθολου η γεφυρα, οποτε δεν χρειαζεται παραπανω δυναμη να σηκωθει η χορδη (ή ακομα οσοι παλιοι ειχανε συνηθισει να κρατανε με την παλαμη αυθορμητα την γεφυρα για να μην χανουν απο το τεντωμα της χορδης)

3. Ειναι αρκετα φθηνο για την δουλεια που κανει

 

Τα μειον:

1. Απλα στο φοβο μου να δουλεψει τελεια, μαλλον εχω σφιξει αρκετα και το ελατηριο του μηχανισμου (που οσο πιο πολυ μικρυνεις την αποσταση του, τοσο πιο δυνατο γινεται, και πραγματικα εχει πολλη δυναμη),και ετσι εχω σφιξει αρκετα και τα ελατηρια της κιθαρας και το νιωθω λιγο βαρυ.

2. Θελει δυο αρκετα μικρες τρυπες στο cavity που ειναι τα ελατηρια για να μπει (ε; και πως αλλιως μαστορα θα μου πειτε;)

3. Αν και το manual του ειναι στα γερμανικα, υπαρχει στο νετ μεταφρασμενο, και με πολυ παρπανω λεπτομερειες και tips απο εναν τυπο (θα το βρω και θα το περασω εδω)

4. (Ξεχασα το αυτονοητο) θελει να πιανουν και τα χερια με τα μερεμετια, για να γινει καλη δουλεια. Αλλιως καλυτερα σε επαγγελματια

 

Εδω στο site

 

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG076&product=16060

 

 

Video:

 

 

αυτο μοιάζει πολύ με το zero point system που εχει η ιμπανεζ μου. Δεν ειναι ακριβώς το ίδιο αλλα η λογική ειναι παρόμοια. Γενικά όλα αυτα τα συστήματα τείνουν να κάνουν την αίσθηση του τρέμολο αρκετά σκληρή. Κάνω λάθος?

 

Εμένα μου αρέσει να ειναι αρκετά μαλακό το πάνω κάτω και γι αυτό δε λέω να συνηθίσω και την ίμπανεζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα ποσο θα σφιξει, ναι, γινεται λιγο σκληρο... Αν πχ σου αρεσει το πολυ ελαφρυ bend με το tremolo arm, θα σε ξενισει

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου