Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση οικονομικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέω επαγγελματική χρήση εννοώ κυρίως studio,όχι live σε κάποιο μαγαζί.

Ξεχνα το.

Εκτος κι αν μιλαμε για ντεμακια σε κανα home studio. (που και παλι ..... ακουγεται η διαφορα)

 

Στο Live κατι γινεται και με φτηνα οργανα (αλλα με καλο ηλεκτρικο).

Αρκει να εχουν ευκολο τουσε για να μη σπας τα χερια.

 

Στην ηχογραφηση ειναι που θελουν το καλο το ακουστικο το οργανο.

Παει ο αλλος με την κιθαρα των 3000e και δεν κανει για ολα.

"Πολυ καλη στο σολο αλλα εκεινη η αλλη (των 4000) που ειχες φερει την αλλη φορα, ηταν πιο καλη στο strumming. Για δοκιμασε και με τις υπολοιπες πενες και να σου βαλω κι ενα αλλο μικροφωνο"

"Ααα και που'σαι φερε και τη 12χορδη για τα ζειμπεκικα και τη dobro για κατι θεματακια".

"Και φυσικα την κλασσικη για τα αρπεζ στα χασαπικα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Καταρχας πας για ηλεκτρακουστικη, προσφατα ηχογραφησαμε αυτο το κομματι με μια lag, φτηνη ηλεκτρακουστικη. Ο ηχος δεν με τρελανε, γιαυτο και εγραψα και με ηλεκτρικη.

 

Σου ποσταρω το τραγουδι για να καταλαβεις τι παιζει.

 

Σημ: Ειναι 4 ηλεκτρικες με διαφορετικους ηχους και μια ακουστικη, αυτο εγινε για να καλυψω τις ατελειες της ακουστικης και ολη η παραγωγη ειναι DIY.

 

Γενικα οι Lag ειναι value for money, προσωπικα επειδη παιζω 99% με ηλεκτρικη θα επαιρνα μια φτηνη Lag για κομματια/ηχογραφησεις οπως το παραπανω, αλλα για ηχογραφησεις που θα ειναι μπροστα στη μιξη η ακουστικη δεν στην προτεινω, θα πρεπει να ανεβεις στα χρηματα που προκειται να δωσεις.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά,είναι κατατοπιστηκές.Μιλάω για studio ως συνοδευτικό όργανο κυρίως.Αυτό που θέλω είναι μια κιθαρουλά αξιοπρεπής,να παίζει σωστά.Γνωρίζω από έγχορδα γενικά και όπως ξαναείπα από πάνω δεν έχω παράλογες απαιτήσεις από ένα φτηνό όργανο.Εξ άλλου η κιθάρα δεν είναι ούτε καν το βασικό μου όργανο,συνεπώς δεν υπάρχει η δυνατότητα κιόλας να ρίξω πάρα πολλά λεφτά εκεί ενώ προέχουν άλλα πράγματα  ;)

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά,είναι κατατοπιστηκές.Μιλάω για studio ως συνοδευτικό όργανο κυρίως.Αυτό που θέλω είναι μια κιθαρουλά αξιοπρεπής,να παίζει σωστά.Γνωρίζω από έγχορδα γενικά και όπως ξαναείπα από πάνω δεν έχω παράλογες απαιτήσεις από ένα φτηνό όργανο.Εξ άλλου η κιθάρα δεν είναι ούτε καν το βασικό μου όργανο,συνεπώς δεν υπάρχει η δυνατότητα κιόλας να ρίξω πάρα πολλά λεφτά εκεί ενώ προέχουν άλλα πράγματα  ;)

Μια κιθαρα που επαιξα χωρις να ξερω την τιμη της και που ηταν απομιμιση μιας κιθαρας μου (taylor 810), βαση αυτου που ακουσα, την εκτιμησα τουλαχιστον τα διπλα απο την τιμη που ακουσα μετα, ηταν αυτη : http://guitars.gr/richwood-rd17ce.html

Δεν αξιζει απλα τα λεφτα της. Αξιζει για πολλα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου