Προς το περιεχόμενο

Νέος ζητάει βοήθεια


problematic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχουνε άπειρες επιλογές και δεν γίνεται να τις εξαντλήσουμε.

Εγώ πρότεινα κάποια που τα ξέρω και μου αρέσουνε, κάποιος άλλος θα προτείνει άλλα.

 

το οικονομικό είναι το μόνο κριτήριο σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν υποθέσουμε ότι αποφάσισες για την κάρτα (αν και δε χρειάζεσαι τόσες εισόδους-εξόδους προ το παρόν), αποφάσισε και για monitors που έιναι και το μεγαλύτερο έξοδο και μετά βάλτα κάτω και ρώτα.... με τόσα ποιό μικρόφωνο και ποιό controller?

 

Αν δεις παλιότερα threads υπάρχουνε οι απαντήσεις αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

::FINAL::

 

-MAUDIO FIREWIRE 410 >> 322.00 EUR <<

-Edirol PCR-M50 >> 205.00 EUR <<

/MAUDIO EVOLUTION MK449 C >>133 EUR <<

(Είναι κάποιο καλύτερο απο το άλλο? η είναι και εδώ θέμα γούστου? Το εντιρολ είναι roland? Έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο? Οικονομικά με πέρνει για το μ50)

 

-RODE NT2A >> 338.00 EUR <<

/RODE NT1A >> 159.00 EUR <<

(πάω για το ντ2α αφού με πέρνει, αρκεί να ααξίζει η διαφορά)

 

? GENELEC 8030APM PAIR >> 874.00 EUR <<

? DYNAUDIO BM5A PAIR >> 1.000 EUR <<

? Mackie HR624 MONITOR Pair >> 1.000 EUR <<

 

Ο πιο ακριβός συνδιασμός φτάνει τα 1865Ε

Ο πιο φθηνός τα 1488Ε

 

Η διαφορά είναι 377.

ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ> ΤΕΛΟΣ > ΑΞΙΖΕΙ? λολ!

(ανεβάζω το budget γιατί ότι πάρω έχω σκοπό να το κρατίσω χρόνια, οπότε δεν θέλω για λίγα χρήματα διαφορά να την πατήσω ... ειδικά στα monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το roland είναι καλύτερη κατασκευή, τα έχω δει...και έχει και μερικά features που λείπουνε από το άλλο...πχ ένα είναι υποδοχή 2 footswitches.

 

Για monitors θα έλεγα τα dynaudio και αν δεις ότι κάποια στιγμή σου λείψουνε μπάσα παίρνεις το sub και καλύπτεσαι.

 

στα μικρόφωνα υπάρχουνε πολλές προτάσεις στα 150-350 από audio technica, shure, akg, rode και άλλες. Κάθε ένα διαφορετικό από το άλλο και εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει όλα για να ξέρω περισσότερα αλλά γενικά κάποια ταιριάζουνε (ή προτιμούνται) περισσότερο σε κάποιες εφαρμογές (ανάλογα με φωνές/όργανα, στυλ κτλ) και κάποια σε άλλες.

Δες και το AKG C3000B.

 

Ακουστικά ? χαχαχα...beyerdynamic dt770 προτείνω....πάει το budget!

 

------------------------------------------------------------

Προσφέρω και ολοκληρωμένα πακέτα πλέον! :lol:

------------------------------------------------------------

 

Δώστε καμία εναλλακτική ρε παιδιά, θα πάρει τίποτα που δεν του αρέσει ο άνθρωπος και θα βρίζει μόνο εμένα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α βρε κώστα!!! ¶στα να πάνε! + beyerdynamic DT770 PRO >> 138EUR <<

 

¶μα δεν αποφασίσω για monitor για να κάνω γρήγορα την παραγγελία να ξεμπερδέψω, βλέπω να φτάνουμε τα 10.000 ευρό σιγά σιγά!

 

Εντω μεταξύ έψαξα σε 10αδες forum του εξωτερικού για να πάρω και απο εκεί γνώμες και έχασα τα μυαλά μου. Είχες απόλυτο δίκιο. Πανικός!!! ¶λλοι έλεγαν οτι τα μικρά mackie είναι κλάσεις ανώτερα απο τα μεγάλα και οτι τα dynaudio είναι μούφες. ¶λλοι έλεγαν τα μεγάλα dynaudio top, τα μικρά μούφα και όλα τα genelec κορυφαία. ¶λλοι έβγαζαν μούφα mackie,dynaudio,genelec και λέγανε για κάτι άλλα άσχετα. Αυτό πάντος που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι οτι πάρα πολύς κόσμος συμφωνούσε ότι τα μικρά mackie είναι καλύτερα απο τα μεγάλα (όχι δυνατότερα απλά καλύτερα). Και άλλη μια μεγάλη κλίκα για το μεγάλο μοντέλο της dynaudio (κατηγορώντας τα μικρά για το πολύ λίγο μπασο). Αυτό με φρέναρε. Δεν θέλω να πάω μπασομηχανές και τέτοια. Θέλω να πάρω ένα ηχείο να ξεμπερδέψω.

 

Το καλό είναι οτι κατέληξα σε όλα τα άλλα thanks to you & noiz team οπότε δίνω όλη την προσοχή μου στο monitor. Δεν υπάρχει ενα industry standard monitor για ηλεκτρονική μουσική ρε γμτ? :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας,αλλά προς τί το κόλλημα με τις pci?Εγώ όταν ξεκίνησα πριν 2 χρόνια ήμουν στην ίδια φάση με σένα και πήρα την audiophile 2496 με 110 ευρούλια (τώρα έχει πέσει λίγο η τιμή από όσο ξέρω) και με έβγαλε ασπροπρόσωπο.Τόσο πολύ που πραγματικά ακόμα αναρωτιέμαι γιατί αυτή η απίστευτη κάρτα (βέβαια με τις σχετικά λίγες εισοόδους-εξόδους)ήταν και είναι τόσο φθηνή.Δεν λέω καλή και η 410,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα 220 περίπου ευρώ παραπάνω από την 2496.Επίσης επειδή τώρα ξεκινάς,στην μαγέια του home studio,'basta' όπως λένε οι φίλοι μου οι Ιταλοί.Μη δώσεις από τώρα πάνω από χίλια ευρώ για έναν εξοπλισμό,που ακόμα δεν ξέρεις τί ακριβώς θα τον κάνεις.Μπορεί να ακούγεται περίεργο,όμως με αρκετά φθηνότερα πράγματα μπορείς να κάνεις πολύ άνετα την δουλειά σου.Όσον αφορά τα midi keyboards,μπορείς να πάρεις τα - πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη - αξιόπιστα και φοβερά από ποιότητα και αίσθηση Fatar (π.χ. η σειρά των μικρών Studiologic,49 ή 61 πλήκτρων) που θα σου κάνουν άνετα την δουλειά σου.Δεν θέλω να ακουστώ ριζοσπάστης,αλλά ξεκίνα με σχετικά φθηνά - αλλά πολύ καλά για την δουλειά τους - μηχανήματα και αρκετά αργότερα,όταν θα έχεις πάρει το "κολάι" ,προχωράς σε κάτι πιο εξεζητημένο.Κοινώς μην τρελαίνεσαι από την αρχή.Βήμα-βήμα και θα έρθουν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα κόλλημα με τις Pci, απλά πάω σε firewire για να την χρησημοποιώ και εκτός studio. Σχετικά με το χρήμα σέβομαι απόλυτα αυτά που λές και έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι όμως οτι είμαι γενικά άρρωστος με την μουσική οπότε και να μη με 'πάει' η φάση της παραγωγής δεν πετάω και δεν πουλάω τίποτα. Θα βρούν όλα την θέση τους κάπου! Αυτό που δεν θέλω σε καμία περίπτωση είναι να τα σκάσω δεύτερη φορά. Και 50.000 ευρά να είχα τώρα, θα έδινα όλα με την μία (ήδη τα έχω δώσει σε dj εξοπλησμό, vinylia και computers.

 

***Ξέρει κανείς τι firewire χρησημοποιεί η 410? 400αρι ή 800αρι?

 

[άσχετο]γιατί μου βγάζει Internal Server Error όποτε πατάω 'Υποβολή' ενώ η καταχωρήση της απάντησης γίνεται κανονικά? Το κάνει μόνο σε εμένα η γενικά?[/άσχετο]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΑΠΟΦΑΣIΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΜΟΟΟΟΝΙΤΟΟΟΟR!!!!

(αλήθεια λέω).

Μετά απο απίστευτο τρέξιμο και ξενύχτι αποφάσiσα να παρω τα ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τα .......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τα......

 

 

 

 

 

 

 

 

......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GENELEC 8040

 

Σας υπερευχαριστώ όλους για την βοηθεια σας και τις προτασεις σας! μολις έρ8ουν τα πραγματα και μπω στο λούκι θα τα λέμε συχνότερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ήμουν ανάμεσα στα GENELEC 8030APM - DYNAUDIO BM5A και Mackie HR624. Μετα απο πολύ ψάξιμο σε παραπάνω απο 30 forum (δεν υπερβάλω) αποφάσισα να ανεβάσω κιάλο το budget και να παω σε λίγο μεγαλύτερη κατηγορία. Εκεί μπήκαν στην μέση κάτι παλιά καλά φιλαράκια απο αγγλία που είναι όλη μέσα κλεισμένοι σε επαγγελματικά studio και έχουν και ενα Α όνομα παγκοσμίος στην progressive trance (είχα δουλέψει μαζί τους και τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη). Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και με βοήθησε στην επιλογή είναι οτι ΌΛΟΙ έδωσαν την πρωτιά (με μεγάλη διαφορά) στα 8040 χωρίς να τους τα αναφέρω σαν επιλογή. Μετά 'γύρισα' πάλι στα forum ψάχνοντας όχι για τα μικρά που προανέφερα στην αρχή αλλα για τα 8040. Αποτέλεσμα: το 90% δίνει +, πράγμα πολύ σπάνιο σε forum, να συμφωνούν τόσοι πολλοί για ένα ηχείο, ενώ στην κατηγορία υπάρχουν ένα σωρό άλλα 'τερατα' (mackie,dynaudio,adam,blabla). Γενικά αυτό κυκλοφορούσε ήταν η μετριότητα της σειράς 10** και η τελειότητα της 80**! Τεράστεια διαφορά, σαν να είναι φτιαγμένα απο άλλη εταιρία. Αφού μίλησα και με κάποιους γνωστούς απο αθήνα που ασχολούνται και αυτοί με την όλη φάση και μου είπαν μια απτα ίδια ... ήρ8ε επιτέλους η τελική απόφαση.

 

*Ξέρω οτι όλα αυτά είναι σχετικά και οτι κάθε αφτί έχει την δικιά του άποψη καθώς και οτι κάθε είδος μουσικής έχει τα ηχεία που το 'πανε' περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 30** ειναι μονιτορ γενικής χρησης γι αυτο και εχουν γινει "ηχείο αναφοράς" στα περισσότερα studios του κοσμου.

Τα 80** ειναι πιο εμπορική σειρα και στοχεύει κυριως την dance αγορά.

Δεν ειναι τυχαιο που και οι δυο σειρές κυκλοφορουν παράλληλα και τα 10**

τα βρισκουμε περιπου στην ιδια τιμη ή και ακριβότερα απο τα 80**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου