Προς το περιεχόμενο

Νέος ζητάει βοήθεια


problematic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Διαβάζω το forum αρκετό καιρό και ομολογώ οτι έχω βοηθηθεί αρκετές φορές. Αισθάνομαι την ανάγκη να πώ ενα γενικό ευχαριστώ σε όλη την παρέα του ΝΟΙΖ!

 

Κάνω το post αυτό γιατί χρειάζομαι συγκεκριμένες πληροφορίες και γνώμες απο εξειδικευμένα άτομα καθώς είμαι νέος στον χώρο/χορό και οι γνώσεις μου ειναι σχεδόν μηδαμινές.

 

Ζητώ συγνώμη άμα γίνω κουραστικός με τις ερωτήσεις μου ή άμα υπάρχουν έτοιμες απαντήσεις στο forum και δεν τις έχω δει.

 

Πάμε!

[ιστορία ζωής]

Είμαι 10 χρόνια επαγγελματίας dj και λάτρης της καλής και ποιοτικής μουσικής, είτε λέγεται rock,pop,rnr,house μπλα μπλα. Δυστυχώς το επάγγελμα αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο ποσοστό με τον συναισθηματισμό και το προσωπικό γούστο του κάθε dj. Δυστυχώς για τους λάτρες της ποιότητας μιας και στις μέρες μας, μας έχουν περικυκλώσει παραγωγές άρπα κόλλα τάκα τάκα να πουλήσουμε. Αποφάσησα να αφήσω το επάγγελμα καθώς η αρνηση να τους κάνω την χάρη και να παίζω τις εμπορικές κατα μεγάλο ποσοστό αθλιότητες, με βάζει άνεργο στην γωνία. Έχω ήδη βρεί δουλειά άσχετη με μουσική αλλα επειδή το πάθος δεν πεθαίνει θέλω να ασχοηθώ με σύνθεση ηλεκτρονικής μουσικής.

[/ιστορία ζωής]

 

Δεν διαθέτω πολύ χρήμα αλλά ούτε και θέλω να πάρω 'μούφες'. Θέλω μέτρια πράγματα, να μπορούν να βγάλουν ενα επαγγελματικο (έστω μέτριο) αποτέλεσμα και να αντέξουν στον χρόνο γιατί δεν πρόκειτε να τα αλάξω παρα μόνο άμα βγάλουν τα λεφτά τους.

 

Απο το μηδέν λιπόν.

 

Κάρτα ήχου?

midi controler?

μόνιτορ?

 

Κάρτα ήχου σκέφτομαι για την M AUDIO AUDIOPHILE Usb Sound card καθώς δεν συμπαθώ τις pci. είναι καλή? Υπάρχει κάποια καλύτερη να προτείνεται?

 

Για midi έχω μπερδευτεί... το M AUDIO OZONE KEYBOARD-AUDIO INTERFACE είναι καλό???

 

Για μόνιτορ μαλλον τα Genelec 8020 ή τα 8030... τα εμπιστεύεστε?

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο για να αρχίσω? (έχω pc). Απο καλά software για ηλεκτρονική τι προτείνετε?

 

Καλώς σας βρήκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Athlon 64 dual core 4400+ me 4x1GB OCZ μνήμες, enermax 600w τροφοδοτικό, msi platinum μαμά, λειτουρικό σε wd raptor 76mb kai 2 X wd 250gb sata 2 με 16mb cache για αποθήκη. Ati 1800xl και οθόνη τφτ 19" eizo ...αργότερα 8α πάρω άλλη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ήρθες,

 

αδιάβαστος όμως...υπάρχουνε πάρα πολλά threads στο noiz με αυτά που ψάχνεις.

 

θα σου προτείνουμε όλοι διαφορετικά πράγματα και σε διαφορετικές τιμές και με διαφορετικό προσανατολισμό και βάσει προσωπικών προτιμήσεων....

 

Aλλά για επαγγελματικό μέτριο αποτέλεσμα:

 

κάρτα ήχου: rme fireface

monitors: dynaudio bm6a

keyboard: δεν ξέρω! ...καλύτερα ένα kurzweil!!!

πρόγραμμα daw: nuendo, sampler: kontakt, rompler drums: bfd, fx: waves platinum, synths: korg legacy collection, absynth, b4, fm7, pro53, reaktor, vocoder:vocator.

 

Θα προσέθετα και 1-2 κάρτες uad για compressors-limiters και 1-2 powercore για time related fx και το virus (synth).

 

Θα έβαζα και ένα mackie universal control για να έχω μία καλύτερη επαφή με όλα τα προγράμματα.

 

Το κομπιούτερ ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδιάβαστος όμως...υπάρχουνε πάρα πολλά threads στο noiz με αυτά που ψάχνεις.

 

Βρήκα διάφορα θέματα αλλα δεν με καλύψαν πλήρως :-/ Και τα περισσότερα ήταν ψιλοπαλιά. ¶μα υπάρχουν άλλα που δεν τα πρόσεξα:

 

Ζητώ συγνώμη άμα γίνω κουραστικός με τις ερωτήσεις μου ή άμα υπάρχουν έτοιμες απαντήσεις στο forum και δεν τις έχω δει.

 

:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα αυτό...

 

Αυτά που σου πρότεινα κοστίζουνε ουκ ολίγα ευρώ.

Πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα οnline να δεις τις τιμές και δώσε ένα πλαφόν για να πορευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι εχεις super up to date pc.

λες επισης οτι θες να γραψεις ηλεκτρονικη μουσικη

προβλεπω οτι το 99,9 % της δουλειας θα γινεται μεσα στον pc (plugins , vst synths , bounce , mix klp) και δε θα χρειαστει να ηχογραφησεις συχνα (ισως και ποτε) ηχους απο εξω πχ να ηχογραφησεις καποιο εξωτερικο συνθεσαιζερ , κιθαρα , φωνη.

Αν τα παραπανω που λεω ειναι σωστα τοτε νομιζω οτι δε σου χρειαζεται καρτα επιπεδου rme fireface και μπορεις να κανεις την δουλεια σου με κατι ποιο φθηνο που σου εξασφαλιζει χαμηλο latency και αξιοπρεπη ηχο και να κρατησεις τα λεφτα για κατι αλλο (πχ πιο ακριβα μονιτορ, αν και αυτα που λεει ο κοσταςιατρελις ειναι καλα απο οτι εχω ακουστα).

επισης πιστευω πως ο,τι συνθ και να παρεις (απο τα συμβατικα μοντελα τυπου korg n5 (οπως εχω εγω) συντομα θα το βαρεθεις και θα στραφεις στην εξερευνηση των απειρων vst synths. Oποτε σε συμβουλευω να μη δωσεις και εκει πολλα . προτεινω με 500 ευρω ενα juno d (roland) to οποιο σου κανει για Midi controller και εχει και δικους το ηχους για να παιζεις αμα θες καμια φορα χωρις να ανοιξεις τον pc.

 

Bασικα ολα αυτα σου τα λεω επειδη καταλαβα οτι το budget σου δεν ειναι μεγαλο. οποτε με 500 στο synth-midi controller 350 για μια m-audio firewire 410 (αμα σου αρεσει! . Εγω βασικα σου προτεινω με 80 ευρω μια 2496 audiophile, ισα που προλαβαινεις τα τελευταια μοντελα ... γιατι δε ξερω ποσο καιρο θα την πουλανε ακομα) και 800 για μονιτορ εισαι μαγκας , και αμα δε σου αρεσει και θες πιο φτηνη λυση εδω ειμαστε , υπαρχουν λυσεις , κανε και κανενα search κι εσυ ομως στο νοιζ , παρομοια θεματα εχουν πολυ συζητηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυμφωνώ με όλα boody απλά η έκφραση μέτριο επαγγελματικό με πήγε αυτόματα 5000-10000 ευρώ πάνω.....γιατί επαγγελματικό, όσο και σχετικός να είναι ο όρος, είναι δυστυχώς άλλο από αυτό που φανταζόμαστε ξεκινώντας.... και κοστίζει.

 

Δίσκο, που λέει ο λόγος, ηλεκτρονικού περιεχομένου βγάζεις και με soundblaster και fruity loops σε ένα pc με minimum προδιαγραφές και όλα τα προγράμματα σπασμένα, δεδομένου ότι έχεις καλές γνώσεις.

Απλά αν πεις ότι θα φτιάξεις κάτι για να ασχοληθείς επαγγελματικά πρέπει να κάνεις την ανάλογη επένδυση....δεν μιλάμε για πολλά λεφτά αν το δεις έτσι.

Και αν θέλεις να κάνεις και ένα αξιοπρεπές mix πρέπει να διαμορφώσεις και ένα χώρο ανάλογα και να δώσεις και εκει κάποια χρήματα.

 

Δεν ξέρω πως το σκέφτεται ή το καταφέρνει ο κάθε ένας αυτό, μην παρεξηγηθώ και κάνουμε τη συζήτηση με παραδείγματα ανθρώπων που κάνανε καριέρα με μια κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αργότερα να πάρω ενα virus ή ενα nord lead .... προς το παρόν μόνο vst. Σχετικά με το budget υπολογίζω έως 1500 ευρά το πολύ. (για κάρτα, controller και μονιτορ).

 

Edit: Μάλλον λάθος το διατύπωσα απο ότι βλέπω :-/ Το επαγγελματικό είναι πολύ ακριβό ... αρα να πούμε για αξιοπρεπή αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε θέλεις να ηχογραφείς πάρε την καρτούλα που προτείνει ο boody με 80 ευρώ και αν δεν παίζεις πλήκτρα ένα πολύ φθηνό midi κλαβιέ και δώσε όλα τα υπόλοιπα σε monitors.

 

Εμένα σε λογικές τιμές για ένα δωμάτιο και αυτή τη χρήση μου αρέσουνε τα dynaudio bm6a, λίγο πιό κάτω (και σε τιμή) τα adam p11a και αρεκετά πιό κάτω (και σε τιμή) τα event tr6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου