Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για Boss GT-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στους φιλους μουσικους του Noiz.

 

    Λοιπον εχω να παραθεσω τις παρακατω αποριες. Αναφερω αρχικα οτι ο εξοπλισμος μου ειναι, ενισχυτης: Μesa Boogie 50/50 rack τελικος, ηχειο: Mesa Boogie 1x12 , κιθαρα: Yamaha pacifica 112 και συντομα θα εχω Music Man JP6 και τελος (και το θεμα μας) εχω την Boss GT-8. Ασχολουμαι αρκετα χρονια με την κιθαρα.. αλλα κυριως με αυτο. Δλδ μελεταω καιρο αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα με τον ηχο μου. Πηρα προσφατα τα παραπανω μηχανηματα και περιμενω ενα καλο σεταρισμα της πεταλιερας για να βγαλω εναν ηχο που να με αντιπροσωπευει.

   

    Στο παρελθον δεν ειχα ποτε τοσο περιπλοκη πεταλιερα πιο συγκεκριμενα παλαιοτερα χρησιμοποιουσα το zoom 707 ΙΙ . Ομολογω οτι οσο καιρο εχω την boss δεν την εχω σεταρει καταληλα και ενας λογος γιαυτο ειναι γιατι εν μερη δεν γνωριζω ακριβως πως να το κανω και επισης το manual της ειναι για τα πανηγυρια. Θελω καποιος αναλυτικα να μου εξηγησει βασικες λειτουργιες που πρεπει ενα εφε να εχει ωστε να ακουστει ανθρωπινα και οχι φασαριοζικα, σε ενα λαιβ και οχι μονο σε ενταση σπιτιου. Κοινως τι ρυθμισεις πρεπει να κανω.

   

    Πιο συγκεκριμενα θελω να φτιαξω μερικους ηχους distrtion αλλα να μου ακουγονται αρκετα "βαριοι", να μην ειναι τσιριχτοι και να μην αναπαραγουν θορυβο με το που βγω σε λαιβ. Ακομα και οι ετοιμοι ηχοι της συγκεκριμενης πεταλιερας ειναι πολυ τζιτζικι και πολυ πριμαιλα. Θελω κατι ογκοδες που να θυμιζει αρκετα τον ογκο του ηχου του Petrucci για παραδειγμα. Θα παρακαλουσα λοιπον αν καποιος μπορει να με καθοδηγησει βημα βημα στο να κανω μια τετοια ρυθμιση για να "χτισω" εξ αρχης μερικους heavy ηχους για ρυθμικα και μερικους για σολιστικα μερη. Ποτε δε μπορεσα να καταλαβω πως να δημιουργησω ενα εφε διαβαζοντας το manual. Τελος θα ηθελα μια συνοπτικη αναφορα οσο αυτο ειναι εφικτο για μερικες ονομασιες-λειτουργιες οσο αφορα στο τι κανουν. Για παραδειγμα ακουω συχνα τον ορο compression και θα ηθελα να μαθω τι ακριβως κανει. Η επισης την σειρα που καποιες λειτουργιες μπαινουν πχ το compression μπαινει μετα η πριν το gate και γιατι.. τι ρολο παιζει η σειρα κοινως.

 

    Γνωριζω οτι οσα ρωταω ειναι δυκολο ισως να απαντηθουν εδω σε ενα απλο ποστ. Θα ημουν αρκετα ικανοποιημενος ομως αν καποιος γνωστης μπορουσε να ασχοληθει λιγο με το ζητημα και να μου δωσει τα φωτα του να καταλαβω μερικα βασικα πραματα για να "ανακαλυψω" την πεταλιερα μου και να μαθω ισως να την χρησιμοποιω καταληλα. Αν γνωριζετε που μπορω διαδικτυακα ισως να βρω manual της Boss GT-8 στα ελληνικα γιατι εχω το αγγλικο ισως βοηθουσε.

 

    Μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου και στο email  [email protected] και να μου πειτε δυο λογακια εκει. Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν κουρασα με το μεγεθος του κειμενου.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι ακριβως καθοριζει το σωστο Output? γιο αυτο σου λεω ειμαι ασχετος με το ειδος.. Επισης να τονισω οτι την πεταλιερα την αγορασα απο Thomann οποτε δε μπορω να ζητησω ελληνικο μανιουαλ απο καποιο μαγαζι οπως μου προτεινε ο φιλος στο email που μου εστειλε. Το bossgtcentral site ειναι λιγο περιεργο, δεν ειναι αρκετα κατανοητο , επισης μου σερνεται αγριως.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα alexisgt στο σαιτ που λινκαρες αν πας στην επιλογη GT-8 sounds θα καταλαβεις ακριβως για πιο πραγμα μιλαω οσο αφορα τη συγκεκριμενη πεταλιερα. Μαρεσει που με περηφανια γραφουν "ακουστε τα ηχακια της Gt8 χωρις εξτρα ρυθμισεις αλλα μαμισια οπως ειναι" .. ε λοιπον σε κανενα μα σε κανενα απο αυτα τα εφε που ειναι διαθεσιμα για να ακουσεις και να πειστεις για να παρεις την πεταλιερα αυτη δεν υπηρχε διαυγεια και οχι δε φταινε τα ηχεια μου ! Ειλικρινα αυτην την εντυπωση μου δινει το πεταλι αυτο, δε μπορω να καταλαβω τι παταω στην ταστιερα ακουω ολο αυτο το φασαριοζικο ζζζζζζζζ απο πισω απο καθε βρωμικο εφε και μετα δυσκολιας ακους αλλαγη στην νοτα. Πολυ φασαρια και εν τελη δε ξερω.. μηπως πολλα κουμπια για το τπτ ? Μια υποθεση απλα κανω μιας και ξαναλεω οτι δεν ειμαι σχετικος στο να σεταρω ενα πεταλι. Αλλα ειλικρινα υπαρχει τροπος να φτιαξω ενα εφε εστω χωρις αυτον τον πανικο απο πισω ?

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με την gt6 έχω καταφέρει και έχω φτιάξει αρκετά ικανοποιητικούς ήχους

για τα γούστα μου...

 

Η αλήθεια είναι οτι θέλει όντως πολύ ψάξιμο...

Πιστεύω όμως θα την βρείς την άκρη...

 

Όσον αφορά τη φασαρία που λές μήπως είναι λόγω των μαγνητών σου?

 

Κατέβασε κάνα patch που σε ενδιαφέρει απ'το central και συμβουλεύσου

τις ρυθμίσεις του...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H GT8 ειναι αρκετα καλη πεταλιερα. Περιεργη, αλλα καλη.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κατσεις απο πανω με το manual, το αυτι σου, το μυαλο σου και την κιθαρα σου, και να την ψαξεις πολυ. Ειναι αρκετα περιπλοκη (το πρωτο που ακους σαν μειονεκτημα για αυτη την πεταλιερα πιστευω), αλλα αμα την ψαξεις αρκετα, πιστευω δε θα απογοητευτεις...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινω κατι εναλακτικο..πουλα την πεταλιερα,παρε αυτο http://www.thomann.de/gr/engl_e530_preamp_egitarre.htm

 

και 2-3 καλα πεταλια και θα εχεις τον ηχο που θελεις χωρις να ζοριζεσαι και να ψαχνεσαι πολυ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε maze ειμαι πολυ κοντα σε μια τετοια επιλογη μιας και εχω καπως σιχαθει την βαβουρα της πεταλιερας και την ψηφιακουρα. Ειχα στο νου μου την περιπτωση αγορας προενισχυσης με λαμπα και ολα να τα ελεγχω απο ενα footwswitch βεβαια γνωριζω οτι κοστιζουν αυτα και πολλοι μου προτειναν οτι παει κουτι στον εξοπλισμο που χτιζω και στα ειδη που παιζω το triaxis που ομως θελει 2 μινιατικα για να το παρω συνεπως.. δε προκειται. Το engl που μου εδειξες φαινεται αρκετα οικονομικοτερο, τωρα σιγουρα πρεπει να μου πεις που μπορω εντος συνορων ισως και εντος Αθηνας να το δοκιμασω σε καποιο καταστημα..

 

Παιδες κανεις δε μου απαντησε παρολαυτα στο τι ειναι compressor και τι ρολο βαραει.. Τα φωτα σας και δω

 

ΥΓ: συγχωρεστε με αν σας κουραζω.. αλλα "δεν ηξερες δε ρωταγες" λεει το ρητο.. και το τηρω  ;)

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω θα σου ελεγα να παρεις κατι αναλογο σε φετα αφου εχεις τα υπολοιπα/

με τις υπαρχουσες συνθηκες ομως μπορεις να κανεις το παρακατω.;)

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσπαθησω να βοηθησω  ::)

Μπορεις να κανεις τα εξης.

-Πανε σε εναν ηχο με το καλυτερο δυνατο καθαρο.Μην παρασυρθεις απο τα εφφε του ηχου απλα να εχει καλη βαση

-Αφαιρεσε τα εφφε του το noise gate και παιξε ξερα

-Πανω σε αυτον τον τελευταιο ηχο χτισε αλλα 3-4 αντιγραφα οσα χρειαζεσαι προσθετωντας τα εφφε που χρειαζεσαι στον καθενα

-Κανε το ιδιο και σε ενα βρωμικο η κραντς ηχο της αρεσκια σου.

 

Στα εκαστοτε φτιαγμενα πλεον preset πειραξε αν θες μετα λεπτομερεστατα τις παραμετρους για να 'τελειοποιησεις'τις ρυθμισεις. εκει μπορεις να βαλεις και στο ελαχιστο αποθορυβοποιητη κτλ.

 

υγ ολη η ιστορια ειναι στα μεσαια κοιταξε να εχεις μπολικα να ακουγεται κιθαρα.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου