Προς το περιεχόμενο

ποντιακη λυρα παιζει κανεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας κ χρονια πολλα.παιζει κανεις λυρα?θελω να αρχισω μαθηματα σιγα σιγα αλλα να ασχολειθω μονος λιγακι για αρχη.πως κουρδιζεται το οργανο?αν μπορει καποιος ας βοηθησει

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EEEEE ΟΧΙ!!!

Αυτό δέν το περίμενα!!!

Πώς τα μάθατε όλα αυτά ρε παίδες?????!!!!! :D :D :D

Λοιπόν...Η ποντιακή λύρα(ή κεμεντζές)-η οποία δεν έχει καμία σχέση στη νοοτροπία και στο παίξιμο της κρητικής-,κουρδίζεται όπως ακριβώς και οι 4 πρώτες χορδές της κιθάρας.Στα ίδια δηλαδή διαστήματα-κοινώς σε διαστήματα 5ης.

Μπορείς δηλαδή να την κουρδίσεις βάση αυτού.Μι-Λα-Ρε,ή Λα-Ρε-Σολ.

Με ένα απλό αρμόνιο,ή κάτι παραπλήσιο το οποίο παράγει ήχους.

Επειδή όμως είναι "μυστήριο" όργανο,συνήθως κουρδίζεται με το "αυτί"(σε 5ες πάλι εννοείται,αλλά όχι σε κάποια συγκεκριμένη νότα...),αναλογα με το ξύλο και το άν είναι φτιαγμένη για να παίζει πιό "μπάσα" ή πιο "μεσαία"ή πιό"πρίμα".Σόρυ που στα λέω έτσι,αλλά δέν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω...

Ο κάθε λυράρης,συνήθως επιλέγει στο πού είναι προσδιορισμένο το όργανο να παίζει,και ανάλογα το κουρδίζει.(Αυτά βέβαια εάν παίζει μόνος του.Οταν παίζει με ορχήστρα,κουρδίζει -πάλι σε 5ες-ανάλογα με τους άλλους)

Συνήθως όταν παίζω μόνος μου,της αλλάζω και 5-6 κουρδίσματα γιτί μ'αρέσει να ακούω το όργανο σε διαφορετικούς τόνους.

Για ότι άλλο θέλεις,μήν διστάσεις να ποστάρεις!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεε οχι...

 

Οι πρώτες χορδές τις κιθάρας δεν είναι σε πέμπτες είναι τέταρτες και το μι-λα λα-ρε που αναφέρεις είναι διαστήματα 4ης.

τι απο τα δυο εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μην τρελαίνεσε!

Συμβαίνουν αυτά!

Σίγουρα όμως είναι 4ες? Η κρητική λύρα είναι 5ες όπως και το βιολι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται..(και φαντάσου οτι είμαι και κιθαρίστας!!!Ο φίλος μου ο Ηρακλής φταίει που την ώρα που πόσταρα μου πιπιλούσε το μυαλό στο studio  με τισ 5ες του  >:( >:( >:( ;D)

Το κούρδισμά της δέν είναι σαν του βιολιού και της κρητικής λύρας.

Αν τις παρατηρήσεις,έχουν μεγάλη διαφορά στο "άκουσμα".

Πέρα της διαφοράς του οτι η ποντιακή παίζεται με το πάτημα της χορδής(όπως στην κιθάρα στο βιολί κτλ) ενώ στην κρητική το δάχτυλο μπαίνει στο πλάι της χορδής-ουσιαστικά δηλαδή παίζεται με το νύχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ενδιαφερεσαι σοβαρα για μαθηματα της πολιτικης στειλε μου με π.μ. (δεν μιλαμε για κρητικη εαν καταλαβα σωστα ε;)

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το παλιό θέμα - μόλις πήρα λύρα κ θ' αρχίσω να το προσπαθώ. Είχα την αίσθηση ότι πιο κλασικό κούρδισμα είναι το Λα-Μι-Σι...

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου