Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα φίλοι! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αναζήτησή μου. Ψάχνω μία κιθάρα η οποία θα παίζει το ίδιο καλά από rock - heavy rock  μέχρι και σε σχετικά high gain καταστάσεις. Δεν ψάχνω κάτι που να παίζει από Jazz έως Death Metal, νομίζω οι ήχοι που θέλω δεν είναι τόσο μακριά ο ένας από τον άλλον.

 

Τώρα η κιθάρα θα ήθελα να έχει οπωσδήποτε 22 τάστα και δυστυχώς έχω κάλο στον εγκέφαλο σχετικά με τη χώρα παραγωγής. Ιδανικά Ιαπωνία, αλλιώς USA και τελευταία επιλογή η Κορέα.

 

Με βάση αυτά έχω καταλήξει σε 2 εταιρίες και συνολικά σε 3 μοντέλα:

- Fender Telecaster (αλλά δυσκολεύομαι να βρω στο budget μου κιθάρα με 22 τάστα χωρίς να είναι Μεξικάνα)

-PRS SE Custom 24 (singlecut ή double cut)

 

Έχω παίξει με διάφορες σε μαγαζιά της Αθήνας, αν και πολύ διαφορετικές μεταξύ τους με βολεύουν εξίσου, τείνω προς την Tele γιατί τόσα χρόνια μου έκανε brainwash o Superfunk τις θεωρώ πολύ all around όργανα. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω μία Japan ή USA και εν καιρώ να της κάνω mods τύπου Richie Kotzen, δηλαδή mini humbucker στη γέφυρα, Dtuner και έναν ωραίο σκαστό μονό στην πάνω θέση.

 

Το θέμα είναι ότι το budget μου βία βία πηγαίνει στα 800 χαρτιά. Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση από Fender Telecaster με τα specs που είπα, έχετε κάποια άλλη πρόταση γενικότερα; Μήπως τσάμπα έχω φάει τον καλό με αυτά τα εργοστάσια;

 

Ξέχασα να γράψω ότι η κιθάρα προορίζεται ως "main" όργανο, δηλαδή αυτό θα πηγαινοφέρνω μαζί μου από το χρόνου που θα φύγω για το εξωτερικό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχεις κοιτάξει και τις Ibanez, ειδικά τη σειρά S; Είναι ποιοτικές με πλούσιο ήχο και πολύ ελαφριές. Ειδικά για το μπρος-πίσω θα σε βολέψουν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι έχω παίξει με μερικές το τελευταίο διάστημα, καλές κιθάρες και εργονομικες, αλλά θέλω να αποφύγω το Floyd Rose, την πέρασα αυτή τη φάση παλαιότερα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτα, ειδικά αν μιλάς για 800 τιμή μεταχειρισμένου υπάρχουν άπειρες επιλογές. Αν είσαι τύπος rock-hard rock-metal και σου αρέσουν τα "κελαηδιστά" leads τυπου Brian May ή Gary Moore, απλά μείνε μακρυά από Tele.

 

Κατά τα άλλα,  οι πρώτες εταιρείες που θα κοίταζα για πιο budget όργανα για hard rock/metal θα ήταν Yamaha, Ibanez (περισσότερο τα "ταυράκια" που βγάζει) και Charvel, και μετά καμιά PRS SE, καμιά Gibson Sg στα μεταχειρισμένα, γενικώς υπάρχουν πάρα πολλές επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω παίξει με μερικές το τελευταίο διάστημα, καλές κιθάρες και εργονομικες, αλλά θέλω να αποφύγω το Floyd Rose, την πέρασα αυτή τη φάση παλαιότερα.

 

Ρίξε μια ματιά στην S621-QM. Δεν έχει floyd rose και από ήχο μάλλον αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνωοντας τη χωρα προελευσης και μιας και αναφερεις telecaster αλλα με ελαφρως πιο βαρια παιξιματα, δεν ριχνεις μια ματια και στις παρακατω?

 

Pro-Mod San Dimas® Style 2 HH HT M Okoume | Pro-Mod Style 2 | Charvel® Guitars

 

Guitars : PT

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα οπωσδηποτε να δεις τις LTD της ESP.

 

1. Μπορει να ειναι απο Κορεα, αλλα πιστεψε με η ποιοτητα τους ειναι απιστευτη (πόσο μαλλον δε, των USA και Japan).

 

2. Στιβαρη κατασκευη, δεμενα οργανα που αντεχουν στον χρονο (σημ. για την Ιστορια, ο ιδιος o Kirk  Hammet εχει πει οτι οι ESP ειναι απο τις λιγες κιθαρες που μπορουν να αντεξουν την "κακοποιηση" που τους κανει  ;D )

 

3. Αν θες all-around ηχο στο ειδος " rock - heavy rock  μέχρι και σε σχετικά high gain καταστάσεις" τοτε σου προτεινω ενα σετ μαγνητων Seymour Duncan-> JB για bridge, και Jazz για neck (μην σε μπερδευει το ονομα, απλα ειναι πιο πριματος, και για αυτο ειναι ο,τι πρεπει και εξισορροπει την μουνταμαρα των διπλων μαγνητων). Ειναι το πιο χιλιοπαιγμενο σετ για το ειδος.

(εγω παιζω με αυτους και καλυπτει απο Blues, απιστευτο low gain μολις χαμηλωσεις το volume pot, μεχρι και metal καταστασεις. Επισης, ειναι και passive, και θα ξεμπλεξεις και με τις μπαταριες των active.

 

4. ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ:

Αγορασε μια μεταχειρισμενη. Πηγαινε την σε ενα καλο μαστορα (δεν γραφω να μην γινει διαφημιση, υπαρχουν διαφοροι εδω που αναφερονται), και τους κανεις ενα καλο σεταπ, ταστα κτλ ολα, και με τα ιδια λεφτα (και λιγοτερα) θα εχεις ενα οργανο για πααραπολυ καιρο.

 

5. Την μεταχειρισμενη την προτεινω, γιατι ετσι και αλλιως, οποιο οργανο και να παρεις (και ολοκαινουργιο) μονο αν γινει καλο σεταρισμα θα καταλαβεις οτι τα λεφτα σου επιασαν τοπο.

 

6. Το καλυτερο που υπαρχει ειναι και το heel  στο λαιμο που φτανει στο σωμα, που το εχουν κολλημενο χωρις γωνιες (οκ, σαν neckthrough, αλλα η τεχνολογια τους εδω και χρονια ειναι τετοια που την λενε ¨set-through" χωρις να πληρωνεις την τιμη μιας neckthrough)

 

ΥΓ.: Εγω μια κορεατικη Single Cut, την πηγα για σεταρισμα, αλλαξα τους μαγνητες, εκανα καλη ταστοδουλεια στο μαστορα, καινουργιο κοκκαλινο nut, και στην παρουσα φαση, την προτιμω απο μια ασεταριστη Gibson

8)

 

 

[move]SOS[/move]

ΣΗΜ.: Μονο προσοχη αν πατε σε αγγελιες νοιζ γιατι μια LTD EC που κοιτουσα τελευταια, τελικα γραφει ενα παλικαρι οτι ειναι κλωνος, κινεζικη και για τα μπαζα!!!

 

 

https://www.thomann.de/gr/search_dir.html?filter=true&manufacturer%5B0%5D=ESP&oa=smb&sw=esp%20ltd

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικα:

 

ΠΧ, Les Paul στυλ, με Seymour Duncan ( παρατηρηση, αυτη ενδεικτικα εχει τον 59 μαγνητη. Οχι τον jazz)

Βασικα, ολες οι LTD 1000 (πχ Μ, ΜΗ, Η, ΕC ειναι η ακριβη σειρα της LTD αλλα με ποιοτητα πολυ κοντα σε USA, αλλα με τιμες ΚΟΡΕΑΣ)

 

https://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm?ref=search_rslt_esp+ltd_161950_6

 

 

ΠΧ, για να κανει ετσι το Heel η GIbson τελευταια, πρεπει να της δωσεις τωρα και 2.500ευρω :P

 

 

ESP_LTD_EC_1000.png.62668d841953cbeb67c606cba138e111.png

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. H Ibanez βγάζει μια ωραία εμφανισιακά κιθάρα AR σαμθινγκ που θυμίζει εκείνη του Matt Pike αν σε βοηθάει ( γιατί δεν θυμάμαι μοντέλο ) . Χρησιμοποιείται και απ τον ένα κιθαρίστα των 1000mods (= heavy rock )

 

2. Οποιαδήποτε PRS SE κορεάτικη με vintage bass μαγνήτη στον neck . Δεν θα παίξεις εύκολα με bridge  ;D ;D ;D

 

Τώρα βάζει άλλο σετ βλέπω , ίσως είναι και καλύτερο γιατί το βρήκα και σε USA πανάκριβα μοντέλα και σε SE

 

PRS είναι ψιλοορισμός του all around

 

Σε αγγελία πιθανώς να βρεις και κάποια USA CE κάπου στα 1200 - 1400 . Αξίζει την θυσία

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίδες ευχαριστώ για τις προτάσεις!! Από τις προτάσεις κρατάω μόνο την Tele Schecter και τις Αμερικάνικες PRS, αν και ήξερα ότι πιθανότατα τα 1200-1400 θα άξιζαν τον κόπο.

 

Εξηγούμαι γιατί δεν κρατάω τις υπόλοιπες.

 

Έχοντας προλάβει την εποχή των ESP που δε χρειαζόταν να δώσεις 1500-2000 για μία, αρνούμαι να δώσω 1000 ευρώ για μία LTD. Μπορεί να παίζει το ίδιο καλά, ακόμα και καλύτερα, αλλά είναι αγορά που χάνεις χρήματα και πιστέψτε με, μπορεί να έχω μόνο 6 χρόνια στην πλάτη μου με αγοραπωλησίες οργάνων, αλλά έχω χάσει ήδη πολλά χρήματα.

 

Αποφάσισα λοιπόν να στοχεύω σε όργανα που παίζουν καλά και κρατάνε την όποια αξία τους. Δε θέλω να γίνω συλλέκτης, ούτε να κοιτάω κιθάρες σαν χαρτογιακάς, αλλά είναι κρίμα τον κόπο μου να δίνω 1000 ευρώ πχ και σε περίπτωση που το όργανο δε μου κάτσει να χάσω σε 4-5 μήνες τα μισά χρήματα.

 

Για Ibanez θα πήγαινα μόνο σε κάτι pre 2000, θεωρώ εξωφρενικά ακόμα και τα 500 ευρώ για κιθάρες Κίνας - Ινδοκίνας και ουσιαστικά δεν πρόκειται για upgrade από τον εξοπλισμό που ήδη έχω. Όποιες  S - RG - AR έπαιξα από φίλους που τις πήραν δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερο, έχω κι εγώ μία κινέζικη LP που κόστισε πολύ λιγότερο και παίζει παρόμοια.

 

Εν κατακλείδι, εγώ δυστυχώς και το τονίζω γιατί μάλλον κακό είναι, πιστεύω στα ξύλα και στο mojo που αυτά φέρνουν. Θέλω να είναι κουρδισμένο το όργανο, να κουδουνάει από πάνω μέχρι κάτω ακόμα και ασετάριστο να είναι. Έχω παίξει με τέτοια όργανα, δεν είναι όλα vintage, αλλά κανένα δεν ήταν Κινέζικο. Επειδή αυτή την κιθάρα την θέλω για οτιδήποτε πέρα από καφρίλες, όπου εκεί για μένα τα ξύλα πραγματικά δεν παίζουν ρόλο , καλό θα ήταν να έχει περάσει από καλούς luthiers, να έχουν διαλέξει τα κομμάτια γνώστες και όχι να έχει φτιαχτεί πατ κιουτ στα βάθη της Ασίας από παιδιά-εργάτες των 0,50$ την ώρα.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα πει κανείς "οι τάδε παίζουν καλά για τα λεφτά τους, δε φαίνεται τι είναι, κλπ" και δε θα διαφωνήσω. Έχω παίξει και καλές Bullet, Epiphone, Yamaha PAC, Ρέπλικες, you name it. Απλά αυτές θα ήταν 1 στις 100 που βγήκαν από εκείνη τη φουρνιά. Είχα τέτοιες κιθάρες, ήταν στοιχήματα, δε μου βγήκαν, θέλω να μπω σε άλλη φάση τώρα. Μπορεί και να είμαι πολύ off σε ό,τι λέω, but that's just my opinion, δε θέλω να κάνω flame, ούτε να προσβάλω κανέναν. Sorry για το σεντόνι! :)

 

Edit: Δεν είπε κάποιος για τις Gibson LP Studio. Πώς κι έτσι; Παίζουν στα χρήματα που είμαι, όπως και οι Tribute της Gibson.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου